Ahol fák ezreinek elültetésével ünneplik a gyermekszületést!

A világunk jobb hely lenne, ha több fa borítaná a felszínét. A növények segítenek megkötni az általunk nagy mértékben termelt szén-dioxidot és oxigént bocsájtanak ki helyette, mellyel éltetik bolygónk többi lakóját. Azonban, a National Geographic szerint, ha nem teszünk valamint a Föld "tüdejét", vagyis az esőerdőket körülbelül 100 éven belül teljesen eltünteti az emberi rombolás.

A tudatosság egy új szintjére lépett két olyan hely a világban, ahol talán nem számítanánk rá: Bhután és egy indiai kis falu, Piplantri. 


Bhután a Himalája vonulatai között fekvő, kicsi buddhista királyság, ahol az ifjú trónörökös születését nem világra szóló partival ünnepelték, hanem fák ültetésével. Nem is akármennyivel! Khesar király és Pema királyné fiának születése alkalmából 108 ezer fát ültettek el szerte az országban. A buddhista nemzet hite szerint a fák szimbolizálják a hosszú életet, a szépséget és egészséget, továbbá a fák ültetésével szeretnének egy jobb, élhető jövőt biztosítani az eljövendő generációk számára.




Azonban Bhután nem csak az ifjú trónörökös világrajövetele kapcsán tanúsítja vezetőinek előrelátó gondolkodását. Az alaptörvényük szerint az ország területének 60%-át fáknak kell borítania, s ennek elérése érdekében a tavalyi év során világrekordot is döntöttek: 49 ezer fát ültettek el, egyetlen óra leforgása alatt.



A kis ország tehát nem csak egy nagy esemény kapcsán tesz ilyen akciókat, hanem az itt élők napjainak fontos része a tudatosság. Ezt tanúsítja az is, hogy a turizmusba is igyekeztek beépíteni a fák megóvásának programját. Itt található a "Boldogság Kertje", melyben a látogatóknak lehetőségük nyílik fák ültetésére, s ezzel otthonukat, országukat reprezentálni.

Nem véletlenül ismeretes Bhután a boldogság országaként is. Tudatos életmódjuk és szemléletük átvétele kulcsfontosságú lenne bolygónk jövőjének szempontjából.



Akárcsak az alábbi kis indiai falu hihetetlen tradíciójának követése!


Ahogy Bhutánban, úgy a világon másutt is megvan a születés csodájának ünnepléséhez kapcsolódó tradíció. India Rádzsasztán régiójában bújik meg Piplantri, ahol az újszülött lányok (!) világra jöttét 111 fa elültetésével ünneplik meg.



Indiában a leánygyermek születése teher a családoknak, hiszen a taníttatásuk és kiházasításuk igencsak megterheli a családi kasszát. Ennek eredményeképp sokszor a lányok nem járhatnak iskolába és 18 éves koruk előtt már házasságba kényszerítik őket.


 

A mai napig probléma a nők elleni erőszak és negatív fellépés az országban, ezen a rossz beidegződésen igyekszik változtatni Piplantri: a cél, hogy a lányok születése örömteli legyen.

A hagyományt a falu korábbi vezetője indította útjára, saját, fiatalon elhunyt lánya tiszteletére. Eszerint, amikor leány születik a falu lakói összefognak és bizalom jeleként egy pénzalapot hoznak létre a gyermeknek. Ennek az egyharmadát a szülők állják, így biztosítandó a gyermek jövőjét. Ennek a bizalomnak a viszonzása a szülők részéről egy írásbeli, eskü alatt tett nyilatkozat, melyben vállalják, hogy gyermeküket taníttatják és csak a 18. betöltött életéve után házasítják ki. A nyilatkozat azt is leírja, hogy az elültetett 111 fát óvni és gondozni kell.



Okos és jó kezdeményezés, mely biztosítja a kapcsolatot a fák gondozása és a gyermek születése között. A hagyomány a társadalmat is támogatja, hiszen a fáknak köszönhetően élhetőbb környezetet tudnak teremteni maguknak. Az elültetett csemeték az idők során a leánygyermekek szimbólumaivá váltak, s így a jövő zálogait jelképezik, melyekre a falusiak ugyanolyan lelkesen és gondosan vigyáznak, mint gyermekeikre.




A kapocs a közösség és a környezet között e hagyomány által mind szorosabbá válik, s ez lehet jövőnk záloga is. Mindennél fontosabb Piplantri és Bhután gondolkodásmódjának a terjesztése, hiszen ők már rájöttek arra, amit mi, szerte a nagyvilágban még csak alig kapiskálunk: Földünkről nekünk kell gondoskodni!


Forrás: onegreenplanet

Pozitív Nap - Gerecs Zsófia


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Tüneményes képekkel ünnepeljük, hogy a hópárduc nem veszélyeztetett faj többé

A gyönyörű és egzotikus hópárducot 1972 óra veszélyeztetett fajként tartották számon, de a múlt héten jó hír érkezett a macskák felől. Az elmúlt három év adatait elemezve a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a sebezhető kategóriába sorolta vissza őket.

26 év. Ennyi idő alatt újratelepítette az esőerdőt ez a házaspár

Felemelő történet a hétköznapok valós hőseiről. Egy házaspár, akik virágzó erdőt teremtett ott, ahol már szinte minden élet eltűnt...

Ezek 2016 legjobb drónfotói

A Hong Kong-i SkyPixel 2016-os légifotó pályázatára 27 ezer pazar kép érkezett. Ezeket választották a legjobbnak közülük, és a képek láttán erősen elgondolkoztunk, hogy veszünk egy drónt mi is.

Így étkeztünk régen, avagy amikor még aludttejet ettünk joghurt helyett

A magyar konyha, minden híresztelés ellenére, egészséges. Legalábbis az a változata, ahogy eleink főztek még 70-80 évvel ezelőtt is.

Találd meg az útravalód! 29 ősi, indián bölcsesség a mindennapokhoz

Az indiánok szerint az ember rokona a többi élőlénynek, és nem felsőbbrendű azoknál...


NAPI BOLDOGSÁG