Élj lassabban! - Slow Design: a lassúság kultúrája


Lassíts! Töltsd meg az életed tartalommal és mélységgel! Mondj nemet a képtelen ütemben zajló fogyasztásra, és adj a mindennapjaidnak új minőséget!


A Design Hét Budapest Élj lassabban! - Slow Design címmel 2012. szeptember 28-ától, a Design Terminálban egy nemzetközi kiállítás több mint nyolcvan designalkotáson, projekten keresztül mutatja be a lassúság designkultúráját. Az október 28-ig megtekinthető exkluzív tárlat az utóbbi évek legfrissebb alkotásain keresztül nyújt betekintést a téma mélységeibe.

A Design Hét Budapest saját szervezésében megvalósuló nyitókiállításnak a tematikája és a címe egybe cseng a designfest idei szlogenjével: Élj lassabban!, vagyis lassíts, töltsd meg az életedet tartalommal és mélységgel!


A Slow Design kifejezés egy évtizede honosodott meg a szakmai köztudatban; elsősorban egy demokratikus és holisztikus tervezői magatartást takar, olyan felelős és tudatos tervezői gyakorlatot, amely a tárgyak teljes életciklusával számolva a design hosszú távú hatásaira koncentrál, hisz a fenntartható fejlődésben, a regionalizmusban, a kulturális sokszínűségben, a lokális értékekben és az egyediségben.

A kiállítás tárgyanyaga a Slow Design tematikának megfelelően tizenhárom téma köré csoportosul, melyek a társadalmi, gazdasági vagy ökológiai problémákra reflektáló design megoldásokat járják körül: Csináld magad!, Ökodesign, (G)lokalizmus, Befogadó tervezés, Alacsony technológiai szint, Narratív tervezés, Új kézművesség, Újrahasznosítás (Recycling: Downcycling - Upcycling), Újraértelmezett hagyományok, Egyszerűség, Társadalmilag elkötelezett tervezés, Városi kerékpározás, és Városi gazdálkodás.


A tizenkét országból választott nemzetközi és hazai példák a Slow Designhoz kapcsolódó fogalmakat és tervezői attitűdöket a lehető legszélesebb spektrumban mutatják be. A szakemberek számára is sok meglepetést tartogató tárlat különleges tárgyanyaga az utóbbi évek legfrissebb és számos nemzetközi díjjal elismert alkotásait hozza testközelbe a magyar közönség számára. Az újszerű és merész anyaghasználat mellett a tárgyakra erős individuális felhang jellemző; az alkotások alapjaiban értelmezik újra a hulladék fogalmát.

Innovatív, kreatív dizájn nagyhatalom vagyunk


A dizájn olyan nagyipar, látványművészet, amelyben mi már, illetve még nagyhatalom vagyunk, és ez a státusz számunkra kitörési pontot is jelenthet; nem csupán a piaci erők, a bevétel és a pénz tekintetében, de abból a szempontból is, hogy itt megmutathatjuk, mi magyarok mennyire innovatívak, kreatívak vagyunk, és mennyire tudunk minőségi munkát alkotni, ha hagynak minket - mondta köszöntőjében Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter a megnyitón.

Az idén kilencedik születésnapját ünneplő Design Hét díszvendége Finnország, egészen pontosan Fiskars Village. Ez a varázslatos finn művészfalu már akkor a "slow life" megvalósulása volt, amikor még maga a fogalom sem igazán létezett - hangzott el a tárlat megnyitóján. A lokális értékekre, helyi nyersanyagokra, hagyományokra, kézműves tudásra és a kis közösségek erejére alapozva, ez a délnyugat-finnországi falu a nagy világ számára is vonzó példává lépett elő az elmúlt két évtizedben.

A budapesti kiállítást október 28-ig kereshetik fel az érdeklődők. Bővebb információ itt olvasható.


Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Lehengerlő látvány: fűzfavesszőből készült alkotások

A fűzfát már régóta használják a kertekben dekorálás céljából, de egyéb, kreatív alkalmazásának is ezernyi példája ismert.

Egy moszkvai srác elképesztőt alkot a kocsikra tapadt szutyokból

Az orosz Nikita Golubev nem főállásban rajzol képeket mocskos autókra. A srác dizájnerként és illusztrátorként keresi a kenyerét, de legújabb projektjében Moszkva retkes járműveit használja vászonként.

Falun: tündéri magyar animáció a falusi életről (+videó)

Zseniális rövidfilm terjed arról, mit szeretünk a kis magyar falvakban. Wonhaz Annamária rövidfilmje tökéletesen visszaadja az a hangulatot, nyugalmat, otthonosságot, amit falun érzünk.

Ez az első kiállítás, ami kutyáknak szól!

A mai világban már igazából bármit lehet. Így történhetett az, hogy Londonban megnyílt az első olyan kiállítás, melyet kifejezetten ebeknek készítettek el.

A legtöbb ember csak követ lát ott, ahol a művész már a csodát: 13 végtelenül gyönyörű szobor

Szomorú, hogy a kő nem változik élővé - mégis az igazán nagyszerű alkotók életet lehelnek a leghidegebb márványba is, az ember szeme pedig nem győzi falni a látványt.


NAPI BOLDOGSÁG