Ez a csengmaji százévesek hosszú életének titka

Túléltek háborúkat és éhínségeket, ma is egyszerű betonházikókban élnek, fűtés nélkül, napi néhány dollárnak megfelelő összegből - mégis ők élnek a legtovább. Vajon miért?


Kína legdélebbi csücske

Mégis ezeknek a kínaiaknak a leghosszabb a várható élettartamuk a Földön. Csengmaj járás Hajnan trópusi szigeten található, a legdélibb kínai tartományban, narancsligetekkel övezett falvak alkotják.

A járás 560 ezer lakosa között több mint 200 százéves él, ez az arány a világon a legmagasabb. Hárman közülük ráadásul 110 évnél is idősebbek, az egész világon összesen nem egészen 400 ilyen ember él.

Csengmajnak is van számos olyan tulajdonsága, mint a többi, a hosszú élet bölcsőjének tartott helynek Kubában, a görög szigeteken vagy Costa Ricában: ez a családnak szentelt nagy figyelem, a fizikai tevékenységben gazdag életmód és a gyümölcsalapú étrend.

Míg Kína többi részét elsodorta a történelem vihara - a japán megszállás és a kommunista rendszer, a tervgazdálkodás és a nyitás a nagyvilág előtt - Csengmaj lakóinak többsége ma is azt teszi, amit mindig: műveli a földjeit.


A mezőgazdaság központi szerepe a mindennapi életben minden bizonyára a fő tényező vélte Jennifer Holdaway, az amerikai Társadalomtudományi Kutató Központ (SSRC) kínai programigazgatója, aki ellátogatott Csengmajba.

Nincs nagyipar, a trópusi klíma kellemes, rengeteg a gyümölcs és a zöldség, a talaj természetes szelénben gazdag magyarázta a kutató. Ilyen környezetben "az embernek nincs szüksége sok mindenre, hogy jól érezze magát: egy egyszerű lakásra, egy szúnyoghálóra, néhány nádszékre és több emberre, akikkel együtt élhet" tette hozzá.

Csengmaj járás: Ilyen környezetben ideális az ember számára szinte minden körülmény...

Más szakértők is egyetértenek azzal, hogy a gazdagok lakta övezetek ritkán esnek egybe azokkal, ahol magas kort érnek meg az emberek. A kommunista párt csengmaji bizottsága által megrendelt tanulmány viszont úgy véli, hogy az emberek a "dolgosságuknak, a nagylelkűségüknek köszönhetik a hosszú életet, valamint annak, hogy korán kelnek, és korán is fekszenek".

A járás vezetősége gyakran hívja össze a százéveseit egy közös éneklésre vagy a sajtó előtt parádézni a térség népszerűsítésére. A terület sem úszta meg az ingatlanfejlesztőket, akik egész Kínából szeretnének oda nyugdíjasokat letelepíteni. A járás vadonatúj rezidenciája a büszke "Hosszú élet városa" nevet viseli. 

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

6 pozitív hatás, amiért érdemes kávét innod

Évek óta megy a vita, egészséges-e a kávé, vagy sem. Az egy dolog, hogy nem mindenki szereti a kávét, de aki igen, azt folyamatosan olyan hiedelmekkel riogatják, hogy nem jó kávét fogyasztani.

"Egy asszonynak két munkahelye van" - az anyák, feleségek láthatatlan munkájának ereje!

Az önkéntes tevékenység és a fizetetlen házimunka gazdasági szempontból láthatatlan (vagyis semmilyen valutában nem definiálják, nem pénzre váltott tevékenység), így ezáltal sokszor presztízs nélküliek is. Ez a társadalmi jelenség pedig leginkább a nőket érinti, ennek egyik oka a hagyományos nemi szerepek között keresendő, ám a mára tömeges női munkavállalás ellenére sem változott ez a helyzet.

Ezt adod a gyerekednek, ha sportolni küldöd

Elgondolkodtató írás terjed arról, mit adsz a gyermekednek, ha sportolni küldöd Nem csak erőnlétet vagy jó kondíciót, hanem annál sokkal többet...

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.


NAPI BOLDOGSÁG