Jó szomszéd a széncinege

A széncinegék a költési időben párba állnak, és az egymással szomszédos párok kölcsönösen segítik megvédeni egymás fészkeit - derítették ki brit kutatók.


Azok a párok, amelyek már az előző évben is egymás melletti területeken költöttek, szinte mindig közbeavatkoznak, ha például macska vagy nagyobb madár támadja meg a szomszéd fészkét - írták Ada Grabowska, az Oxfordi Egyetem kutatója és kollégái a Biology Letters című folyóiratban a Der Spiegel internetes kiadásának ismertetése szerint. - Ezzel szemben azok a párok, amelyek még soha nem fészkeltek egymás mellett, ritkábban segítenek egymásnak. Az első ízben költő madarak pedig soha nem vonják be magukat a szomszédos fészek védelmébe.

Fotó: Kalafut Péter


Fészkelő párok bizonyított segítő viselkedése


A segítés okát nem vizsgálták a kutatók, de gyanítják, hogy az egymás mellett élő széncinegék idővel a sok találkozásból kifolyólag válnak előbb-utóbb együttműködővé. Feltehetően részben ennek a viselkedésnek tudható be, hogy az összeszokott szomszédoknak több utódja van, mint az újonnan odaköltöző pároknak. A saját érdek mint motiváció kizárható, mivel a messzebb lévő szomszédok is segítséget kapnak - vagyis nem elsősorban a saját fészek védelme indokolja a segítő viselkedést. 
    
A kutatók két héten át figyeltek meg egy széncinege-állományt Oxford közelében. Azoknál a pároknál, amelyek az előző évben is egymás mellett fészkeltek, 16 esetből 12-szer avatkozott be a tojó vagy a hím a szomszédos fészeknél zajló konfliktusba. Az egymás mellett még soha nem fészkelő párok esetében ez csak kétszer fordult elő 16 esetből.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

6 pozitív hatás, amiért érdemes kávét innod

Évek óta megy a vita, egészséges-e a kávé, vagy sem. Az egy dolog, hogy nem mindenki szereti a kávét, de aki igen, azt folyamatosan olyan hiedelmekkel riogatják, hogy nem jó kávét fogyasztani.

Tüneményes képekkel ünnepeljük, hogy a hópárduc nem veszélyeztetett faj többé

A gyönyörű és egzotikus hópárducot 1972 óra veszélyeztetett fajként tartották számon, de a múlt héten jó hír érkezett a macskák felől. Az elmúlt három év adatait elemezve a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a sebezhető kategóriába sorolta vissza őket.

Te segítenél egy bajba jutott állaton? Ezek az emberek az életük kockáztatása árán is megtették! (+videó)

Ezek a hősök a saját életüket kockáztatták, hogy segítsenek egy állatnak... Hősies állatmentések egy megható válogatásban.

Nem segítek a feleségemnek - ezért te se segíts soha

Az alábbi gondolatfoszlány néhány nappal ezelőtt indult hódító útjára a Facebookon, amit mi az Új Egyensúly portál főszerkesztőjének, Barok Eszternek a fordításában találtunk meg, a történet pontos eredete sajnos bizonytalan. Itt most után közöljük mivel ez a rövid elbeszélés precíz magyarázata annak, miért nem segít feleségének egy férfi a háztartási munkában és a gyereknevelésben.

Kövesd élőben, és láss csodát: az élet gyönyörű pillanatai, reggel, délben vagy este!

Kövesd élőben, és láss csodát: webkamerán a széncinege fészekrakása és költése


NAPI BOLDOGSÁG