Abban a szerencsében volt részünk, hogy rátaláltunk a Karmák kezdeményezésre, ezáltal pedig a mi szemünk is egy picit tágabb lett és elcsodálkozóbb: milyen sorsok, milyen személyes missziók és milyen hősök vannak körülöttünk cukormáz és reklámszag mentesen bemutatva. A Down-szindrómával élő emberek előtt tisztelegve mai cikkünkben egy elkötelezett zenész történetét meséljük el egy kisfilmmel és ehhez csak 10 percet kérünk tőletek!
„Mert vannak a léleknek régiói, amikbe csak a zene világít be.“ (Kodály Zoltán)
Kemence és Parafónia - kézműves, zenész és világutazó születik!
De az Alapítvány több ennél - egyfajta család és közösség, ahol a dolgozók énekelve, mosolyogva, játszva töltik napjaikat.
Dörnyei Tamásról, a kerámiaműhely munkatársáról már mécsest is neveztek el társai - a Down-szindrómával született férfi közel húsz éve tagja a társaságnak. Bár hétköznapjait egy otthonban tölti- egyedüli foglalkoztatottként társai közül-, hétvégére öt testvére valamelyikéhez s annak családjához látogat. Mint mondják, számukra teljesen természetes az, hogy Tamás sérült, sőt- a nagyvilág kételyeit ő maga oldja nyitottságával, barátságos viselkedésével.
Tamás bár szavakkal nehezen fejezi ki magát, kreativitása, kedves lénye a muzsika nyelvén is megmutatkozik. Autodidakta módon tanult meg furulyázni. Játszik zongorán, énekel és a Parafónia zenekar szilofonistájaként a társulattal igazi világutazóvá vált. A zene mindenkié egyesület külföldön nagy elismerésnek örvend- fellépéseiknek köszönhetően Tamás többek között már Lettországba, Litvániába, Németországba is eljutott.
Ahogyan a Bárka közösség alapokmányában is írják, mi is „Hisszük, hogy minden ember – fogyatékos vagy nem – egyedülálló és titokzatos érték…" Tamás életénél pedig talán nincs is szebb példa erre.
Szerző: Pozitív Nap - Fodor Márta