Visszafordítható az 1-es típusú cukorbetegség


Állatkísérletekben hatékonynak bizonyult az 1-es típusú cukorbetegség új immunterápiája, az alkalmazott antitestek hatására gyorsan visszaállt az egerek egészséges állapota - számoltak be róla amerikai kutatók a Diabetes című szakfolyóiratban.


Az Észak-Karolinai Egyetem orvosi karának munkatársai olyan génmódosított egerekkel dolgoztak, amelyek az 1-es típusú, inzulinfüggő cukorbetegség tüneteit mutatják. A betegség kialakulása után az állatoknak befecskendezték az általuk kifejlesztett antitesteket, amelyek hatására immunrendszerük károsodása nélkül eltűntek a diabétesz tünetei.
   
Az 1-es típusú, gyerekkorinak is nevezett diabétesz autoimmun betegség, amelyben a test saját immunsejtjei, a T-sejtek megtámadják és elpusztítják a hasnyálmirigy inzulintermelő bétasejtjeit. Az immunrendszer T-sejtjeire szüksége van szervezetnek, hogy védekezni tudjon különböző kórokozók, a baktériumok és a vírusok ellen. Az 1-es típusú cukorbetegséggel élők testében azonban "önfejűvé" válnak a T-sejtek, és kibújnak a szabályozás alól.
   
Roland Tisch kutatásvezető és munkatársai új módszerükkel olyan immunterápiát kínálnak, amelyben a kóros folyamat az immunműködés romlása nélkül visszafordítható.
   
Biztató eredmények a kísérletben

A korábban mások által kipróbált immunterápiákkal az volt a gond, hogy a T-sejtek közül nemcsak az "önfejűeket" gyengítették le, hanem a normálisan működőket is, így a test immunfunkciói is gyengültek. A Tisch csoportja által tanulmányozott antitestek azonban nem gyengítik le a T-sejteket: szelektíven kapcsolódnak a T-sejtek által termelt CD4 és CD8 jelű fehérjékhez, így nem rombolják szét magát a T-sejtet.
   
Az új típusú antitestek használata után a friss diabéteszes egerek vércukorszintje 48 órán belül normalizálódott, és öt nap elteltével az állatok 80 százaléka egészséges volt.
   
"A védőhatás nagyon gyors, és amint kialakult, hosszú távon működik" - idézte Tisch szavait a ScienceDaily című tudományos ismeretterjesztő portál.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

6 pozitív hatás, amiért érdemes kávét innod

Évek óta megy a vita, egészséges-e a kávé, vagy sem. Az egy dolog, hogy nem mindenki szereti a kávét, de aki igen, azt folyamatosan olyan hiedelmekkel riogatják, hogy nem jó kávét fogyasztani.

Ezt adod a gyerekednek, ha sportolni küldöd

Elgondolkodtató írás terjed arról, mit adsz a gyermekednek, ha sportolni küldöd Nem csak erőnlétet vagy jó kondíciót, hanem annál sokkal többet...

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.

A dinnye a nyár legfinomabb gyümölcse, most megtanítjuk, hogyan kell tökéletesen felszeletelni! +VIDEÓ

Nyáron az egyik legegészségesebb szezongyümölcs a görögdinnye. Az óriási "labdát" sokszor alig tudjuk hazacipelni, és türelmetlenül várjuk, hogy lehűljön, hiszen tudjuk, a dinnye hidegen jó. Milyen módszerrel szoktátok felvágni a dinnyét?


NAPI BOLDOGSÁG