Visszafogott becslések szerint is 5 millió négyzetkilométer földterület tűnhet el 2100-ra a tengerek szintjének 1 méteres megemelkedésével – derül ki a projektet kidolgozó Szövetség ’39 által készített videóból.
A legveszélyeztetettebb területek a folyódelták, amelyek rendkívül közel vannak a tengerszinthez, ugyanakkor a felhalmozott hordaléknak köszönhetően a legjobb termőterületek közé tartoznak. Erre a problémára keresett megoldást az S’39 csapata, akik a koncepciót a Jacques Rougerie Alapítvány által meghirdetett innovációs építészeti pályázat ‘Építészet és tengerszint-emelkedés’ kategóriájába nevezték, és hozták el a 10 ezer eurós fődíjat.
A Caltrope névre keresztelt modulrendszer organikus, természetközpontú módon válaszol a vízszintemelkedéssel járó területvesztés okozta kihívásra. Az elképzelés kulcsa az a trópusi és szubtrópusi területeken honos mangrovefa, amely akár 30 méteresre is megnő, de ami még fontosabb, szerteágazó léggyökereket ereszt az iszapos tengervízbe, nemcsak törzséből, hanem az alsó vastag ágakból is, ráadásul sós vizes partokon honos.
Ezeknek a fáknak a veszélyeztetett területek körüli elterjesztésével egyfajta természetes védőgát képződne, amely hozzájárulna annak hordalékkal való feltöltéséhez is. A fák telepítéséhez egy betonelemekből álló modulrendszer szolgálna, melynek gyorsan lebomló anyagához jelenleg is kísérletekkel próbálják előállítani a megfelelő keveréket. Ezekből a csipkeszerű elemekből felépülő gátrendszerbe ültetnék be a mangrove-csemetéket, melyek növekedésükkel egy időben fokozatosan beépülnének a környezetbe, hatékony védelmi vonalat alkotva. Alább megtekinthető a folyamatot szemléltető videó is.
Az eredeti cikket tovább olvashatjátok a hvg.hu oldalán.
Forrás: HVG