Másnaposságból a lehetséges kiút a megfelelő zene és playlist kiválasztása

A zene gyógyító hatásairól nem először esik szó, már korábban is foglalkoztak vele tudósok, zenészek. Viszont a másnaposságra akár gyógyírként is ható zenével kapcsolatos szakirodalom szűkösebbnek mondható. Vegyük a másnaposságot (nem egyszer) átélt alanyok számát, amely a végtelen felé konvergál, szükségük lehet egy ilyen praktikára.

A legtöbben tudjuk, hogy milyen állapot a másnaposság, valóban nem kellemes érzés. Ilyenkor a legjobb egyedül átvészelni a kínok kínját..

"Bebizonyítottuk, hogy a zene gyógyír mindenféle fájdalomra. Ne gondoljuk, hogy a másnaposság nem tartozik ezek közé. Ok, nem egy morfium, de két panadolnál mindenképp hatékonyabb."

                                                                                  
- mondta Dr. Alexander Mauskop, a New York Headache Center alapító igazgatója.

Szerencsé(nk)re akad olyan állapot, amelynek tünetei a másnaposságban "létező" ember gyötrelmeihez nagyon hasonlatosak, így elképzelhető, hogy tudományos alapon összeállítható az úgynevezett "Másnapos Playlist", amely segítségére lehet az emberiségnek. A tibeti hangtálakon, az indiai klasszikus zenén és a különböző meditációs, relaxációs zenéken kívül jóval nagyobb a szórás, amelyből válogatni lehet. Lássuk hát a különböző fejfájással, migrénnel, másnapossággal kapcsolatos helyzeteket, amelyből az egyik lehetséges kiút a megfelelő zene és playlist kiválasztása.

1. Figyelemelterelés

Számos tanulmány bizonyítja, bizonyította, hogy a zenehallgatás a legkeményebb helyzetekben is jelentősen csökkentheti a fájdalmat, legyen akár szó migrénről vagy krónikus fejfájásról, amelynek tünetei olykor hasonlatosak lehetnek a másnapossághoz. Dr. Lynn Webster elmondta, hogy konkrét adat és 100%-os bizonyíték nincsen arra vonatkozólag, hogy a másnaposságra mennyire van jótékony hatással a zene, de "...azt gondolom, hogy a másnaposság olyan értelemben hasonlatos a migrénhez, hogy ilyenkor kerülünk mindenféle éles és hangos hanghatást, zenét, de ha éppenséggel eltereli a figyelmünket a problémáról (fájdalomról), akkor jótékony hatású is lehet." Hosszú távon azért kifizetődő, mert ha az ember rátalál arra a zenére, ami kizökkenti abból az állapotból, akkor egy idő után megjegyzi az agy és megtanulja, hozzászokik, hogy ebben a helyzetben erre van szüksége, így a 'másnapos zenehallgatót' kirántja például a monoton fejfájásból, ezzel átlendítve őt a nehézségeken. Dr. Webster állítja, hogy már maga a dal keresésének folyamata is jótékony és építő hatással lehet az illető állapotára.


2. Az émelygés leküzdése, a közérzet és hangulat javítása

A másnaposság sokkal több egy átlagos fejfájásnál. Világvége hangulat, letörtség, letargia és nem kevés émelygés, hányinger. A kutatások erre vonatkozólag egészen egyszerűen azt a profán megoldást tanácsolják, hogy ilyen helyzetben hallgassunk olyan zenét, ami nagyon szeretünk. Nem egy spanyol viasz, de a zene hangulatjavító hatásairól valóban készültek értekezések, kutatások és vizsgálatok. A Missouri Egyetemen íródott tanulmány szerint Aaron Copland vidám és könnyed művei hatékonyabban változtatnak közérzetünkön és hangulatunkon, mint például Igor Stravinsky disszonáns harmóniavilágú kompozíciói.



3. Az alvásprobléma legyőzése

Igen, a zene az elalvásban is segít és egy másnapos állapotban igencsak jól jöhet. Egy 2008-as tanulmány a 60-80 bpm gyorsaságú és lüktetésű klasszikus zenéket, zeneműveket ajánlja elalváshoz, és nem csak másnaposság esetén, sőt a depresszióra való hajlam kialakulásának lehetőségét is csökkenti. A klasszikus zenén kívül, amelynek jótékony hatásait valószínűleg mindenki tapasztalta már, a jól bevált, lassú és monoton meditatív és relaxációs zene jöhet még számításba. A zeneterápiával foglakozó és a British Academy of Sound Therapy alapítója, Lyz Cooper azzal egészítette ki ezt a gondolatmenetet, hogy ilyen helyzetben sokat segíthet "...az a zene, az a dal, amelyhez pozitív emlékek kötnek bennünket, amely egy boldog és nyugodt pillanatra, helyzetre emlékeztet bennünket," és azt is kihangsúlyozta, hogy olyan zenére meg nincs szükség, amelytől teljesen transzba esünk. A zeneterapeuta a Marconi Unioni formáció "Weightless" című dalát ajánlotta elalváshoz, amely hivatalosan is az egyik legmegnyugtatóbb zene a világon.



4. "Muszáj képben lennem..."

Van olyan másnaposság, amikor nincs lehetőségünk a pihenésre, alvásra, mert helyzet van, de az agyunk képtelen bármilyen kognitív működésre, semmire nem tudunk koncentrálni, mert egyszerűen nincs hozzá erőnk. A kutatások kimutatták, hogy ezért többek között a szervezetünkben található citokin molekulák a felelősek, pontosabban ezek egyensúlyi állapotának felbomlása. Ennek az egyensúlyi állapotnak a visszaállításakor lehet komoly szerepe a zenének. A 120 bpm körüli zenék tökéletesek a koncentráció és a memória serkentésére, fenntartására, már amennyiben az illetőnek nincs éppen lehetősége a pihenésre és az alvásra, ami nyilvánvalóan a legideálisabb állapot és megoldás.




Persze, mégsem segített az alábbi "Másnaposság Playlist", akkor is van egy örök módszer a másnaposság ellen, ami sosem hazudik és rém egyszerű: Ne igyál!



Forrás: Petőfi Live


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

12 aranyköpés gyerekkorunk nagy kedvencétől, Dr. Bubótól

Igaz, ami igaz, anno nagyon szerettük. Ma pedig érdemes újra elmerülnünk benne, mert bőven. hordoz mondanivalót a 21. század emberének is.

Egy zene, ami bámulatosan csökkenti a stresszt

A krónikus szorongás milliók életét keseríti meg nap mint nap a világon. Kutatás igazolta, ez a dal egészen elképesztő hatást gyakorol a stresszes állapotra. Úgy lazít el és nyugtat meg, hogy szinte észre sem veszed, csak az tűnik fel, hogy sokkal jobban vagy. Ugye, máris meg kell hallgatnod? Csak biztatni tudunk rá.

71 éves lenne ma a legenda, aki még évtizedekkel halála után is jelen van: Freddie Mercury

"Ha holnap minden véget érne, ugyanúgy kezdeném el elölről, a saját fejem után mennék. Tudom, hogy egy nap minden véget ér, de nincsenek emiatt álmatlan éjszakáim. Nem emiatt vagyok itt. A kihívás hajt. Nem is szeretném, ha túl könnyen jönne minden, és szerencsére nem is nyújtanak át nekem ezüsttálcán semmit. Azt nagyon nem bírnám. És úgyis visszautasítanám." - mondta egyszer Freddie Mercury

A Dalai Láma üzenete a magyarokhoz

Figyeljünk oda jól a szavaira! Ugyan a felvétel már több mint 10 éves, aktualitása ma is nagyon erős. .

Könnyeket csal a szemedbe Liptai Claudia anyák napi üzenete

"Nincs nap hogy ne törne rám a hiányod. Lassan 7 éve, hogy nem érzem az illatod és az ölelésed. Ha a gyerekeimre nézek, még jobban érzem azt az űrt, amit hagytál. Hogy nem kapnak a borsólevesedből, a rajongásodból, a semmihez sem hasonlítható nagymamaságodból" - olvassátok el Liptai Claudia megható anyák napi üzenetét.


NAPI BOLDOGSÁG