…Ilyenkor azt érzed, hogy a szívedet fogaskerekek szorítják, hogy eszméletlenül szorítja valami a torkod, hogy elnehezülsz és süllyedsz, hogy elsötétül minden, hogy megtörtél és sír a lelked… Csak várod az idő múlását és remélsz – közben pedig tovább forog a kés a szívedben. Gondolkodsz. Újra és újra visszapörgeted az emlékeidet, forgatod, elemzed, górcső alá veszel minden apró részletet. És mégsem érted. Nem érted még saját magadat sem. Próbálsz reálisan gondolkodni, de valahol mindig megtörsz és kiszalad lábad alól a talaj.
Fáj. Nagyon.
De az, hogy mit kezdesz ezzel a fájdalommal fontosabb, mint maga a fájdalom. Felnőttnek kell lenni és meglátni mindennek az üzenetét. Szeretnél újra élni, vagy végtelenül beletemetkezni a fájdalomba? Egy olyan valamibe, amin már úgysem tudsz változtatni?
Leggyakrabban mindenki azzal kezdi, hogy másokat hibáztat saját fájdalmáért – azt gondolván, így talán könnyebben elviselhető. Valaki valamit rosszul csinált, valaki nagyon megbántott minket. Azt akarjuk, hogy bocsánatot kérjen. Azt akarjuk, hogy elismerje, amit tett, nem volt helyes. Másokat hibáztatni fájdalmainkért, bizony visszaüthet… Minden érzés, ami benned van, jogos. Fontos, hogy ezeket teljességgel átérezd, megtapasztald, elszenvedd, majd elengedd őket. A sérelmeid dédelgetése egy végtelenül rossz szokás, mert jobban fáj neked, mint annak, akit okolsz értük.
Azok, akik nem képesek elengedni a múltbeli sérelmeiket, gyakran újra és újra szembesülnek ezekkel, újra és újra átélik őket.
Csak úgy tudsz új örömöket és boldogságot beengedni életedbe, ha helyet csinálsz nekik. Ha tele van a szíved fájdalommal, akkor hogy is tudnád kinyitni valami más előtt? Hogy tudnál boldog lenni úgy, hogy közben szenvedsz belül?
Döntsd el: elengeded
A dolgok nem tűnnek el csak úgy maguktól. El kell kötelezned magad amellett, hogy igenis elengeded. Ha nem hozod meg ezt a döntést tudatosan, akkor halva született minden kísérleted arra, hogy túllépj a fájdalmon. Azzal, hogy meghozod ezt a döntést, el is fogadod, hogy ezt választottad. Fejezd be, hogy újra átéled az elmúlt fájdalmat, hogy újra analizálod magadban a történteket, ahányszor csak eszedbe jut.
Fejezd ki a fájdalmad – és a felelősségedet
Fogalmazd meg a fájdalmad, azt, amiért rosszul érzed magad. Akár közvetlenül a másik félnek, akár szavakba öntve, papírra vetve, kisírva egy barát vállára, megírva egy levélbe, naplóba. Mindegy, csak egyszerre szabadulj meg tőle, mondd ki magadból. Ez abban is segíteni fog, hogy jobban megértsd, miről is szól igazából a te fájdalmad.
Nem élünk fehér-fekete világban, még ha néha annak is tűnik. Lehet, hogy nem vállaltál elég felelősséget azért a fájdalomért, amit megéltél, és lehet, hogy a fájdalom egy részéért te is felelős vagy. Mit tehetnél másképp legközelebb? Aktív részese vagy a saját életednek, vagy csak egyszerű, szegény áldozata? Engeded magad azonosulni a fájdalmaddal? Vagy ennél mélyebb és igényesebb vagy? Döntsd el te…
Ne tartsd magad áldozatnak, miközben másokat okolsz
Áldozatnak lenni jó érzés – olyan, mint a nyerő csapatban lenni a világ ellen vívott harcban. De tudod mit? A világot ez általában nem érdekli, úgyhogy egyszer csak erőt kell venned magadon… Persze, különleges vagy. A helyzeted is különleges. Igen, számítanak az érzéseid és foglalkozni is kell velük. De ne téveszd össze a „számítanak az érzéseimet” az „én érzéseim mindenkién túltesznek és semmi más nem számít”. Az érzéseid csak a világnak nevezett széles fogalomnak a részei, ami mindennel átszőtt és komplex. És piszkos. És fájdalmas.
Minden percben a döntés csak a te kezedben van – hogy továbbra is rosszul érzed magad a másik tettei miatt, vagy elkezded jól érezni magad. Te tartozol felelősséggel a saját boldogságodért. Ne tedd más kezébe saját életedet és boldogságodat, majd vond őt felelősségre, ha nem úgy jönnek össze a dolgok, ahogy te azt gondoltad. Miért tennéd ezt? A te életed!
Ha érdekel a cikk folytatása, kattints a Filantropikum oldalára.
Forrás: Filantropikum.com