Sam ritka betegsége ellenére is boldog volt: szerinte a kulcs nem más, mint...

Egyik legkiemelkedőbb és legszívhezszólóbb történet az év elején elhunyt Sam Berns története. A massachusettsi Foxboro High School diákját két éves korában diagnosztizálták progeriával. Az iskolában azonban nagyon jól teljesített és elérte a legmagasabb kitüntetéseket.

Sam és szülei

Közben zenélt és a cserkészcsapatnak is kiemelkedő alakja volt. Halála előtt, múlt év novemberében dokumentumfilm is készült róla. Fellépett a TEDx egyik előadásában, ahol az aggastyántestben élő gyerek a boldog élet titkairól beszélt a nagyközönségnek.

A Progeria (Hutchinson–Gilford szindróma) egy rendkívül ritka genetikai rendellenesség, amelyben nagyon fiatal korban már kezdnek jelentkezni az öregedés jelei. A progeria görög szó, jelentése “idő előtti idős kor”. A betegség előfordulása nagyon ritka. Nyolcmillió megszületett gyerekből egynél fordul elő.

Az első tünetek már másfél, két éves korban jelentkeznek, amikor a haj kezd elhullani, az arc és a test bőre már mutatja az öregedésre jellemző tüneteket. A gyerek értelmi fejlődése azonban nem érintett. Szellemileg jól fejlődik, értelmes és hasonló módon többi társához megtanul időben járni és beszélni.

Amikor megkérdezték tőle egy interjú keretén belül, hogy mi a legfontosabb dolog, amit tudni kell róla, csak ennyit válaszolt: „Nagyon boldog életem van. Annak ellenére, hogy sok a nehézség és az akadály ez életemben, nem akarom, hogy az emberek úgy érezzék, hogy rossz nekem - mert ez nem lenne igaz.”


                                                Sam angol videója

Egyik életfilozófiája Ferris Bueller-től származik: Fogadd el azokat a dolgokat, amiket nem tehetsz meg, mert rengeteg olyan dolog van, ami csak rád vár.


Sam a felvételen 3+1 tanácsot ad, ami szerinte ahhoz kell, hogy boldogan tudj élni:

1. Ne emészd magad olyasmin, amit nem tudsz megcsinálni, inkább arra összpontosíts, amire képes vagy! 

2. Vedd körül magad olyan emberekkel, akik jó hatással vannak rád! Sam rendkívül szerencsésnek tartotta magát, hogy ilyen nagyszerű emberek között élhetett, mint a családja.

3. Nem a múltba, hanem a jövőbe kell tekintenünk. Sam egész életében hangsúlyozta, hogy nem hagyta magát a betegsége túszává válni. Úgy gondolta, ha mindig csak a betegségével foglalkozott volna, nem válhatott volna azzá, akivé lett.

Végül volt egy plusz tanácsa is: egy bulit se hagyj ki!


Érdekel Sam teljes története? Olvass tovább!


Forrás: filantropikum.com

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Boldogságot teremtő videósorozatot: íme 50 óra a természet hangjaival és lenyűgöző szépségével

Miután kutatások is alátámasztják, hogy a természetfotók látványa növeli a boldogságszintet, így a BBC Earth elkészített egy videósorozatot, ami ötször 10 órában kalauzol el a természet legszebb helyeire.

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

Videón, ahogy kirobban az öröm egy 11 éves kislányból, amikor megtudja, örökbe fogadhatják

Az amerikai kislány megható reakcióját egy térfigyelő kamera vette fel az iskolájában. "Az őszinte öröm legtisztább megnyilvánulása." Így jellemezte a Utah államban található American Heritage iskola munkatársa a 11 éves lány reakcióját a hírre, hogy nevelőszülei hivatalosan is örökbe fogadhatják.

Ilyenek az emberek egy csók előtt és csók után (képriport)

Johanna Siring fotós annak járt utána, hogyan szabadíthat fel egyetlen csók. Nos, így néznek ki az emberek egy csók előtt és csók után!

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.


NAPI BOLDOGSÁG