Vannak emberek, akik nem azért válnak ismertté, mert valóságshow-ban tűnnek fel, vagy egyik botrányt kreálják a másik után. Inkább azért, mert valódi értékeket közvetítenek, és küzdésre, a boldogság keresésére, szerénységre tanítanak minket. Olyan „anticelebeket”, köztünk élő hősöket gyűjtöttünk össze nektek, akik pozitív hozzáállásukkal – szerintünk – bearanyozták a 2013-as évet.

1. Hozleiter Fanny (Mosolyka)
Súlyos izomsorvadása miatt az orvosok azt jósolták, maximum 18 évig élhet. Hozleiter Fanny azonban nem volt rest rácáfolni erre: most 25 éves, és egyfolytában mosolyog. Újra és újra megmutatja, kerekesszékkel is lehet élvezni az életet. Lehet nevetni. Lehet örülni. A fiatal lány milliók példaképe Magyarországon, valljuk be, nem érdemtelenül. Tornázik, előadásokat tart, iskolákat látogat, motivációs tréningeket szervez és egy családvédelmi központban dolgozik.
Idén jelent meg Te döntesz című könyve, de egyre sikeresebb a Kerekesszékkel a világ - Panasz helyett sok nevetés néven futó Facebook-oldala is. Ha többet szeretnél megtudni Mosolykáról, kattints korábbi cikkünkre!

2. Benedek Tibor
2013-tól új szövetségi kapitány irányítja a magyar férfi vízlabda válogatottat: Kemény Dénes 2012 szeptemberében leköszönt, a helyét pedig Benedek Tibor vette át. Még ha szeretetből is, de féltünk. Aggódtunk, vajon mi lesz a fiúkkal, országunk büszkeségeivel az új "rezsim" alatt. Nem, nem jött rögtön a siker. Kezdetben döcögött az a szekér, meglepő vereségek árnyékolták be a győzelmeket. Benedek azonban nem adta fel, azt mondta, össze kell csiszolódnia a legényeknek.
Igaza volt. Júniusban a csapat Világliga-döntőt játszott, augusztusban pedig – 2003 óta először – megnyerte a Világbajnokságot. Benedek Tibor bebizonyította, igenis lehet egy nagy előd árnyékában, eredményesen folytatni a munkát. Idén decemberben az év magyar szövetségi kapitányának választották. „Az elmúlt négy évben Tibi volt a legjobb döntésem” – nyilatkozta róla Kemény Dénes. Tibi, csak így tovább - együtt a fiúkkal!

3. Bogdán László
Köcsögmentesítés. Ezzel a munkacímmel indult el 2013-ban Bogdán László, cigány származású polgármester programja a baranyai Cserdiben. A férfi nem titkolt célja az volt, hogy lemossa a roma lakosságról a negatív sztereotípiákat, és jobb életet kínáljon fel nekik. Mindenki hitetlenkedett, pedig nem kellett volna. Az elrettentő börtönlátogatás, a bűnmegelőzési előadások sora, és a falu kocsmájának bezárása megtette a magáét.
Cserdi mára mintatelepüléssé nőtte ki magát. A lakosság dolgozik, és magának termeli meg az élelmiszert. Nincs bűnözés, nincs munkanélküliség. Csak tisztaság, rend és folyamatos fejlődés.
Bogdán László már hét éve dolgozik ezért. Sokat követel a falubeliektől, de saját magától is. A falu cigánysora mellett létrehozott 3500 négyzetméteres fóliáskertben például napról napra szigorú munkafelügyelőként lép fel. Muszáj - állítja. Aki hibázik, - és például két perc késés már hiba -, annak következetesen büntetés jár. Még hozzá mindig ugyanaz: hangosan kell olvasni a többieknek a Micimackóból.
Mindehhez azonban Bogdán László kellett: a hite, a kitartása és persze a merészsége. Idén az Év Emberének választották az interneten.

Fotó: Kállai Márton
4. Bagdy Emőke
Gyógytornászként kezdte, szerencsénkre azonban átnyergelt a pszichológiára. A lélek egészségének, a boldogságnak és az optimizmusnak a híve – szerinte különböző gyakorlatokkal tudatosan fejleszthetjük a derűre, az „életigenlésre” való képességünket. Tanít, előadásokat tart, és könyveket is ír, hogy felhívja a figyelmet a pozitív hozzáállás fontosságára. Idén Prima Primissima díjjal tüntették ki.

Fotó: Éberling András/Magyar Nemzet Magazin
Egyik interjújában elmesélte, hogyan hangolja örömre teste minden porcikáját. „Elképzelem, még mielőtt kinyitnám a szemem, hogy egy fénysugár végighalad a testemen, egész a lábujjaktól a fejtetőig és mosolyog minden pici sejtem, örül a mai napnak. Majd megköszönöm az életet, az egészséget, köszöntöm a testem, köszöntöm a szeretteimet, azokat is, akikkel aznap dolgom lesz, például találkozom. Utána azt mondom magamban, hogy ma minden jól alakul, ma valami jó történik”.
Mivel közeledik az év vége, nem árt egy kis lelki nagytakarítást végezni: kövesd Bagdy Emőke tanácsait, és meglátod, milyen megkönnyebbülten vághatsz neki az új esztendőnek!
5. Böjte Csaba
1992-ben történt. Böjte Csaba leverte a lakatot az erdélyi Déva egyik elhagyatott, ferences rendi kolostoráról, és néhány éhező gyermekkel együtt beköltözött. Akkor a hatóságok az apróságokkal együtt utcára akarták tenni, ma azonban már Erdélyben, Romániában és Magyarországon is elismerik tevékenységét.
Böjte atya soha nem keresi a nyilvánosságot, pedig az ügy, amelyet szolgál, minden elismerést megérdemel. Az éhező, rossz körülmények között élő gyermekek megsegítésére tette fel az életét: eteti, ruházza, taníttatja, és ami a legfontosabb, szereti őket. Szerény, alázatos ember, aki nem csak önmagában, hanem másokban is bízik. „Aki nem hisz abban, hogy mennyi jó ember van, az kezdjen el valami jót tenni, és meglátja, milyen sokan oda állnak mellé” - szögezte le.

Talán mondanunk sem kell, hogy a lista még sokáig folytatható - rengeteg pozitív, elismerésre méltó ember munkálkodott 2013-ban. Ti kiket emelnétek ki?
Szerző: Kiss Gréta - Pozitív Nap