Nagyszerű elmék bölcsességei hétköznapokra

Számtalan olyan helyzet adódhat életünk folyamán, amikor szükségünk van egy mondatra, egy jelre, amely segít tovább mennünk és pozitívan tekitenünk a jövőre. A legtöbben ilyenkor egy baráttól vagy családtagtól várnának segítséget, pedig több évszázaddal, illetve évtizeddel ezelőtt a megoldásokat már szállóigékké, mondásokká formálták.



Mahatma Gandhi

1869. október 2-án született - az akkor még brit koronagyarmat- Indiában, Porbandarban, Móhandász Karamcsand Gandhi néven, jómódú fűszerkereskedő családba. A Mahatma nevet később kapta híveitől, amelynek jelentése „nagy lélek”. Nyilvános szereplése 1893-ban kezdődött Brit-Dél-Afrikában, a helyi indiai kisebbség védelmével kapcsolatban.

Natalban felvette a harcot a hinduk ellen irányuló kizárási törvényekkel, s a hinduk egyenjogúságának és polgárjogaiknak elismertetését tűzte ki célul. Gandhi kimondta, hogy az erőszakra nem szabad agresszivitással válaszolni. Az igazsághoz rendületlenül ragaszkodott és nem tűrte, hogy a nemes ügyet méltatlan eszközök alkalmazásával szennyezzék be. A cél nem szentesítheti az eszközt – mondta. 


"Boldogság az, ha amit gondolsz, amit mondasz, és amit teszel, összhangban vannak egymással."


Kalkuttai Boldog Teréz

Kalkuttai Boldog Teréz

Teréz Anya, a Nobel-békedíjas apáca, 1910. augusztus 27-én született Skopjében, a mai Macedóniában. 21 éves korában tette le első fogadalmait, majd 1937-ben az örökfogadalmat. A Teréz (Teresa) nevet a Loreto rend missziós nővérei közé történő belépésekor vette föl az indiai Kalkuttában. Megfogadta, hogy a "szegények legszegényebbjeit" fogja szolgálni.

Alázatosan és engedelmesen az engedélyek megérkezése után 1948-ban elhagyta a kolostort és Kalkutta nyomornegyedébe költözött. Iskolát, majd otthont nyitott, ahol a súlyosan beteg emberek békében és tisztességben halhattak meg. Szolgálta a leprásokat, AIDS betegeket és mindenkit, akikről elfelejtkeztek és akiket magukra hagytak.

Teréz anya Élethimnusza

"A béke egy mosollyal kezdődik."

"Ráleltem egy paradoxonra: ha addig szeretsz, hogy az már fáj, akkor nem marad fájdalom, csak szeretet."

"Nagy dolgokat tenni nem tudunk, csak kicsiket, nagy szeretettel."



Mark Twain

A kérészéletű, vadnyugati humoros irodalomból nőtt ki a 19. század utolsó negyedében az egyik legjelentékenyebb, s kétségtelenül legnépszerűbb amerikai író, a Mark Twain néven ismert Samuel Langhorne Clemens  művészete. A déli terület határán levő Missouri állam Florida nevű városkájában született, s gyermekéveit a Mississippi mellett fekvő Hannibál nevű kisvárosban töltötte, körülbelül ugyanolyan derűsen és csínytevő módon, mint hősei, Tom Sawyer és Huckleberry Finn.

Tizenkét éves volt, amikor kimaradt az iskolából, s betűszedéssel és más nyomdai munkával, később újságírással kereste kenyerét. Huszonegy éves korában hajókalauznak állt a Mississippin. Életének ebből a korszakából kölcsönözte írói álnevét is. A mark twain kifejezés a mérőónnal dolgozó matróznak, a hajókalauz segédjének mélységjelző kiáltása, ami szó-szerint „második jelzést" jelent.


"Az emberi fajnak egyetlen igazán hatásos fegyvere van, és ez a nevetés."

"Bolygónk egyetlen nemzetétől sem tagadtatott meg két kincs: a humor és a jóindulat ajándéka."

"Az az ember, aki nem olvas könyvet, semmiben sem különbözik attól az embertől, aki nem tud olvasni."



Martin Luther King

1929. január 15-én született Atlantában Martin Luther King, Nobel-békedíjas, afro-amerikai lelkész, polgárjogi harcos. Kezdetben az orvosi és a jogi pálya vonzotta, de végül apja nyomására és példájára a lelkészi pályát választotta. Teológiai tanulmányai során ismerkedett meg Mahatma Gandhi erőszakellenes eszméivel és a modern protestáns teológiai irányzatokkal.


"Abban a percben, abban a másodpercben, amikor elkötelezed magad a szabadságnak, függetlenségnek és igazságnak, akár meg is ölhetik a tested, a lelked akkor is győzni fog."

"Sötétséget sötétséggel elűzni nem lehet, csak a fény teheti azt. A gyűlöletet nem űzi ki a gyűlölet, csak a szeretet teheti azt."

"Mindenki lehet nagy ember, mert bárki képes másokat szolgálni. A szolgálathoz nem kell egyetemi végzettség. Nem kell hozzá egyeztetni az alanyt az állítmánnyal. Csak hálatelt szív kell hozzá, szeretettől áthatott lélek."


Márai Sándor

Kassán született, 1900. április 11-én, a magyar próza egyik legnagyobb alakja. Márai volt Franz Kafka első magyar fordítója, s az elsők között írt róla. Kapcsolatot tartott Füst Milánnal és Komlós Aladárral. Művei értelmezése sokak számára nehézséget okozhat, hiszen sajátságos lelkiállapotot igényel az olvasótól.


"A szavaknak igéző erejük van, egyszerre tudnak a múltba és a jövőbe világítani."

"Mind bölcsek leszünk, az élet váratlan és igaz pillanataiban, mikor felismerjük az életben a meglepetést és a változást."


Szerző: Síró Vanda - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ha egy kutya lenne a tanárod, ezeket a leckéket tanítaná meg neked (+videó)

A kutya és ember közti szoros kötelék a sírig tart, és talán még azon is túl. Láthatjuk naponta, hogyan kötődik hozzánk legjobb barátunk.

A lényeg a részletekben rejlik: 50 létfontosságú gondolat, amire az élet tanít

Sokszor csak ülünk, és várjuk, hogy valami nagy és jelentőségteljes dolgot tanuljunk az élettől. Azt hisszük, monumentális rájövések és felfedezések kellenek ahhoz, hogy azt mondhassuk: elég bölcsek vagyunk. Pedig a bölcsesség a részletekben rejlik.

Ezek voltak 2016-ban a legkedveltebb idézeteitek

A következő képeket több tízezren osztottátok meg a tavalyi év során. Jöjjenek a legkedveltebb posztjaink, amiket író- és költőóriásainknak köszönhetünk!

Találd meg az útravalód! 29 ősi, indián bölcsesség a mindennapokhoz

Az indiánok szerint az ember rokona a többi élőlénynek, és nem felsőbbrendű azoknál...

Egy nagymama bölcs tanácsa mindenkorra

Mindenkinek vannak nehéz élethelyzetei. Van, amit sikerül egyedül is megoldanunk, van, amihez mások segítségére van szükségünk. Az alábbi egyszerű történet segíthet abban, hogy az élet nehézségeit könnyebben átvészeljük és kezelni tudjuk.


NAPI BOLDOGSÁG