Álmokból szőtt otthonok: ilyen lenyűgöző még ma is Gaudí "Kőbányája" (képriport)

 

Hullámzó falak, vibráló plafonok, részleteiben mégis organikus - ez a szecessziós Casa Mila, Antoni Gaudí egyik legismertebb, ám utolsó lakóháza, melyet Roger Segimon de Milà textilgyáros rendelésére alkotott az építész a katalán Barcelonában. Az épület egyik jellegzetessége, hogy szinte nincs egyenes fala, és frontja küllemre olyan, mintha egy hegy lenne, barlangokkal tarkítva.


A Casa Mila, vagy közismertebb nevén a "La Pedrera" (azaz a Kőbánya) a modern építészet egyik darabkájának tűnhet, pedig valójában nem az. A szokatlan, szinte hullámzó épület  1905-1910 között épült, Antonio Gaudí elképzelései alapján. Az építész, korát megelőzve, teherviselő falak és acéllemezek nélkül, boltívek, pillérek, és szabálytalan formák felhasználásával hozta létre az épületet, melynek munkája építészetileg napjainkban innovatív, abban a korszakban azonban undor és nevetség tárgyát képezte.

1984-ben az UNESCO a Világörökség részévé nyilvánította. A kulturális központként funkcionáló műalkotás számos kiállításnak biztosít teret. A Casa Mila Gaudí egyik legismertebb műve, és egyben Barcelona jelképe is.


Amikor Gaudí álmai szertefoszlottak...

Az építész utolsó lakóépülete tulajdonképpen egy öt emeletes bérház, amelynek első emeletét lakta a Milà család. Az alagsorba kerültek a garázsok és az istállók. Gaudí életének abban a szakaszában tervezte, amikor úgy érezte, álmai szertefoszlanak. A Güell park eltervezett beépítése zátonyra futott, művészetét egyre nagyobb értetlenség vette körül. A Casa Milà épületében szinte életműve összegzését adja: itt valósítja meg legtökéletesebben a természet és az építészet összeolvasztását. Mintha egy lepusztult, barlangokkal szaggatott hegy lenne.



A házat szinte kiviteli terv nélkül, néhány egyszerű vázlat alapján építették fel. Az építésnél használtak acélszerkezetet és a fölsőbb szinteken téglaíveket is. A homlokzat kőszerűen hat, s ebbe a látványba Gaudí belekomponálta a balkonok növényeit is, amelyek változékonyságot biztosítanak. Hagyományos értelemben nincs is homlokzata, mint ahogy az egész épületben alig található egyenes falszakasz. A tetőterasz sem hagyományos: a cementhabarccsal, kerámiával és csiszolatlan márvánnyal borított felületen non figuratív plasztikák sora található, a kémények is szobrokat mintáznak. Gaudí a későbbi esetleges szállodaként való felhasználására gondolva a lakások között áthelyezhető, eltávolítható válaszfalakat tervezett. 1954-ben a padlástérben szintén lakások épültek.


A Barcelona Eixample kerületében, a Passeig de Gràcia 92. szám alatt található "Kőbánya" Gaudí életének egyik legszebb és legizgalmasabb lenyomata, mely a mai napig számos lakójára és látogatójára inspirálóan hat...



Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ezen a belga templomon ámul a világ! Ha megnézed közelebbről, érteni fogod miért

Első ránézésre csak egy vidéki templomnak tűnik a belga városkában, Borgloonban. Azonban közelebbről megvizsgálva derül csak ki: sokkal látványosabban hirdeti Isten igéjét, mint a többi egyházi épület!

"Por a porhoz" - Az idő és a természet hatalma (képriport)

A már haszontalanná vált épületeket a legtöbbször magukra hagyják az emberek. De mi lesz ezután ezekkel a helyekkel? Üresen várják a pusztulásukat vagy visszaadják helyüket a természetnek?

Újabb pontok a bakancslistára - Lélegzetelállítóan szépek ezek a sziklák közé épült olasz falvak

Ezek a sziklák közé épített olasz települések nem meglepő módon a turizmusból tartják fenn magukat.

Így tiszteljük a természetet az építészet által! (képriport)

Van, ahol nem vágják ki a fákat. Igen, van ahol ehelyett azok életben tartása a cél. Nemes gondolat és még nemesebb, ha ezt tett követi.

Ahol bárki szívesen meginná a reggeli kávéját - kunyhó a kies tengerparton

Egy kopár és kies sziklás tengerparton az utolsó dolog, amire az ember számít a luxus.


NAPI BOLDOGSÁG