Számtalan olyan sajtó-fotográfiát találtunk kutatásunk során, melyek említésre méltóak, híres fotográfusoktól származnak. Mi kiválasztottuk nektek a legjobb ötöt, sőt ráadásként hozzátettünk még egyet!
1. Michael Clancy - "Él és élni akar!"
Ez a kép 1999-ben bejárta a világsajtót, amit Michael Clancy készített, egy szülés előtti műtét során. Az orvosi beavatozás alatt, a 21 hetes magzat egyszer csak kinyúlt anyja méhéből, és megfogta az orvos ujját, majd meg is szorította azt. Clancy és a műtéten résztvevők hosszú pillanatokig a hatása alá kerültek ennek a spontán, picinységében is erőteljes momentumnak.
A fotós élete ekkor új irányt vett, lelkes abortusz támogatóból, pont az ellenkezője lett. És attól a naptól fogva, életét a még meg nem született magzatok védelmére tette fel.

2. Robert Capa - Picasso a fiával, Claude-dal
Picasso és Capa munkássága egybefonódott a spanyol polgárháború kapcsán, amit egyikük fotókkal, azt a másikuk festményekkel mondta el. Kapcsolatuk tipikus művészbarátság volt, talán ez is lehetővé tette, hogy Capa olyan fotográfiákat készítsen, amelyek ennyire családias hangulatúak és intimek.

3. Steve McCurry - Afgán lány
Afgán lány néven vált ismertté a National Geographic magazin leghíresebb felvétele, melyen a tizenkét éves Sharbat Gula látható, akit életében akkor fényképeztek le először.
1979-ben a Szovjetunió megtámadta Afganisztánt. Steve McCurry a magazin megbízásból járt Pakisztánban, hogy az afgán menekültek helyzetéről tudósítson. A Pesavar melletti Nasir Bagh menekülttáborban találkozott Gulával, akire a táborban kialakított iskolában figyelt fel.
A felvétel első alkalommal a National Geographic magazin 1985. évi júniusi számának címlapján jelent meg. Az igéző zöld szemű lány fotója egy csapásra híres lett, és az idők folyamán a menekültek és az elnyomottak jelképévé vált.

4. Alfred Eisenstaedt - A világháborút lezáró csók
Sokan úgy gondolják, hogy a történelem leghíresebb csókját New Yorkban, a Times Square-en sikerült lencsevégre kapni. A fénykép a világ szinte összes újságját bejárta, s egy új korszak, a béke, szeretet és remény szimbólumának tekintették.
Az igazság azonban az, hogy az örömittas matróz a téren lévő hölgyek nagy részét megpróbálta megcsókolni, s az Alfred Eisenstaedt fényképén látható nővér a kattintás után megpofozta a békétől megrészegedő tengerészt. A csókot azóta szoborba öntötték a floridai Sarasotában és természetesen a Times Square-en is.
A fotó 1945. augusztus 14-én, a Japán feletti győzelem napján (V-J Day)
készült. (Az Egyesült Államokban a hivatalos ünnepség nem ekkor, hanem a
japán kapituláció napján, szeptember 21-án volt.)

5. Marc Roboud - "Flower Power"
Ez a kép, amit Riboud 1967. október 21-én fényképezett, a leghíresebb háborúellenes képek között van. Washington D.C.-ben több ezer háború és agresszivitás ellen tiltakozó aktivista volt a Pentagon előtt, hogy tiltakozzon Amerika részvétele ellen a Vietnami háborúban.
A képen egy fiatal lány, Jan Rose Kasmir látható a kezében levő virággal és a szemeiből sugárzó jólelkűséggel. A szembetűnő ellentét a katonák - akiket odaállítottak, hogy torlaszolják el a tiltakozókat- és a békét képviselő lány között, szimbóluma lett a háborúellenességnek.

+1: Az 1956-os forradalom arcai
"...És kérdik, egyre többen kérdik,
Hebegve, mert végképp nem értik –
Ők, akik örökségbe kapták –
Ilyen nagy dolog a Szabadság?
Angyal, vidd meg a hírt az égből,
Mindig új élet lesz a vérből..."
Márai Sándor: Mennyből az angyal
Utolsó választásunk talán meglepő lehet. Mégis úgy gondoljuk, hogy azok a magyar fiatalok, srácok és lányok, akik részt vettek az '56-os forradalomban, - és a szabadságba vetett hitük miatt szembementek a tankokkal is - példaképeink és hőseink!

Szerző: Síró Vanda - Pozitív Nap