Végre eljött a tavasz, és vele a napsütéses, kirándulós idő. Ilyenkor senkinek nincs kedve otthon, a négy fal között ülni, úgyhogy ti se tegyétek! 10 ötletünk is van, merre utazzatok: hazánk gyönyörű nemzeti parkjaiba. Egytől-egyig melegen ajánljuk "őket", hiszen nem csak csodaszép környezetben túrázhattok, sétálhattok, hanem ritka állatokat, növényeket is láthattok. Nem hiszitek? Nézzétek meg képriportunkat!
1. Hortobágyi Nemzeti Park - a szürkemarha-gulyák földje
Nem csak a legnagyobb kiterjedésű, hanem a „legidősebb” nemzeti parkunk is a Hortobágyi: 1973-ban alapították, területe pedig eléri a 82 ezer hektárt. A szikesekkel teli, fűvel borított legelők és szántóföldek vidékén halastavak, mocsarak és nádasok is megtalálhatóak. A rendkívül változatos növény-és állatvilággal rendelkező parkot 1999-ben felvették a Világ Kulturális és Természeti Örökségének listájára.
Tudtad, hogy Európa legnagyobb daru-gyülekező helye a Hortobágyon van? Nézegess képeket róla!
2. Bükki Nemzeti Park - ahol az erdő az úr
Az Északi-középhegység büszkeségének mintegy 95%-át erdő borítja: méghozzá lélegzetelállítóan szép erdő, gyertyános tölgyesekkel, hegyvidéki bükkösökkel és fenyvesekkel. A park egyik legértékesebb része az Őserdő, amelynek bükkfái 180-200 évesek. A kutatások szerint már az időszámítás előtt élt ember a Bükkben: számtalan ősi eszköz, csontmaradvány bizonyítja ezt.
3. Kiskunsági Nemzeti Park - a gyönyörű pusztaság
A Kiskunsági Nemzeti Park az ember és a természet sok száz éves együttélésének emlékét őrzi. Olyan értékes területeket foglal magába, mint a Duna-völgy szikes pusztái, az Alsó-Tiszavidék holtágai és ártéri erdői, valamint Bácska homokbuckái. Az arra járók gyönyörködhetnek a sóvirág, a kamilla, vagy a veresnadrág csenkesz szépségében, de láthatnak túzokot, kék vércsét és ugartyúkot is.
4. Aggteleki Nemzeti Park - a cseppkövek otthona
Ez volt az első nemzeti park, amelyet kimondottan olyan geológiai értékek védelmére hoztak létre, mint a felszíni karsztjelenségek és a cseppkőbarlangok. Az Aggteleki Nemzeti Park két barlangja igazi világrekorder: a 25 kilométeres Baradla-Domica-barlangrendszer a mérsékelt égöv leghosszabb aktív barlangja, a Szilicei-jégbarlang pedig a világ legalacsonyabban fekvő jégbarlangja.
5. Fertő-Hanság Nemzeti Park - a vízlelőhely
1979-ben bioszféra rezervátummá, vagyis természetvédelmi területté nyilvánították a Fertő-Hanság Nemzeti Parkot, de kiemelt helyet foglal el a nemzetközi jelentőségű vadvizek között is. A park egyik része Magyarországon, a másik Ausztriában található. Egyik leglátogatottabb része Közép-Európa harmadik legnagyobb tava, a Fertő-tó, amely közel 20 ezer évvel ezelőtt jött létre. A hatalmas víztömeg rengeteg különleges vízimadárnak ad otthont: itt él a nagykócsag, a bíbic és a kanalasgém.
6. Duna-Ipoly Nemzeti Park - ahol a folyók, a hegyek és a síkságok találkoznak
A Duna-Ipoly Nemzeti Park hazánk egyik leggazdagabb élővilágú nemzeti parkja: számos állat-és növényfaj csak itt él Magyarországon. Sajátossága a három nagy tájképi egység, a folyóvölgyek, a hegységek és a síkságok szinte egymásba olvadnak. A hegyekben barlangok sora, a háborítatlan erdőkben hiúz, a vizek mentén vidra tűnik fel.
7. Őrségi Nemzeti Park - a lápvidék
Az Őrségi Nemzeti Park közel 44 hektáron terül el, és 44 település határát öleli fel. A 2002-ben létrehozott parkot anyagi okok miatt 2007-ben összevonták a Fertő-Hansági Nemzeti Parkkal, ám 2008 óta újra önálló területként funkcionál. Főleg a hatalmas szőcei tőzegmohás láprétről, valamint a másfél ezer lepkefajról híres.
8. Duna-Dráva Nemzeti Park - a gemenci szarvasok birodalma
Az 1996-ban létrejött nemzeti park a Duna-Sió torkolata és az országhatár, valamint a Dráva mentén helyezkedik el, kiterjedése közel 50 ezer hektár. Itt található az ország legnagyobb, zömében erdővel borított ártere, Gemenc. Azonban nem csak a gemenci füzek, nyárfák miatt érdemes meglátogatni a nemzeti parkot: a Barcsi Borókás elnevezésű részen ájtatos manót, a Dráva-menti síkságon mocsári teknőst, a Lankóczi-erdőkben pedig orchideát láthatunk.
9. Balaton-felvidéki Nemzeti Park - ahol visszhangra találsz
Veszprém és Zala megyék területén hozták létre a Balaton-felvidéki Nemzeti parkot, amely az egyik leggyönyörűbb vidéke országunknak. Az ide látogatók bebarangolhatják a Tihanyi-félszigetet, a Badacsonyt, de a Keszthelyi-hegység és a Kis-Balaton is rengeteg felfedeznivalót rejt. A nemzeti park területén él az ország legnagyobb lisztes kankalin populációja, így ez a növény lett a park jelképe is.
Badacsonyban van Magyarország egyik legromantikusabb helye - nézd meg a Bujdosók lépcsőjét, és további kilenc gyönyörű randihelyet!
10. Körös-Maros Nemzeti Park - madár madár hátán
Az 1997-ben alapított nemzeti park nem csak attól különleges, hogy két jól elkülöníthető részre – a Körösvidékre és a Békés-Csanádi löszhátra – osztható, hanem attól is, hogy két növényfaj csak itt található meg: az erdélyi hérics és bókoló zsálya. A Körös-Maros Nemzeti Park Európai Jelentőségű Madárlelőhelyeknek, valamint az ország második legnagyobb mesterséges halastavának is otthont ad.
Barangolj még több lélegzetelállító magyar tájon: kattints ide és ide!
Szerző: Kiss Gréta - Pozitív Nap