Szakértőnk, Antics Katalin sorozatának tizenkettedik részéhez értünk, mellyel heti rendszerességgel jelentkezünk.
A szép álmaink valóra váltásához is használhatjuk, csupán annyi a teendőnk, hogy lefekvés előtt helyezzük a párnánk alá! A többi már nem rajtunk múlik... Ami biztos még, hogy nem fog plusz pénzünkbe kerülni!
Ismertetőjegyei
A
közönséges csarab (
Calluna vulgaris (L.) Hull) évelő, örökzöld, télálló törpecserje. Ágai sűrűn, seprűszerűen állnak. Egészen a világos árnyalatú rózsaszíntől a mély ibolyalila színekben pompáznak virágai, amik oldalt helyezkednek el és füzéreket alkotnak. Apró, harang alakjukról lehet őket felismerni. Tűlevelei háromszögletűek, egymáshoz simulva, pikkelyszerűen rendeződtek.
A közönséges csarab (Calluna vulgaris (L.) Hull). Előfordulása
Egész Európában és Kis Ázsiában honos. Észak-Amerikában is megtalálható. Fenyéreken, erdőkben, utak szélén, lápokon nő. A száraz, savanyú talajt és a napos helyet kedveli.
Gyűjtése
Júliustól szeptemberig, lehet vágni a teljesen kivirágzott növényt. Virágzó hajtásából a csúcsától számított mindegy 5-10 cm részét alkalmazzuk. A száraz meleg déli órák a legalkalmasabbak gyűjtéséhez.
Szárítás
Aprítás nélkül, meleg, árnyékos helyen szárítsuk.
A közönséges csarab (Calluna vulgaris (L.) Hull). Elkészítés
Teaként: Forraljunk fel vizet. Készítsünk ki csészét, aprítsuk bele a növényt, majd forrázzuk le. Várjunk 5-6 percet és fogyasszuk egészséggel!
A teakeverékeket megszépíti színes hajtásával. Önmagában kissé fanyar az íz világa, ezért ajánlott aromás növényekkel keverni.
Virágai nagyon sok nektárt tartalmaznak, belőle készül az ismert hangaméz. Korábban seprűkészítésre is használták.
Élettani hatásai
A vadon élő csarab bizonyítottan gyógyhatással rendelkezik, de a kertészeti példányok gyógyhatása már bizonytalan.
A középkorban, hólyaggyulladásra, köszvényre, hasmenésre, reumára alkalmazták. Időjárás jósolására is kiválóan bevált. Azt tartották, hogy ha gazdagon virágzik a növény, akkor bizony zord lesz a tél is!
Ma vizelethajtó és vértisztító szerként ismert. Az alvást is elősegíti a virágaiból készült főzet. Napi több csészényi mennyiség a vese és húgyúti gyulladások esetén segít. A fürdő vizünkbe adagoljunk csarabot és az használ a reumára is. A szárított növények, különböző kenőcsök alapanyagait képezik.
Homeopátiában
reuma és
húgyhólyag problémák kezelésére alkalmazzák.
A közönséges csarab (Calluna vulgaris (L.) Hull). Hatóanyagai
Flavonoidok, katechin cserzőanyagok, fenolkarbonsavak
Összetéveszthető többek között a hamvas hangával (Erica cinerea L.), a keresztes hangával (Erica tetralix L.) az ő csészeleveleik rövidek, és tűleveleik sem rendeződnek pikkelyszerűen.
További jó ismereteket és tapasztalást kívánok!
Fotók: wikimedia.org
Szerző: Antics Katalin, kertészmérnök, okleveles növényorvos - Pozitív Nap