Mindenki zseni - de gyúrni kell rá!

Bebizonyosodott, hogy az a pillanat, amikor az agyban megszületik egy zseniális gondolat, nem a kevés, kimagasló tehetségű ember privilégiuma, hanem valóság, amely mindenki számára elérhető - állítja egy amerikai pszichológus.


Anthony McCaffrey, a Massachusetts-i Amherst egyetem pszichológusa szerint minden ember képes a kreativitásra. Elmélete szerint nem léteznek kevésbé kreatív agyak, csak kevésbé edzettek és gyakorlattal, megfelelő technikákkal le lehet győzni azokat az akadályokat, amelyek gátolják az agyat abban,hogy innovatív gondolatokat produkáljon.

Tanulmányához, amely a Psychological Science-ban jelent meg, összegyűjtött és elemzett mintegy száz viszonylag friss találmányt és további ezer régit, hogy megértse, hogyan hárították el felfedezőik azokat az akadályokat, amelyek céljuk elérése előtt álltak. 

Kiderítette, hogy minden komolyabb találmány két alapvető szakaszon keresztül jutva valósult meg:egy addig nem észrevett,vagy homályos dolog váratlan feltárulásán, majd a belőle következő probléma gyakorlati megoldásán. Előfordulhat - magyarázza - hogy egy jelenség milliószor előttünk van és nem produkál bennünk semmiféle intuíciót, aztán váratlanul ez lesz az alapja a találmányhoz vezető döntő lépésnek. Ezért lehetünk mindnyájan kreatívok - állapítja meg.

Nem létezik eleve buta elme, csak keveset pallérozott


Véleménye szerint igaza van a régi teoriának, amely azt tartja, hogy a szükség élezi az elmét és nem létezik kreatívabb agy egy másikhoz viszonyítva, csak olyan ember van, aki jobban hozzászokott a különböző szükségekkel való szembenézéshez.

„Ha alaposan megismerjük azokat a mechanizmusokat, amelyek lehetővé teszik az embereknek, hogy mélyebben lássanak, javítani tudjuk egy egész populáció kreativitását” - hirdeti. Arra alapozta kutatását McCaffrey, hogy a problémák megoldása előtt álló akadályt saját megértési folyamataink állítják fel, és csak mentális megközelítéseink radikális megváltoztatásával tudjuk a megoldást megtalálni. 


Ezt az akadályt vagy korlátot a pszichológus szerint leggyorsabban azzal tudjuk ledönteni, ha jól megismerjük azokat a dolgokat, tárgyakat,amelyekkel naponta dolgunk van technikai vagy funkcionális szempontból. Ezt az elméletét egy kísérlettel is bizonyította. Kísérleti alanyai közül azok oldották meg sikerrel a kapott feladatot, akik jól ismerték a rendelkezésükre bocsátott eszközöket.

Valóságok újszerű összerakása

McCaffreynek a kreativitásról vallott elméletét részben kiegészítik, részben cáfolják a nemzetközi pszichológiai közösség más prominensei.

Azt azonban bizton állíthatjuk, hogy a kreativitásnak különböző típusai vannak, a gyakorlat az eléréséhez nem elég, tehetség is kell hozzá és ami igazán kreatívvá tesz egy ötletet, az a hasznossága. Ha nem hasznos, hanem öncélú, akkor nem több egy ujjgyakorlatnál.

Ráadásul sokan a kreativitás alatt valami újnak a megteremtését értik, valójában ez az „új” csak olyan valóságok összerakásából áll, amelyek már léteznek, nem lehet kreálni olyasmit, ami a nullából jön. Tehát a manapság annyira divatosnak számító kreativitás nem más, mint az a képesség, amellyel át tudjuk értelmezni a valóságot és alkalmazni tudjuk azt a szükséglethez. Ez pedig már azóta létezik, hogy felegyenesedet az ember. 


 Szerző: Pozitív Nap / Aiolus News

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

A merész döntések visznek téged oda, ahol lenned kell (Ne félj meghozni őket)

Utunk mindenképp vezet valahová, csak épp nem mindegy, hogy hová. A merész döntések visznek téged oda, ahol lenned kell.

Újra kell értékelnünk a nagyszülők szerepét, mert nagyon fontosak!

Boldogabbak azok gyerekek, akik több időt töltenek a nagyszüleikkel - és ez nem csak a puszta tapasztalat, kutatások is igazolják már. Így ahelyett, hogy egyre kevesebb teret kapnak unokáik életében, sok kedvezőtlen szociális hatást is ellensúlyozhatnak szerető jelenlétükkel.

HÚSLEVES (nem egyszerűen gyógyszer és ebéd, nem egy szimpla étel, a húsleves a minden)

Ez a film a karácsonyi húsleves készítését dolgozza fel, de ne a klasszikus főzőműsorra gondoljon valaki, ha esetleg tervbe veszi a megnézését. Inkább a főzés hangulata, és közege ami lényeges. A videó hangulata, a nyugalma, visszarepít egy szebb világba!

Átmész a világ legrövidebb IQ-tesztjén? Mindössze 3 egyszerű kérdésből áll

Milyen gyorsan tudja megadni a helyes választ három meglehetősen egyszerű kérdésre? Intuícióira vagy az eszére hallgat? De úgy is kérdezhetnénk: hogy áll a közérthető matematikával? Nézzük a tesztet.

Tüneményes képekkel ünnepeljük, hogy a hópárduc nem veszélyeztetett faj többé

A gyönyörű és egzotikus hópárducot 1972 óra veszélyeztetett fajként tartották számon, de a múlt héten jó hír érkezett a macskák felől. Az elmúlt három év adatait elemezve a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a sebezhető kategóriába sorolta vissza őket.


NAPI BOLDOGSÁG