Az aranyérmes női tornászcsapat a győzelem után azt kiáltotta:
"We are the Final Five!"
és vezetőedzője, Károlyi Márta nyakába borult. A 73 éves vasszigorú mesternek ezúttal hullottak a könnyei. Az "utolsó ötös" tagjai így búcsúztak a visszavonuló vezetőtől. A közel három évtizedes Károlyi-éra idején az amerikaiak 28 olimpiai és világbajnoki érmet szereztek.
Az erdélyi magyar edzőházaspár 1981-ben disszidált az Egyesült Államokba. Nem volt problémájuk a letelepedéssel. De hát ki ne akarta volna a kommunizmus elől menekülő világhírű mestereket befogadni? A román tornászcsoda, Nadia Comaneci edzői abban az időben érkeztek, amikor a szovjetek, románok taroltak, az amerikai torna pedig sehol sem volt.
Károlyi Béla és Márta azonnal kapott állást és hamarosan népszerű tornaiskolát nyitott Texasban. A fegyelemről és eredményességről híres edzőpáros rövidesen átvette a hatalmat az amerikai női tornában. Előbb Béla volt a vezetőedző. Már az 1984-es olimpián az ő tanítványa, Mary Lou Retton lett az összetett bajnok. És ki ne emlékezne Amerikában az 1996-os atlantai nyári olimpia drámai jelenetére, amikor az aranyérmes női csapat sérült tagját, Kerri Strugot Károlyi Béla ölében viszi le a szőnyegről?
A 2000-es olimpia halványabb teljesítménye után a szókimondó, soha meg nem alkuvó edzőt leváltották. Helyébe diplomatikusabb felesége, Márta került, aki jobban szót értett a helyi edzőkkel, nagyobb szabadságot adott nekik. De a Károlyi-doktrina ugyanúgy a kelet-európai mintán alapuló centralizált csapatépítés nevében működött.
Minden hónapban egyszer a Houston közeli Károlyi- ranchen épült tornacentrumban összejöttek a legígéretesebb tehetségek, bemutatták gyakorlataikat, az edzők tapasztalatokat cseréltek. Károlyi Márta pedig éles szemmel figyelt mindenre. "A találkozók nélkül nem értünk volna el ilyen eredményeket." - mondja Aly Raisman, az idei összetett ezüstérmes.
"Márta nem száz, hanem százötven százalékot követelt tőlünk"- emlegeti az aranyérmes Simone Biles.
A Károlyi-házaspárt többször bírálták kemény bánásmód, a túlságos szigor miatt. Akadtak, akik szerint kínozták a gyerekeket, mások szenvedélyesen keltek védelmükre. Márta sohasem akart népszerű lenni, egy célja volt, hogy a versenyzőkből a legtöbbet hozza ki.
Míg a feleség ritkán került rivaldafénybe, addig showman férje sokszor szerepelt a televízióban. Az amerikai közönség szerette erős akcentusát, színes beszédét, karizmatikus személyiségét. Károlyi Béla tombolt, amikor szerinte "kordoppinggal" a kínaiak elvették az aranyat az amerikaiak elől 2008-ban Pekingben. "Ne vicceljünk, mindenki tudja, hogy pelenkások a kínai lányok. Ha közelebbről megnézzük őket, még látszik a tejfoguk"- kiabálta.
A Károlyi házaspár erős amerikai csapatot, hatékony rendszert hagy maga után. Utódukként is kelet-európaiakat emlegetnek, elsőként az egykori szovjet olimpiai bajnokot, Valerij Lukint, akinek lánya, Nastia nyerte a 2008-as összetett versenyt, természetesen már amerikai színekben.
Károlyi Béla és Márta a houstoni ranchen tölti majd nyugdíjas éveit. Azt mondják, nem foglalkoznak többé tornával. "De ha csak a legkisebb probléma akad, Márta azonnal visszajön" - jósolja az idei olimpiai bajnok, Simone Biles.
Forrás: válasz.hu