Harvard, Princeton, Stanford - ezek a legnevesebb amerikai egyetemek, melyek olyan online kurzusokat indítanak, amelyek bárki számára elérhetőek. Legyen az statisztika kurzus, antik művészet, vagy éppen 3D tervezés a világ bármely pontjáról benevezhetsz a kurzusokra.
Két nagy presztízsű amerikai egyetem, a Harvard és a Massachuttes Institute of Technology (MIT) összefogva egy 60 millió dolláros programot indított, amelynek nagyra törő célja "a felsőoktatás forradalmasítása a világban". Az e célra létrehozott, edX névre keresztelt virtuális platformon különféle, a Harvard és az MIT világhírű professzorai által tartott interaktív online kurzusok lesznek elérhetőek egyelőre bárkinek, felvételi követelmények és fizetség nélkül.
Eközben az edX mellett a Stanford, a Princeton és más neves amerikai egyetemek kezdeményezésében indul egy másik online kurzusokat kínáló felület is, a Coursera.
Félmillióan tanultak az első online-szemeszter alatt
Az MIT próbajelleggel az év elején tartotta az első online kurzusokat. A kezdeményezésnek hatalmas sikere volt, az órákra többen iratkoztak fel, mint ahány MIT-n végzett diák él ma a világon, majdnem annyian, ahányan az egyetem 19. századi megalapítása óta koptatták az intézmény padjait. Az ősszel induló kurzusoknak legalább 500 ezer hallgatójuk lesz. Egy-egy órához videók, egy online laboratórium és e-tankönyvek is járnak, a diákok munkáját automatizált rendszer értékeli.
Mesterigazolás - kredit és diploma helyett
A hatalmas mennyiségű hallgató osztályzása sok gyakorlati kérdést vet fel, amelynek megoldásán egyelőre még dolgoznak az edX fejlesztői. Főként a humán és társadalomtudományi tárgyak esetében nehéz az értékelési folyamat automatizálása, hiszen ott szabad szavas válaszok is lehetségesek a vizsgakérdésekre. Az egyik megoldás erre a problémára, hogy a diákok egymást osztályozzák. Az online kurzusok a tervek szerint ugyanolyan nehezen teljesíthetőek lesznek, mint bármelyik óra a Harvardon vagy az MIT-en, viszont a képzés elismeréseként a diákok nem diplomát vagy krediteket, hanem "mesterigazolást" kapnak majd.
Az internet természetesen eddig sosem látott lehetőséget ad az egyetemeknek, hogy minden eddiginél szélesebb tömegekhez juttassák el képzéseiket, ez azonban súlyos kérdéseket vet fel a hagyományos egyetemi oktatás jövőjét illetően. "Ez a kétórás előadások végét hozhatja. Egy oktatót nem tudsz pillanatokra leállítani, és nem tudod előretekerni a mondandóját" - mutatott rá Agarwal a program egyik kidolgozója, a MIT professzora. A felvett egyetemi órákat - amelyeket egy iPaden akár egyetlen kattintással is elérhetnek a felhasználók - inkább a tankönyvek mintájára fogják használni a hallgatók, s mindig az elérhető legjobb órát választják majd.
Nincs napirenden a kurzusok fizetőssé tétele
Az edX-et útjára indító intézmények szerencsére nem küzdenek anyagi gondokkal, így az online kurzusok fizetőssé tétele ilyen szempontból nincs napirenden. Felmerül, hogy miért fizessen bárki az "offline" oktatásért elkért dollártízezreket a neves intézményeknek. Ha az egyetemi képzésen kapható kurzusok ingyen elérhetőek lesznek, akkor miért fizessenek a neves egyetemeken tanuló diákok?
"Az egyetemeknek át kell gondolniuk, hogy milyen értékeket nyújtanak a diákjaiknak" - hangsúlyozta a Standford Egyetem egyik számítástechnika professzora. A legnagyobb presztízsnek örvendő egyetemeknek persze mindig lesz elég fizetős diákjuk, inkább a gyengébb intézmények veszíthetnek hallgatókat az online oktatás elterjedésével" - tette hozzá. Hiszen miért is fizetne valaki egy középszerű képzésért, ha az interneten a világ vezető tudósainak óráiból tanulhat, teljesen ingyen?
Amennyiben érdekelnek a kurzusok, nem kell mást tenned, mint felmenni az edX vagy a Coursera felületeire, kiválasztani a neked szimpatikus képzést és jelentkezni rá. Utána már megy minden mint a karikacsapás... Két dolog azonban szükséges hozzá: megfelelő angol nyelvtudás és jó internetkapcsolat.
Szerző: Pozitív Nap