Elődöntős a férfi vízilabda-válogatott és ott leszünk Londonban is

Az amerikaiak 9-8-as legyőzésével bejutott az elődöntőbe a magyar férfi vízilabda-válogatott a sanghaji vizes világbajnokságon, ahol Szerbiával csap majd össze a fináléért.
A keddi negyeddöntős mérkőzésen jórészt a tengerentúliak vezettek, 2-5-nél már hárommal is, a magyarok azonban szívósan küzdöttek, és bár nem játszottak jól, végül kiharcolták a győzelmet. Először 6-5-nél volt az előny Kemény Dénes olimpiai bajnok alakulatánál, majd a negyedik negyedben 9-7-nél került elérhető közelségbe a továbbjutás. Ráadásul a szerbek legyőzték a németeket, így kvótához jutottunk a londoni olimpiára.

A 2008-as pekingi olimpián - éppen Kemény Dénes szövetségi kapitány legénysége mögött - ezüstérmes amerikaiak kivédekezték az első magyar támadást, az ellenakcióból pedig azonmód bevették Nagy Viktor kapuját, majd kis idő múlva ötméteresből is eredményesek voltak (0-2). Az első negyed közepén szépített a magyar együttes: emberelőnyből Madaras Norbert talált be, de a túloldalon megadott fór sem maradt kihasználatlan (1-3). A második nyolc perc Hosnyánszky Norbert hatásos löketével indult (2-3), de egy vitathatatlanul látványos ejtéssel, majd egy felső sarkos bombával nemcsak visszaállt, de még nőtt is a korábbi különbség (2-5). Madaras bal keze villant szerencsére gyorsan, aztán pedig emberelőny végén Varga Dániel pattintott pontosan (4-5).
A magyar Varga Dániel (b) és az amerikai Ryan Bailey küzd
a labdáért a 14. FINA vizes világbajnokság férfi vízilabdatornájának
negyeddöntőjében , Sanghajban. MTI fotó: Illyés Tibor
A nagyszünetben rendezte sorait a magyar válogatott, ennek jeleként egy megúszást Biros Péter, a háromszoros olimpiai bajnok csapatkapitány zárt le góllal (5-5). Aztán meglett a magyar vezetés is, az addig rosszul célzó háromszoros olimpiai aranyérmes Kiss Gergely ötméteresből szerezte a hatodik gólt (6-5). Csakhogy az elmulasztott újabb lehetőségek után törvényszerű volt az ellencsapás, amely egy újabb jól kivitelezett ejtés formájában következett be. Mi több: fórból is eredményesnek bizonyultak az amerikaiak (6-7), ám kevéssel az utolsó szünet kezdete előtt egy villámgyors akcióból Varga Dénes a hálóba húzta a labdát (7-7).

A befejező játékrészben csak nagy sokára tört meg a gólcsend: már majdnem a fele eltelt a negyednek, amikor a 6 az 5 elleni játékban Varga Dénes talált be, őt a bátyja, Dániel követte hasonlóképpen szemfüles góllal (9-7). Bő egy perc volt hátra, amikor az amerikaiak szépítettek (9-8), de egyenlíteniük nem sikerült. Sikerével a magyar csapat nemcsak elődöntős lett, hanem kvalifikációt szerzett a jövő évi, londoni nyári ötkarikás játékokra. Mivel a Világliga-győztes szerbek a negyeddöntőben megverjék a németeket.

Kemény Dénes szövetségi kapitány: "Éppenséggel 2-5-nél nem éreztem jól magam, szerencsére ez még nagyon az elején volt. Összességében szenvedtünk, magunknak tettük nehézzé a mérkőzést. Végül is magunkat és jó néhány bírói ítéletet is sikerült legyőznünk."
Varga Dénes: "Általában nehéz az amerikaiak ellen játszani, most is az volt. A lényeg, hogy megvan az elődöntő, de sokat kell még javulnunk."