Kiegyezel az ülés okozta fájdalmakkal, vagy inkább tennél ellene?!


Hogy segítsünk neked, új sorozatot indítunk egy elismert gyógytornász és gerinc-specialista szakember, Almásy Csilla segítségével. Górcső alá veszünk számos olyan problémát, ami legtöbbünket érinti. Első részben a (sajnos) jól ismert nyaktáji fájdalomról és annak lehetséges kezeléséről ejtünk szót. Tarts velünk, hisz "ép testben, ép a lélek is".


TUDTAD?

A nyak-lapocka körüli fájdalmak egyik oka lehet a lapockaemelő izom (m. levator scapulae) túlfeszülése. Szinte mindenki nagy biztonsággal nyúl oda a fájdalmas ponthoz, a lapocka felső sarkához, amit jó megnyomogatni: ez a lapockaemelő izom tapadási pontja és a nyaktáji fájdalmak egyik lehetséges origója.

De vajon elegendő-e csupán ennek a területnek a masszírozása és lazítása? Nézzünk meg közelebbről!


A lapockaemelő izom a felső 4 nyakcsigolyáról ered, a lapocka felső-belső sarkán tapad. Ahogy neve is mutatja, feladata a lapocka fej irányában történő emelése. Antigravitációs szerepe is van: függőleges testhelyzetben segíti a fej előre billenésének (a nyak előrehajlásának) megakadályozását. Mint egy gyeplő, ami a lovakat fékezi, úgy fékezi ez az izom a nyak és a fej előre mozdulását.

Ez utóbbi feladatának akkor tud gond nélkül eleget tenni, ha a fej az "eredeti tervek" szerinti pozícióban van, tehát amikor a külső hallójárat és a vállcsúcs egy függőleges vonal mentén helyezkednek el. Ha a fül - és a fej - előrébb kerül, a megnövekedett erőkar miatt a fej súlyának megtartása fokozott terhet ró a nyak hátsó izmaira, így a lapockaemelő izomra is.

Tehát ha valaki hosszú távon ebben az előrehelyezett fejtartásban éli a napjait, végzi a munkáját, a nyak hátsó izmai "kétségbeesetten" igyekeznek megtartani a fejet, és ahogy az sejthető, előbb-utóbb el is fáradnak ebben a túlmunkában. Ha elfáradnak, romlik a keringésük, akkor fájdalommal, fokozott tónussal jelzik e problémájukat. Természetesen egy jó masszázs, ami ellazítja ezeket az izmokat, átmenetileg enyhülést fog jelenteni a fájdalomra, hiszen oldódik a feszülés, javul a keringés.


Gondolhatnánk, akkor ez a megoldás! De ha ránézünk a képre és elképzeljük, hogy az amúgy is előre tendáló fejet az ellazuló izmok még kevésbé tartják, akkor könnyen belátható, hogy a megfelelően erős "gyeplő" nélkül maradt fej még inkább tartana előre, tehát az izmok gyorsan újra tónusba fognak kerülni, hogy ezt megakadályozzák. Ez pár nap múlva újra az izmok fáradásához és fájdalmassá válásához vezet. És újra odanyúlunk ahhoz a ponthoz és megnyomogatjuk - a lapockaemelő izom tapadásánál, az izom-ín átmenetnél található triggerpont gyorsan aktívvá válik és kívánja a nyomkodást, vagyis a keringésjavítást.

Mi akkor a megoldás?

A fej helyzetének rendezése! Ha a fej visszakerül az optimális helyére (hallójárat-vállcsúcs egymás fölött), akkor az izmok újra gazdaságos üzemmódban dolgozhatnak tovább. Tehát vállakat hátra és lefelé húzni (nem maximálisan, csak amíg a kar a comb mellé nem kerül), fejtetővel megnyújtózni és az állat finoman a tarkó irányába mozdítani (éppen csak egy picit).

Ha a törzs helyzetét rendezzük (derék nyújtózása, mellkas nyitása), jó eséllyel már ennyitől közelebb kerül a fej az ideális helyzetéhez. Ha még a nyaki nyújtózást is hozzátesszük, biztos a siker!

Aztán persze jöhet a masszázs! :)



Csilla további írásait itt is elolvashatod, illetve ha szeretnél tőle segítséget kérni, ne habozz, irány a gerinckoncepcio.hu!


Szerző: Almásy Csilla / Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

6 pozitív hatás, amiért érdemes kávét innod

Évek óta megy a vita, egészséges-e a kávé, vagy sem. Az egy dolog, hogy nem mindenki szereti a kávét, de aki igen, azt folyamatosan olyan hiedelmekkel riogatják, hogy nem jó kávét fogyasztani.

Ezt adod a gyerekednek, ha sportolni küldöd

Elgondolkodtató írás terjed arról, mit adsz a gyermekednek, ha sportolni küldöd Nem csak erőnlétet vagy jó kondíciót, hanem annál sokkal többet...

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.

A dinnye a nyár legfinomabb gyümölcse, most megtanítjuk, hogyan kell tökéletesen felszeletelni! +VIDEÓ

Nyáron az egyik legegészségesebb szezongyümölcs a görögdinnye. Az óriási "labdát" sokszor alig tudjuk hazacipelni, és türelmetlenül várjuk, hogy lehűljön, hiszen tudjuk, a dinnye hidegen jó. Milyen módszerrel szoktátok felvágni a dinnyét?


NAPI BOLDOGSÁG