"Írok azért, s úgy élek e kerge világ közepén, mint
ott az a tölgy él; tudja, kivágják, s rajta fehérlik
bár a kereszt, mely jelzi, hogy arra fog irtani holnap
már a favágó, - várja, de addig is új levelet hajt."
(Radnóti Miklós)
A versenyen a kocsányos tölgy 1694, a jegenyenyár 741, a virágos kőris 673 voksot kapott - olvasható az
egyesület honlapján.
Öreg kocsányos tölgy a szarvasi arborétumban. (MTI Fotó: Kovács Attila) A kocsányos tölgy
A sík vidékekre jellemző fafaj akár 40 méter magasra megnő, de ismertek olyan példányai is, amelyek magassága megközelítette az 50 métert. Törzsátmérője tekintélyes, a svédországi Kvill községben található Rumskullaeken névre keresztelt egyed 14,75 méter törzskerületű. A legidősebb példányt - amely Dániában található - 1500-2000 évesre becsülik. Az Európában élő 24 tölgyfaj közül a legnagyobb areával rendelkezik: teljes mértékben meghódította Nagy-Britanniát, elérte a Skandináv-félsziget déli részét, keleten egészen az Urálig hatolt, de Dél-Európa legdélibb területein és a magashegységek magasabb régióiban már nem található meg.
Magyarországon a nagyméretű példányok már igen megfogyatkoztak. Simonkai Lajos botanikus 1871-ben a Szabolcs megyei Halász (ma Nagyhalász) községben 30 méter magas, 14 méter törzskerületű kocsányos tölgyről számolt be, a Vas megyei Zsennye határában álló, közelmúltban elpusztult fa törzskerülete 10,2 méter volt. A hédervári Árpád-fát tartják a legidősebb hazai egyednek, életkorát a szakemberek 700 évre teszik, a nép ezerévesnek mondja.
Az évszázadokkal korábbi erdőirtások, folyószabályozások és lecsapolások, a síkvidéki termőhelyek megváltoztatása a kocsányos tölgy állományainak fogyását okozta, ezért már alig találni évszázados matuzsálemeket, roppant méretű óriásokat e fafajból.
Kocsányos tölgy Somogybabodon
Forrás: kedvencfak.blog.hu -szélgyőző
A kocsányos tölgy egyike a legkülönfélébb módon hasznosított fafajainknak. Kemény, szívós fája a hajóépítésnek és a kádáriparnak volt fontos nyersanyaga, de hidak, zsilipek építésénél, lakóházak és kocsik, valamint asztalosipari termékek, vasúti talpfák készítésénél is főként ezt a faanyagot alkalmazták. Makkja évszázadokon keresztül fontos takarmány volt.
Az Év Fája mozgalomról
Az Év Fája mozgalmat Magyarországon az Országos Erdészeti Egyesület 1996-ban indította útjára azzal a céllal, hogy a hazai erdők őshonos fafajait mind a szakmai, mind a nagyközönség számára bemutassa.
Az egyesület 2012 óta együttműködik az Év Európai Fája verseny magyarországi lebonyolításában, amelyen hazánkat a tatai platánfa, a 2014-es magyarországi az Év Fája verseny győztese képviseli.
A közönség február 1. és 28. között szavazhat a versenyben részt vevő tizennégy faegyedre a treeoftheyear.org oldalon. Pozitív Nap / MTI