A magyar nyugdíjaskorú nők 95 százaléka küzd valamilyen betegséggel, több mint felük halmozottan szenved ezektől.
Leggyakoribb problémájuk a magas vérnyomás és koleszterinszint, a reumatológiai megbetegedések, a szív- és érrendszeri, valamint a túlsúly okozta problémák. Orvoshoz közel háromnegyedük fordul tüneteivel, ám közöttük is sokan tartanak a felírt gyógyszerek mellékhatásaitól – derül ki egy felmérésből.
A megkérdezetteknél a mellékhatásoktól való félelem és az alternatív gyógymódok iránti igény között erős kapcsolat áll fenn, hiszen az idős nők jelentős hányada inkább gyógyhatású készítményeket fogyasztana a betegségek, illetve a tünetek kezelésére.
Sokan kipróbálják az alternatív terápiát. Az adott betegség kezelésére a válaszadó nyugdíjas nők negyede fordul keleti gyógyászatot folytató szakemberhez, illetve 10 százalék azok aránya, akik keleti és nyugati gyógymódot is igénybe vesznek a gyógyulásuk érdekében. A válaszadók ötöde ugyanakkor semmilyen orvosi segítséget nem kér. A Dr. Chen Patika kutatása szerint a nyugdíjas nők 58 százaléka iszik teát, teakeveréket, míg vitaminokat és ásványi anyagokat a válaszadók közel fele, gyógyhatású készítményeket, étrend-kiegészítőket negyede fogyaszt rendszeresen.
A kor előrehaladtával nő a teák, illetve vitaminok rendszeres fogyasztásának valószínűsége. A keleti orvoslást folytató szakemberhez forduló páciensek körében magasabb a különféle gyógyhatású készítményeket is fogyasztók aránya.