Az élelmiszerek cseréje nagy múltra tekint vissza, de a pénzalapú társadalomban egy ideje elvesztette jelentőségét. Most ehhez is vannak, akik megpróbálnak visszatérni - írja a Kívültágasabb blog.
Alighanem itt sem lehet majd tömegmozgalmakról beszélni, ahogy a társadalomból sem tömegek próbálnak meg kivonulni, de mindig van, aki megteszi, aki másként akar élni.
Nagy-Britanniában a „food swapping" vagyis ételcsere mozgalom van kialakulóban, ahol a cserekereskedelem lényege az, hogy az emberek az otthon megtermelt illetve elkészített javakat cserélik el. Így akár házi sushi és fagylalt vagy pástétom és fokhagyma is gazdát cserélhet.
Az eseményt, ahol a csere lebonyolódik, előre megszervezik, pénz egyáltalán nem vándorolhat, az egyetlen fizetőeszköz az étel. A hálózat kiépülése Brooklynban kezdődött és már 125 csoport tevékenykedik az Egyesült Államokban és Kanadában. (Food Swap Network) Most pedig a mozgalom elindult világhódító útjára, így Európa felé is. Nagy-Britanniában is már több központ alakult országszerte a nagy érdeklődésre való tekintettel.
Ezzel a tevékenységgel több cél is teljesül egyszerre, egyszerre tesznek a hulladékcsökkentésért, a spórolásért és a közösségépítésért egyaránt. Az amerikai szokásjogot követve a csere nagyjából két órán keresztül tart, ahol először kiállítják az étkeket, meg lehet nézni, sőt kóstolni is, majd az utolsó fél órában történik a tényleges „árucsere".
A termékek mellé kis feliratok is készülnek az összetevőkről, illetve arról is, hogy az illető mire kíván cserélni. A vége felé a cserebere elég nyüzsgő, és akár kaotikus is tud lenni. Mint az egyik szervező elmondja, az emberek egyre inkább szeretnék tudni, hogy honnan származik az étel, amit megesznek, így a csere erre is egy jó fórumot nyújt. Bárki csatlakozhat és bárki szervezhet cserét ingyen és bérmentve.
Bővülhet is
Egyes helyeken komoly verseny alakul már ki a helyekért, de a szervezők arra törekszenek, hogy húsz csereberélőnél ne legyen több, és a dolog még menedzselhető keretek között maradjon. Vannak, akik olyasmit hoznak, amiből túl sok lett a családnak, például akár termést akár süteményt, mások direkt az eseményre készítenek valamit.
Van, ahol a tematika már annyira „bejött", hogy nem csak élelmiszereket, hanem kézműves termékeket, sőt tematikus csereberéket is csinálnak. Az amerikai mozgalomhoz hetente csatlakozik legalább egy-egy új hálózat, Európában pedig már Hollandiában és Franciaországban is elindult egy-egy kezdeményezés, de a dandárja alighanem még csak most jön, ahogy az ötlet terjed.
A bejegyzést köszönjük a Kívültágasabb.blog.hu oldalnak, csatlakozz hozzájuk a Facebookon: ha érdekel, mi történik a világban körülötted, akkor ott a helyed!