6 pofonegyszerű kísérlet, amire az iskolás gyerekek egész életükben emlékezni fognak!



1. Tűzálló labda


Szükségünk lesz: 2 lufira, 1 gyertyára és vízre
Kísérlet: Egy lufit tartsunk a gyertya lángja fölé ameddig az elrobban. Hadd lássák a gyerekek, hogyan robban el a lufi, amint a tűz fölé tartjuk.
Aztán a második lufit töltsük meg vízzel a csapnál és tartsuk újra a láng fölé. Kiderül, hogy a víz hatására biztonságosan ellenáll a gyertya lángjának.


2. Ceruzák a vízben


Kísérlet: A zacskót úgy is át lehet szúrni ceruzával, hogy a folyadék benne maradjon. Töltsük meg a zacskót félig vízzel, majd ezután hegyes ceruzával szúrjuk át a zacskót azon a helyen, ahol a víz van. Megfigyelhető, hogy a víz szivárgása elhanyagolható. Viszont, ha először átszúrjuk a zacskót és csak azután töltjük fel vízzel, akkor mindenhol csepegni fog!


3. Színes káposzta levelek


Szükségünk lesz: 4 csésze víz, élelmiszer színezőanyag, káposzta levelek vagy fehér virág
Kísérlet: Töltsünk meg 4 csészét vízzel, majd keverjünk mindenik csészéhez különböző színezőanyagot. Helyezzük bele a káposzta leveleket és hagyjuk éjszakára benne. Reggelre a levelek színt fognak változtatni.

 
4. Úszó tojás


Szükségünk lesz: 2 tojásra, 2 csésze vízre és sóra.
Kísérlet: Óvatosan helyezzünk egy tojást egy pohár vízbe. A tojás leereszkedik a pohár aljára. A második pohárba töltsünk meleg vizet és keverjünk bele 4-5 evőkanál sót. Hogy igazságos legyen a kísérlet, várjuk meg, ameddig a víz teljesen kihűl, majd helyezzük el a tojást ebbe a pohárba is. A tojás a víz felszínén fog lebegni. Ez a sűrűséggel magyarázható. Az átlagos víznél a tojás sűrűsége sokkal nagyobb, ezért a tojás elmerül. A sóoldatos víz sűrűsége nagyobb a tojásénál, ezért a tojás kiemelkedik a vízből.


5. Cukor kristályosítása


2,5 dl vízhez 50 dkg cukor kell, a cukrot a vízben felforraljuk, amíg a cukor teljesen feloldódik, majd lehűtjük. Eközben - legalább fél óráig- a pálcikát beáztatjuk: mi egyszerűen hurkapálcikát használtunk.

A lehűtött cukorszirupot üvegekbe töltjük, az a jó, ha magas a fala, jó erre a célra egy üvegpohár, vagy kis befőttesüveg. A pálcikát megtöröljük, és cukorba mártjuk, és a pohárba helyezzük: ne érjen se a pohár aljához, se az oldalához.. Az aljától kb. 2, 5 cm-re lógjon a pálcika. A pálcikát mi két csipesz segítségével rögzítettük.

A edényt hűvösebb helyre kell tenni, kb. 1 hét alatt gyönyörű kristályaink lesznek. Ha színes kandispálcát szeretnénk, ételfestéket kell használni a cukor oldásakor. De nekem így tetszik, ahogy van. A gyerkőcök persze minden nap ellenőrizték a kristályok növekedését és ujjongtak, mikor megjelentek a kis ékkövek a pálcikán.
Lehet vele teát kevergetni, ajándékba adni, vagy csak egyszerűen elnyalogatni. Jó kísérletezést!


6. Égő gyufa


Szükségünk lesz: égő gyufára és elemlámpára
Kísérlet: Az égő gyufaszálat tartsuk 10-15 cm-re a faltól. Világítsuk meg egy elemlámpával és látni fogjuk, hogy csak a kezünk árnyéka és a gyufaszál árnyéka lesz látható a falon. Nyilvánvalónak tűnik, de még soha nem gondoltam erre.
Magyarázat: a tűznek nincs árnyéka, mivel átengedi a fényt.



Forrás: mókavilág.com

 

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Vekerdy: Így nevelhetsz boldog gyermeket!

A gyerekekkel való jó időtöltést nem kell napokhoz kötni - véli Vekerdy Tamás pszichológus, akinek a gyermek-szülő kapcsolat különféle stratégiáiról gyűjtöttük össze gondolatait.

Ez kéne legyen a házi feladat a gyerekednek a nyárra!

Reméljük Kati néni nem haragszik, hogy idéztük a gondolatait, és így még több szülőhöz és gyerekhez eljuttatjuk azokat!

Nagyszüleink még tudták... 10 alapvető tudás, amit újra meg kell tanulnunk

Nagyszüleink még tudták, mára viszont kiveszőben a praktikus megoldások

Így gondolnak a gyerekek a gyógyszerészekre (egy fantasztikusan kedves videó)

Néhány napja, egészen pontosan szeptember 25-én volt a Gyógyszerészek Világnapja. Ennek alkalmából gyermekeket kérdeztek meg arról, hogy mi a véleményük a szakmáról.

Mennyit tudsz a világ legnagyobb dolgairól?

A bolygónk hatalmas, de nem a leghatalmasabb a Naprendszerben. Tudod melyik bolygó a legnagyobb? És melyik emlős? A kérdésekre választ is kapsz.


NAPI BOLDOGSÁG