Szökőév és szökőnap - tévhitek és a valóság

A naptári évünk 365 napból áll, azonban a csillagászati év ennél valamivel több, egészen pontosan 365 nap, 5 óra, 48 perc, 46 másodperc. Mivel a naptár ebből csak 365 napot számlál négyévente keletkezik majdnem pontosan egy egész többlet nap. Az ebből fakadó elcsúszás korrigálására hozták létre a szökőnapot, melynek beiktatásával megoldható a két naptár közötti eltérés.


Azonban még így is marad fenn némi pontatlanság a két naptár között, melyet úgy korrigálunk, hogy az évszázadok közül csak a 400-zal oszthatók a szökőévek, tehát a legutóbbi ilyen a 2000-es év volt. Ezzel a módszerrel most már 1 napos pontossággal biztosítható a naptár éve és a csillagászati év együtt futása kb. 3300 évre.

Persze ez nem működött mindig így. A különböző naptárak rendszerében könnyű eltévedni. A ma is ismert évbeosztás Kr. u. 18 óta használatos, ekkor vezette be egy rendelettel Augustus római császár. A rendeletével a korábbi, Julius Caesar által bevezetett naptárrendszert korrigálta. Azonban ezeknek a számítási rendszereknek is megvoltak a maguk hiányosságai, melyeket még a 325-ös niceai zsinat sem szüntetett meg. 

Ennek eredményeképp a 16. század végére már a tavaszi napéjegyenlőség az eredeti március 25. helyett már március 11-re esett. Ezt a hibát XIII. Gergely pápa hozta helyre 1582-ben egy rendelettel, melynek értelmében október 4-e után 15-ét kellett írni. Ekkor vezették be a már említett 400-as oszthatósági szabályt.



Tehát  négy évente szökőévet tartunk már igencsak régóta, hogy korrigáljuk a naptári és csillagászati év közötti eltéréseket. A szökőév 366 napos, tehát egy plusz, úgynevezett szökőnappal rendelkezik. Mikor is van a szökőnap? Sokan automatikusan rávágnánk, hogy február 29-én, hiszen ez a nap csak négyévente jelenik meg naptárainkban. Azok, akik ezt mondták tévednek, ugyanis a szökőnap február 24.

Hogy miért pont ez a nap? Leginkább a hagyományok miatt, melyek közül a legvalószínűbb eshetőség, hogy Julius Caesar idejéből datálódó tradíció az ok. Eszerint február 23-án fejeződött be a téli pihenés, s emiatt az ezt követő napot jelölte ki Caesar szökőnapnak, megkettőzve azt.



Megkettőzve. Ez nem azt jelenti, hogy két 24-ét találunk négyévente a naptárban. A napok számlálása a matematika tiszteletben tartásával halad tovább, azonban a 24. és 25. nap közé beékelt szökőnap kapja az ilyen években meg a 25. sorszámot, így a 25-ből 26 lesz és így tovább egészen 29-ig. Ez azt is jelenti, hogy erre az időszakra a névnapok négyévente módosulnak, Mátyás-nappal kezdődően, mely 24-re esik. Ez az úgynevezett Mátyás-ugrása, melynek utóhatása, hogy az Elemér névnap négyévente 29-én tartandó, egyébként pedig 28-án ünneplik.



Érdekes és tanulságos infografika a szökőévről és szökőnapról (angolul).


Forrás: wikipedia.org / katolikus.hu / vasarhelyihirek.hu

Képek forrása: pinterest / publicdomainpictures.net


Pozitív Nap - Gerecs Zsófia


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Készen állsz 2018 nagy olvasási kihívására?!

Ha már egy olyan könyved sincs otthon, amit még ne olvastál volna el, ha már senki nem tud olyan olvasnivalót ajánlani Neked, amit már ne tudnál fejből oda-vissza, akkor ez a játék Neked való! Ha úgy érzed, keveset olvasol, pedig igenis szeretnél, akkor még motivációként is jól jöhet ez a kihívás! Kalandozz egy kicsit a könyvek világában!

10 dolog, amit egy gyereknek tudnia és értenie kéne 12 éves koráig!

Minden szülő álma az, hogy gyereke egy jó, becsületes, és bátor felnőtté váljon, de ezekért a pozitív jellemvonások kialakulásáért bizony meg kell dolgozni.

Mennyire életrevaló a gyerekünk? Tesztelhetjük!

Sokan vannak, akik felnőttek bár, de gondot okoz számukra egy csekk kitöltse, vagy egy családi költségvetés elkészítése. Felnőnek úgy a gyermekeink, hogy nem látják a valódi világot, nem tudnak a "működési elveiről". Hogy ez a szülő kímélete vagy a fiatal érdektelensége miatt van így, a végkifejletet nézve tulajdonképp mindegy is...

Meglepő, de ez novemberben az ország egyik kedvenc receptje

Abszolút klasszikus, letisztult, hagyományos, pofon egyszerű, könnyű és ráadásul még olcsó is. A cidris novemberi napokra pedig tuti befutó. Lássuk a magyarok kedvenc frankfurti levesét!

Év végi agytakarítás: 8 dolog, amit még idén pucolj ki az életedből!

Az utóbbi időben többször is felvetődött, hogy az emberek miért tesznek különös dolgokat akkor is, ha attól cseppet sem lesznek sem boldogabbak, sem elégedettebbek, sőt egyenes károsan hatnak rájuk ezek a szokások.


NAPI BOLDOGSÁG