Derűhozó praktika 15. - Használj levendulát

A levendulát mindenki ismeri és szereti. De nem
csak az illata miatt hasznos – a levendula nagyon sok szinten alkalmazható, testi-lelki harmóniát hozó gyógynövény.


A legismertebb a közönséges vagy keskenylevelű levendula, szép latin nevén Lavandula angustifolia. Az árvacsaláfélék (Laminaceae) tartozik és olyan rokonokkal büszkélkedhet, mint a majoránna, a rozmaring és a menta.

 

A levendulát már az ókori arab világban, a föníciaiak és az ókori egyiptomiak is előszeretettel használták főként parfümként és a mumifikálások során is. (Ez utóbbinál az antibakteriális hatása miatt, de valószínűsíthető hogy az illata is sokat számított eme „tartósítási” eljárás során). Amikor felnyitották Tutanhamon sírját, több cserépedényt találtak, amiben a levendulához hasonló balzsamot találtak.

 

A rómaiak a levendulaolajat gyakran alkalmazták a fürdőkben a víz, a levegő, nomeg a férfitestek illatosítására, de a ruháikat is levendulás vízben öblítették ki, illetve vallásos szertartásoknál is előkerült. Valószínűleg tőlük ered a levendula neve is a latin ’lavare’ = ’mosni’ szóból.

 

Az első írásos feljegyzés a levendula gyógyító hatásairól a görög katonai orvostól, Dioszkoridésztől származik, Kr. e. 77-ből. Dioszkoridész Néró, római császár uralkodása alatt gyűjtött gyógynövényeket a mediterrán vidékekről.

 

A görögöktől körül került aztán Franciaországba és innen terjedt el a kontinensen. A középkorban és a reneszánsz idején Európában a mosónőket „lavender”-ként is ismerték, mert – tudtukon kívül is a jó római szokást követve - szárított levendulavirágokkal mostak általában, illetve ezzel illatosították a fiókokat, levendulabokrokon szárították a ruhákat.

 

Feljegyezték, hogy VI. (Szép) Károly király (aki 12. század végén élt) székét levendulavirággal tömték ki.

 

A középkorban azért leginkább a kolostorkertekben fordult elő a levendula, ahol az ókori kéziratok és feljegyzések, valamint saját tapasztalatok alapján a leggyakrabban használt gyógynövény lett. Emellett vallásos hiedelmek is tartoznak hozzá: a legenda szerint Szűz Mária egy bokorra helyezte a kis Jézus ruháját száradni, és az adta az illatot a bokornak.

 

Mikor aztán Angliában VIII. Henrik feloszlatta a kolostorokat ez a finom illatú növény bekerült a „világi” kertekbe is, ahol szintén ruhák közé tették, légfrissítőként, illetve méhviasszal keverve bútorfényesítésre használták. Henrik lánya, I. (Tudor) Erzsébet parfümként és teaként szerette a levendulát. Tőle eredeztetik az levendulaültetvények ötletét is.

 


A legismertebb levendulatermesztő a Világon jelenleg dél-francioroszági Provence tartomány, ahova az I. világháborút követően a francia kormány és a parfümkészítők kezdeményezésére alakítottak ki levendulamezőket, hogy ezzel munkát és kereseti lehetőséget adjanak az itt lakóknak és így akadályozzák meg az elvándorlást.

 

Nálunk a legnagyobb és leghíresebb levendulás Tihanyban található, ahova az 1920-as években Bittera Gyula – a kor neves gyógynövényszakértője – telepítette az Franciaországból származó töveket. Az Apátságtól bérelt területen a félmediterrán éghajlat, a sok napsütéses óraszám, a déli fekvés és a vulkáni kőzet olyan tökéletes tenyészhelyet biztosított a levendulának, hogy hamarosan a tihanyi levendula világhírre tett szert és minőségét tekintve a francia levendulánál is jobb lett, olyannyira, hogy akkoriban még a tőzsdén is jegyezték. Sajnos a 60-as évek eseményei miatt a tihanyi levendulást felhagyták, romlásnak indult. Később, 1986-ban kezdődött meg a régi levendulás felújítása, majd 1995-től újabb területeken is telepítettek belőle. Jelenleg több helyen is kéklik-lilállik tavasszal a levendula, ezek közül a legszebb a Külső-tóval szembeni 7 hektáros levendulás. Idén 7. alkalommal rendezték meg júniusban a Tihanyi Levendula Fesztivált.

 

Ez a növény több szinten, testi-lelki egészség megőrzésére használható, igazi multi-leve(l)ndula:

 

A levendula gyógyhatásai – a teljesség igénye nélkül:

A szárított virág:

- illatosító,

- rovarűző, molyriasztó,

 

A levendulából készült tea és ital:

- nyugtató,

- altató,

- vérnyomáscsökkentő,

- menstruációs és gyomorgörcs oldó,

- gyomor- és bélbántalmakat enyhíti.

 

A levendula olaj:

- nyugtató, altató,

- menstruációs görcs oldó (kockacukorra cseppentve 1-2 cseppet),

- depresszió ellen, 

- csökkenti a fejfájást,

- légúti betegségek gyógyítója,

- gyomor- és bélbántalmakat enyhíti,

- antibakteriális hatása miatt: fertőzött, égési és napégési sebek gyógyulását segíti,

- rovarcsípéseket enyhíti (kígyómarást gyógyító kezelésekben is használják),

- tetvesség, rühösség ellen,

- lábgombásodás esetén,

- bedörzsölve reumás fájdalmak és idegzsába kezelésére alkalmas,

- erősíti az immunrendszert,

- elősegíti az epe kiválasztását így segíti a zsír lebontását a szervezetben,

- kíméletes, így még gyermekeknél is nyugodtan használható,

- gyakran használják a kozmetikaiparban a parfümöknél, illetve krémeknél, tusfürdőknél.

 

De vannak pszichikai hatásai is:

- már a neve is nyugtató hatású,

- tisztítja és lecsendesíti a gondolatokat,

- hatásos hangulatingadozások ellen,

- támogatja a testi-lelki harmóniát…

 

Mindezek mellett a kertben más növény mellé ültetve távol tartja a levéltetveket.

 

Régen az eladósorban lévő lányok szárított levendulavirággal teli zsákocskát rejtettek a dekoltázsukba a biztos udvarló reményében.

 

Az álmoskönyv szerint levendulával álmodni gyengéd ragaszkodást jelent, aki pedig levendulaillattal álmodik annak kellemes élményben lesz része.

Sütéskor csirkehúsoknál rozmaring helyett is használható fűszerként. 

 

Ha mindez nem lenne elég – nagyon finom levendulás limonádét és süteményeket is lehet készíteni belőle. A Levendula nevű hölgyeknek remek ajándék lehet a névnapjukra júniusban…

 

De csak megbízható helyen vegyük vagy akár magunk is nevelgethetünk egy szép tövet, hisz már maga a növényke nevelése is derűhozó.



Szerző: Jóba Katalin (Pozitív Nap)

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Erre a 4 dologra kell választ adnod advent időszakában

Advent a december 25-e előtti negyedik vasárnappal kezdődök és karácsonyig tart. Eredete a 4. századik nyúlik vissza, amikor VII. Gergely pápa négyben határozta meg az adventi vasárnapok számát. Így tehát idén december 3-ára esett advent első vasárnapja, ekkor kezdődik meg hivatalosan az egyházi esztendő.

dolog, amit az igaz barátok másképp csinálnak

Mi az, amit megtesznek egymásért egy jó barátságban? Öt pontban összefoglaljuk neked, amire - szerintünk - megéri odafigyelni.

"422 barátom van, mégis magányos vagyok."

"Ahogy kinyitjuk a számítógépünket, becsukjuk az ajtókat." Gary Turk versében felhívja a figyelmünket arra, hová vezethet az, ha elhanyagoljuk a valódi életet.

A fohász, ami átsegítette a nehéz időszakokon "A kis herceg" íróját

Antoine de Saint-Exupéry, a híres francia író, akinek bölcs gondolatait nem csupán "A kis herceg" művéből ismerhetjük. Az egyik legcsodálatosabb fohász is tőle származik. Élete, pilótaként sem volt félelmektől, szorongásoktól mentes, és az egyik legnehezebb időszakban a következőket vetette papírra

30 ok az önbizalomra!

30 ok arra, hogy az légy, aki mindig is akartál lenni! hiszen lehetetlen sikeresnek, boldognak lenni, ha az ember önmaga útjába áll...


NAPI BOLDOGSÁG