Szoktál kertészkedni? Akkor ezt most nagyon fontos elolvasnod!

TUDTAD?
...hogy tavasszal, a kerti munkák beindulásával ugrásszerűen megnő a porckorongsérves betegek száma?

A kertben ugyanis a legtöbb dolog lent található, amivel foglalkoznunk kell (hacsak nem gyümölcsfákat oltogatunk), így muszáj "közelebb kerülni" hozzájuk. Ezt legtöbben helytelenül, hajlott háttal-derékkal teszik. Ez a testhelyzet pedig kifejezetten kedvez a porckorongsérv kialakulásának.

Hiszen a porckorong belső magja akkor tud hátrafelé utat törni magának, ha a gerincünk előre hajlik. Ha ezt sokszor-sokáig tesszük, ráadásul még erőkifejtés is történik, akkor előbb-utóbb meg is találja az utat kifelé az a belső mag - ez pedig már a porckorongsérv különböző stádiumaihoz vezet.



MEGOLDÁS:

Itt is, mint minden egyéb tevékenységünknél, igyekezzünk megtartani gerincünket a fiziológiás, természetes helyzetében. Tartsuk hátunkat egyenesen, ahhoz pedig hogy ez könnyebben menjen, használjunk segédeszközöket!

A földön végzett tevékenységeknél (ültetés, gyomlálás) mindenképpen kerüljünk közelebb az ágyáshoz! Például egyszerűen térdeljünk le, egyik lábon térdelve, másikkal talpon támaszkodva, hogy biztos alátámasztás legyen a törzsünknek, ez a testhelyzet kevesebb munkát igényel a hátizmoktól. Vagy szerezzünk be egy kis kerti ülőkét, amin ülve egyenes törzzsel dőljünk előre a munka végzése közben. A lényeg, hogy NE állásból hajoljunk le a növényekhez!

A szerszámokkal (ásó, gereblye stb.) végzett munkáknál szintén nagyon fontos odafigyelni a testtartásra, hiszen itt még nagy erőkifejtés is történhet, ami megnöveli a porckorongra ható erőket (itt jön ki a legtöbb sérv). Tehát egyenes háttal és ha lehet, minél szélesebb terpeszben állva végezzük a munkát. Akár oldalirányba, de harántterpeszben állva is biztonságos, minden erőkifejtésnél (például ásás) megfeszítve a hasizmokat.

Ami még nagyon fontos, hogy a törzs mindig előre fele mozduljon, ne legyen benne csavarás, mert az különösen nyíró erővel hat a porckorongokra. Tehát a kiásott földet NE gerincből csavarva dobjuk odébb, hanem egyenes törzzsel felemelkedve csípővel-lábakkal fordulva hajítsuk oldalra!

Amúgy pedig éljen a tavasz, élvezzük a szabadban végzett tevékenységeket - de vigyázva a gerincünkre!


Sorozatunk szakértője: Almásy Csilla, elismert gyógytornász és gerinc-specialista, akinek segítségével górcső alá veszünk számos olyan problémát, ami legtöbbünket érinti.


Első részben a (sajnos) jól ismert nyaktáji fájdalomról és annak lehetséges kezeléséről ejtettünk szót, amit itt olvashatsz el!

Csilla további írásait itt is elolvashatod, illetve ha szeretnél tőle segítséget kérni, ne habozz, irány a gerinckoncepcio.hu!


Szerző: Almásy Csilla / Pozitív Nap


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

6 pozitív hatás, amiért érdemes kávét innod

Évek óta megy a vita, egészséges-e a kávé, vagy sem. Az egy dolog, hogy nem mindenki szereti a kávét, de aki igen, azt folyamatosan olyan hiedelmekkel riogatják, hogy nem jó kávét fogyasztani.

Ezt adod a gyerekednek, ha sportolni küldöd

Elgondolkodtató írás terjed arról, mit adsz a gyermekednek, ha sportolni küldöd Nem csak erőnlétet vagy jó kondíciót, hanem annál sokkal többet...

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.

A dinnye a nyár legfinomabb gyümölcse, most megtanítjuk, hogyan kell tökéletesen felszeletelni! +VIDEÓ

Nyáron az egyik legegészségesebb szezongyümölcs a görögdinnye. Az óriási "labdát" sokszor alig tudjuk hazacipelni, és türelmetlenül várjuk, hogy lehűljön, hiszen tudjuk, a dinnye hidegen jó. Milyen módszerrel szoktátok felvágni a dinnyét?


NAPI BOLDOGSÁG