Táncolni mindig, mindenkinek érdemes. Nem csak
örömforrás, az egészségünk megőrzéséhez is hozzájárul, terápiás célokra is
használják, sőt a párválasztásban sem elhanyagolható szerepet tölt be.
Íme 10 indok, hogy miért érdemes táncolnod:
1) Lélekgyógyító
Nagyon hatásos önismereti forma a táncterápia. A klasszikus tánc, a pszichoanalízis és a mozgáselemzés ötvözete. Csoportos mozgásimprovizáció formájában zajlik, amely után az élményeket közösen megbeszélik. A tudatos tánc által kimozoghatod magadból az évek során berögzült töréseket, szorongásokat, és megváltoztathatod ezek negatív hatásait. A felszabadult mozgás segít oldani a stresszt, és a kommunikációs készséged is fejleszti.
2) Erősítő
Aki azt állítja, hogy a tánc nem sport, az még nem próbált egy ír step órát végigcsinálni. Alapvetően minden tánctípus a láb- és törzsizmokat dolgoztatja meg, de garantáltan olyan izmaidat is érezni fogod, amikről eddig nem is tudtál. Az állóképesség fejlesztése is hozzájárul ahhoz, hogy a tánc fiatalon tart.
3) Egészségmegőrző
A rendszeres intenzív tánc serkenti a vérkeringést, ezáltal csökkenti a szívbántalmak kialakulását, ill. a magas vérnyomást. Legjobb szabad levegőn táncolni, hisz a tüdőt is igénybe veszi a mozgás. Buenos Airesben mindennapos, hogy idősek és fiatalok az utcán táncolnak, mint a következő videóban is.
4) Kreativitás és fantázia fejlesztő
Legyenek akár tánctanfolyamon megtanult lépések, videóról lelesett koreográfia, vagy házibuliban eltanult mozdulatok, kiváló agytorna, ha ezeket kombinálod és a saját ötleteiddel gazdagítod. Mivel ez más agyi területeket mozgat meg, mint a munka vagy a hétköznapi feladatok, stimuláló hatása van a szervezetre.
5) Fogyasztó
Gondolnád, hogy egy társastánc óra alatt akár 250-400 kalóriát is elégethetsz, amihez fél órát kéne futópadoznod vagy úsznod? Ha megtalálod a neked megfelelő táncformát, akkor nem csak élvezni fogod a mozgást, hanem fölösleges kilóktól is megszabadulhatsz.
6) Érzékelés fejlesztő
Sose késő elkezdeni táncolni,
hisz a sokszor bonyolult koreográfiák megjegyzése idős korban jó tréning lehet.
És sose lehet elég korán elkezdeni, gyerekeknél különösen segít fejleszteni a
vizuális memóriát, a ritmus- és az egyensúly érzéket.
7) Önbizalom fejlesztő
Mikor magabiztosan tudsz táncolni, még a testtartásod is megváltozik. Kihúzod magad, a hölgyek nőies járása is a belső harmóniát tükrözi, nem csak magassarkúban.
8) Öröm és boldogság
Kész hormonturbó a tánc. Három hormon termelődését serkenti. Egyik a dopamin, amelynek félelemoldó és euforikus hatása is van. Ezt a jobb és bal agyféltekét összehangoló mozgás stimulálja. A jóleső ellazulásért a szerotonin felelős. A szervezet "ópiuma"az endorfin: ettől csillog a tekintet és ragyog az arc. Nem csak kedélyjavító hatása van, hanem a fájdalomérzetet is csökkenti.
9) Flow
Az az élmény, mikor te magad válsz a tánccá, feloldódsz benne. Örömtáncnál nem a külső számít, hanem hogy felszabadultan át tudd magad adni a pillanatnak. Nem kötődik korhoz, nemhez, vagy élethelyzethez. A következő videó leírása szerint egy fárasztó munkanap után a metrón is átélheted mindezt, ha a melletted utazó gitáros dallamaira táncra perdülsz.
10) Párkeresés
Ha jól táncolsz, garantáltan ragadni fognak rád a másik nem képviselői. Kutatók szerint férfiaknál a tesztoszteron szint, nőknél a peteérés van hatással a táncbeli vonzerőre. Egy vizsgálat kimutatta, hogy más táncmozdulatokat preferálnak a rövid- és a hosszútávú kapcsolatot kereső férfiak. Előbbiek a csípőjüket ringató, ezáltal szexuális elérhetőséget jelző, utóbbiak a harmonikus mozgású hölgyeket részesítik előnyben. A nők számára pedig azok a férfiak vonzóbbak, akik nagyobb és változatosabb mozdulatokat használnak a fej, nyak és felsőtest hajlításakor és csavarásakor, mert ez nagyobb fizikai erőt sejtet.
Pozitív Nap - Juhász Jozefa