Egészségesebbnek lenni 30 perc alatt? Lehetséges!

A természetes gyógymódok egyike a fürdőterápia. Nem kell azonban feltétlenül elutaznia ehhez, saját fürdőkádjában is élvezheti jótékony, és elképesztően hamar jelentkező hatásait.


Víz, víz, tiszta víz...

A víznek a gyógyításra, fájdalomenyhítésre való alkalmazása az emberiséggel egyidős, sőt, már az állatvilágban is látunk jeleket rá: például a sebláztól vagy bolháktól gyötört róka, kutya szívesen fürdik meg a hideg patakvízben. Évezredek óta használják az emberek is a vizet önmagában vagy a különféle jótékony hatású növények főzeteként: gyógyításra, a tünetek enyhítésére, a szervezet energiáinak újjáteremtésére. 

A fürdő lehet hideg vagy meleg (külön köteteket lehet írni a gőzfürdőről), történhet tiszta vízben vagy valamilyen adalékanyaggal kombinálva, kiterjedhet a test egészére vagy csak egy részére is, leírások szólnak a lábfürdőről, az altesti bajokra javasolt ülőfürdőről, de megemlítendő még a külön arc- és szemfürdő is. A víz hőmérsékletének nagy jelentősége van: minél nagyobb a különbség a normális testhőmérséklet (37 Celsius fok) és a víz hőmérséklete között, annál nagyobb az ingerhatás, az élettani reakció.

A hideg víz a vérerek aktív összehúzódását váltja ki először, sápadtságot, libabőrt okoz, majd ezt az erek aktív tágulása követi: a bőr kipirul, meleg és jó érzés tölti el a fürdőzőt. A meleg vízben az erek passzívan tágulnak ki, rózsás bőrpír, kellemes melegérzet kíséretében. Ismeretes a "kontrasztfürdő" is, amikor felváltva alkalmazzák a hideg és a meleg víz hatását, amely mintegy "megtornáztatja" az ereket és a bőr pórusait.


Fürdőhelyek: üdülés és gyógyulás együtt

A fürdőgyógyászatról elsőként híres gyógyfürdőink jutnak eszünkbe: az ország számos pontján tört felszínre meleg, gyógyító összetételű forrás, amelyre helyenként egész gyógy- és wellness komplexumok épültek. A vizek között vannak meszes, sós, kénes, jódos és más, ásványi anyagban gazdag gyógyvizek is, amelyek mind más és más betegség, állapot esetében javallottak. Indokolt esetben, szakorvosi beutalóval ezek társadalombiztosítási támogatással is igénybe vehetőek. 

A vízgyógyászatnak számos módja van: a gyógyvizes gyógymedence, a kádfürdő, az iszappakolás, a súlyfürdő, a szénsavas fürdő, az orvosi gyógymasszázs, a víz alatti vízsugármasszázs, a víz alatti csoportos gyógytorna, a komplex fürdőgyógyászati ellátás; és a 18 éves kor alatti csoportos gyógyúszás is. 

Természetesen különösen szerencsés dolog, ha a regenerálódást, gyógyulást össze lehet kapcsolni egy igazi pihenéssel, élményszerzéssel, hogy testben és lélekben egyaránt felfrissülést nyújtson a fürdőzés, de - a felsorolásból is kitűnt - azoknak sem kell lemondaniuk a víz áldásairól, akik csak a saját fürdőszobájukig jutnak el, és napi fél óránál többet nem tudnak áldozni erre.


Hogyan tudsz gyógyulni otthon, a saját fürdőkádadban? A cikk folytatásából megtudod!


Forrás: Kiss Éva - hazipatika.com

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

6 pozitív hatás, amiért érdemes kávét innod

Évek óta megy a vita, egészséges-e a kávé, vagy sem. Az egy dolog, hogy nem mindenki szereti a kávét, de aki igen, azt folyamatosan olyan hiedelmekkel riogatják, hogy nem jó kávét fogyasztani.

Ezt adod a gyerekednek, ha sportolni küldöd

Elgondolkodtató írás terjed arról, mit adsz a gyermekednek, ha sportolni küldöd Nem csak erőnlétet vagy jó kondíciót, hanem annál sokkal többet...

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.

Már meg is van a legtündéribb szurkoló a vizes vb-n

Egykori olimpiai bajnokunk kisbabája elvitte a show-t hétfő este a Hajós Alfréd Uszodában.


NAPI BOLDOGSÁG