Így kell helyesen fogat mosni!

Naponta kétszer, esetleg háromszor is elvégezzük a műveletet, és szinte már oda sem figyelünk rá. Vajon helyesek a mozdulataink? Jó fogkrémet választottunk? Elég gyakran lecseréljük a fogkefénket? Dr. Ambrus László fogorvos segítségével az egeszsegtukor.hu dióhéjban összefoglalt mindent, amit a fogmosásról tudni érdemes.


Mindennap ápold helyesen a fogaidat!
A szájhigiénia alapja a fogmosás. Naponta legalább kétszer, reggel és este meg kellene mosnunk a fogunkat. Két perc a követelmény, de szakértőjük szerint ez nem elég. Mint mondja, a fogorvosi ellenőrzés során egyből észreveszi, hogy jól mos-e fogat az illető. Ha úgy látja, nem jól végzi ezt a műveletet, akkor megtanítja neki a helyes fogásokat.

Hogyan kell fogat mosni?

Félóra múlva. Korábban úgy tudtuk, hogy étkezés után a lehető leghamarabb érdemes fogat mosni. A szakértők ma már másképp gondolják. Az újabb kutatások azt mutatják, hogy ha savas ételt – például gyümölcsöt – eszünk, ideiglenesen megváltozik a fogzománc szerkezete, és egy időre sérülékenyebbé válik. Ezért azt javasolják, hogy ilyenkor 30 percen belül ne mossunk fogat, csak utána.

Fontos a helyes fogmosás!
Kis szájtátással. Felesleges óriásira nyitni a szánkat: ekkor a pofaizmok ráfeszülnek a hátsó fogakra, így ezeket nem érjük el. Elég kicsire tátani, ellazult izmokkal: ekkor mindenhová odafér a fogkefe.

Körkörösen. Fontos, hogy ne csak a fog rágófelszínét sikáljuk, hanem az oldalát is. Körkörös mozdulatokkal söpörjük ki az íny felől a lepedéket! Ez a leglényegesebb, mert számtalan probléma – például ínygyulladás – adódhat abból, hogy nem távolítjuk el tökéletesen az ételmaradékot!

Magunkat ellenőrizve. Ha fogmosás után, a tükör előtt egy fogpiszkálót óvatosan végighúzunk a fogaink felszínén, az ínyünk mentén, könnyedén ellenőrizhetjük, hogy maradt-e rajta lepedék. A nyelvünkkel a fogainkon végigsimítva is érezhetjük, sima-e a felszín, jól csúszik-e.

Ugyanebből a célból olykor elrághatunk egy plakkfestő tablettát is, amely megszínezi a fogainkon maradt lepedéket, így kiderülhet, helyesen mostunk-e fogat.

Milyen a jó fogkefe?

Ép. Szakértőjük szerint a lényeg a mechanikai tisztítás, tehát a hangsúly nem a fogkrémen, hanem a fogkefén és a helyes technikán van.

Az a legfontosabb, hogy a fogkefe ép legyen. Ha már összevissza állnak a sörtéi, ki kell dobni. Ez átlagosan háromhavonta aktuális, de egyéni lehet, hogy ki mennyi idő alatt „fogyaszt el” egy fogkefét. Mindenesetre, ha még fél év használat után is szalonképes a fogkefénk, akkor valamit rosszul csinálunk…
Fontos, hogy a fogkefénk számunkra megfelelő legyen!

Elektromos vagy hagyományos. Ma divat az elektromos fogkefére voksolni, ami nem rossz, de dr. Ambrus László véleménye szerint semmivel sem jobb a hagyományos fogkefénél. Az elektromos fogkefe feje sokkal kisebb, mint a másiké, tehát ahhoz, hogy minden fogat alaposan megtisztítsunk vele, még több időre lenne szükség, miközben többnyire a két percet sem várjuk ki! A legtöbb ember fél vagy legfeljebb egy percig mossa a fogát…

Különböző hosszúságú sörtéi vannak. Az eltérő hosszúságú szálakkal garantált, hogy a nehezen elérhető helyekre is be tudunk férkőzni.

Közepes keménységű. Ha utánajárunk, találhatunk kemény, közepes vagy puha sörtével ellátott fogkeféket is. Ám a boltokban kapható legtöbb fogkefének közepes keménységű sörtéi vannak: az egészséges fogazat mindennapi ápolásához valóban ez a legideálisabb. A puha vagy a kemény sörte speciális esetekre való, ha a fogorvosunk ezt javasolja.

Milyen a jó fogkrém?
A válasz itt olvasható!

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Hogy milyen sűrűn fürödj vagy moss fogat?Itt a hivatalos válasz

Milyen sűrűn kell fürödni? Hányszor kell fogat mosni? Kilenc nagyon fontos kérdésre kapsz választ szakértőktől.

Használd te is: 6 hétköznapi fogtisztító étel

Nem csak a rágó tisztítja meg a fogaidat két étkezés között. 6 olyan táplálék, amely ugyanolyan jól karbantartja őket.

Így moss fogat az űrben! (videóval)

A mókás kanadai asztronauta ezúttal az űrbéli fogmosás nehézségeit mutatta be.

A sokoldalú szódabikarbóna

A teljesség igénye nélkül bemutatom a szódabikarbónát, úgy ahogyan még talán nem sokan ismerik.


NAPI BOLDOGSÁG