Ilyen a japán gyerekek menzája - Elképesztő hogyan zajlik az ebédszünet Japánban!


A magyarországi menza fényévekre van a japántól. Mindenki jól ismeri a sorban állást, a hangos és zajos, nyomott ételszagú étkezőben, ahol a legtöbbször mogorva konyhás nénik (nagy ritkán bácsik) kiosztják az egy gyermeknek járó adagot - saját belátásuk szerint megszabva, hogy mennyi az egy adag.




A távoli szigetország már régen továbblépett és nem ezt az ódivatú rendszert alkalmazzák általános iskoláikban. 



Az alábbi videóból rengetegek tanulhatnánk mi magyarok, hogy hogyan változtathatnánk az ebédet egy kellemes és pozitív eseménnyé a gyermekek számára. Japánban a nagy rohanás helyett az ebédidő 45 perces, mivel szerintük ez a szakasza a napnak legalább olyan fontos, mint egy matek vagy irodalom óra. Ők úgy gondolják, hogy az ebéd alatt is ugyanúgy tanul és fejlődik a gyermek, mint a tanórák alatt, s ezt a folyamatot épp ezért támogatni kell.
Fontossága miatt a kicsik készülnek is az ebédre, otthonról saját evőpálcát, fogkefét, fogmosó poharat és szalvétát visznek az iskolába.



A videóban szereplő iskolának saját veteményese is van, ahol a felsőbb évesek zöldségeket termesztenek és az általuk így termelt növények ezután az ebédjük részét képezik. Többek között ez is garantálja, hogy a diákok ebédje friss és egészséges alapanyagokból készül el.

A japán és a magyar ebéd közötti eltérés magva pedig a következő: az osztályokban fogyasztják el a tanulók az ebédjüket. A konyhán megfőtt ételt kiadagolják a diákoknak és az osztályok saját kocsijára teszik. A termekben eközben a diákok a 4. óra után előkészülnek a főétkezéshez: kezet mosnak, terítenek, felveszik a köpenyt, eközben az ebédfelelősök megkérdezik, hogy van e beteg a teremben, ellenőrzik, hogy mindenki megfelelően átöltözött-e. Ezután kézfertőtlenítés következik és a felelősök a tanárral közösen elmennek az osztály számára összekészített ebédes kocsiért. A felelősök dolga ezután az ebéd kiosztása az osztálynak, majd közösen, tanárukkal (aki közöttük ül) együtt nekiállnak az étkezésnek. 



Az egész folyamatot az udvariasság és a tudatosság jellemzi, a gyerekek tisztelettudóan és precízen hajtják végre a folyamatot, s annak ellenére, hogy minden előre el van tervezve látszik rajtuk, hogy élvezik azt, amit csinálnak és talán ez a legfontosabb és ez a legnagyobb különbség a magyar menzákhoz képest. Japánban az ebéd móka és tanulás egyben!




Forrás: nosalty

Pozitív Nap - Gerecs Zsófia 


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

6 pozitív hatás, amiért érdemes kávét innod

Évek óta megy a vita, egészséges-e a kávé, vagy sem. Az egy dolog, hogy nem mindenki szereti a kávét, de aki igen, azt folyamatosan olyan hiedelmekkel riogatják, hogy nem jó kávét fogyasztani.

Ezt adod a gyerekednek, ha sportolni küldöd

Elgondolkodtató írás terjed arról, mit adsz a gyermekednek, ha sportolni küldöd Nem csak erőnlétet vagy jó kondíciót, hanem annál sokkal többet...

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.

A dinnye a nyár legfinomabb gyümölcse, most megtanítjuk, hogyan kell tökéletesen felszeletelni! +VIDEÓ

Nyáron az egyik legegészségesebb szezongyümölcs a görögdinnye. Az óriási "labdát" sokszor alig tudjuk hazacipelni, és türelmetlenül várjuk, hogy lehűljön, hiszen tudjuk, a dinnye hidegen jó. Milyen módszerrel szoktátok felvágni a dinnyét?


NAPI BOLDOGSÁG