A visszatérő álmok jelentése

A legtöbb embernek vannak olyan álmai, melyeket nem egyszer tapasztal meg életében. Mit jelentenek ezek? Az álmok az ébrenlét órái alatt tapasztalt események, érzések, gondolatok "továbbélését" jelentik, így a témájuk épp olyan változatos, mint az életünk - írja a HáziPatika.

Kutatások szerint a felnőttek közel 75 százalékának vannak visszatérő álmai; a nőknél gyakoribb ez a jelenség, mint a férfiaknál. Az álom témája gyakrabban negatív, mint pozitív, és sokszor a rosszabb pszichés helyzettel vannak összefüggésben. A visszatérő álmok általában megoldatlan konfliktusokat, feszültséget keltő eseményeket, tapasztalásokat jeleznek az életünkben. A leggyakoribb visszatérő álmok között találhatjuk a zuhanást, azt, hogy üldöznek minket, hogy elkésünk egy számunkra fontos eseményről vagy vizsgáról, vagy azt, hogy elveszítjük a kocsink felett az uralmat.



A visszatérő álmok gyakran fiatal életkorban bukkannak fel először, de életünk során bármikor megjelenhet egy olyan álom-minta, mellyel utána többször is találkozunk. A visszatérő álomra jellemző, hogy a téma már rég nem aktuális, de az azzal összefüggő stressz igen: előfordulhat például, hogy még akkor is azt álmodjuk, hogy megbukunk egy vizsgán, amikor már rég lediplomáztunk. Ilyenkor ugyanis az érzelmek és a vágyak (vagyis a kudarctól való félelem és a siker iránti sóvárgás) ugyanazok lehetnek, még akkor is, ha vizsga helyett egy állásinterjú előtt állunk.

A szakemberek szerint a visszatérő álmok az életünkben lévő megoldatlan, feldolgozatlan problémákkal vannak összefüggésben, vagyis az álmok egy olyan dologra utalnak, mely folyamatosan foglalkoztat minket, ám amellyel kapcsolatban nem tudunk dűlőre jutni. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy minden éjjel ugyanazt álmodjuk, sőt az is előfordulhat, hogy hónapok telnek el anélkül, hogy újra ugyanazt álmodnánk. A visszatérő álom fő motívuma azonban előjöhet egy stresszel teli időszakban. A motívum kisebb mértékben eltérhet, változhat.


Ha például valaki nehezen fejezi ki magát, vagy félénksége miatt nem tud kapcsolatot teremteni másokkal, gyakran álmodhatja azt, hogy nem tud beszélni, be van ragasztva a szája. Ha sikerül barátokat szereznie, az álom is "eltűnhet" az életéből. Ám ha egy új élethelyzetbe kerül (például egy új munkahelyre), ahol szintén ezekkel a gondokkal küzd, az álom visszatérhet.

A visszatérő álmok feljegyzése, elemzése, és a mögöttük álló konfliktus feloldása fontos feladat lehet a lelki egyensúlyunk visszaszerzése szempontjából: kutatások szerint a visszatérő álmok megfejtése jelentősen javíthat a lelkiállapotunkon. 


Forrás: HáziPatika

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

"Kérem, vasárnap ne jöjjön." - 80 éve ment el József Attila

József Attila. Egyszerű név. Zseniális elme. Az őrület határán táncoló lélek. Költő, művész - a legnagyobb és legmagányosabb. 80 éve távozott közülünk.

Év végi agytakarítás: 8 dolog, amit még idén pucolj ki az életedből!

Az utóbbi időben többször is felvetődött, hogy az emberek miért tesznek különös dolgokat akkor is, ha attól cseppet sem lesznek sem boldogabbak, sem elégedettebbek, sőt egyenes károsan hatnak rájuk ezek a szokások.

A fohász, ami átsegítette a nehéz időszakokon "A kis herceg" íróját

Antoine de Saint-Exupéry, a híres francia író, akinek bölcs gondolatait nem csupán "A kis herceg" művéből ismerhetjük. Az egyik legcsodálatosabb fohász is tőle származik. Élete, pilótaként sem volt félelmektől, szorongásoktól mentes, és az egyik legnehezebb időszakban a következőket vetette papírra

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

30 ok az önbizalomra!

30 ok arra, hogy az légy, aki mindig is akartál lenni! hiszen lehetetlen sikeresnek, boldognak lenni, ha az ember önmaga útjába áll...


NAPI BOLDOGSÁG