Eszed is vagy csak veszed? - Adj esélyt az ételnek!

A városi modern életforma sajátja, hogy az étel útja nem ér mindig maradéktalanul célba: rengeteg élelmiszer végzi a kukában háztartások szerte. A felesleges élelmiszer amellett, hogy kidobott pénz, komoly károkat okoz környezetünknek, társadalmunknak. Az étel kidobása nem hiába jár lelkiismeret furdalással: becslések szerint ma Magyarországon mintegy 100 ezer ember éhezik, köztük tízezer gyermek. 


Fölösleges milliárdok a kukában


A Magyar Élelmiszerbank Egyesület közleménye szerint Magyarországon évente körülbelül 1,86 millió tonna élelmiszer nem kerül emberi fogyasztásra, ebből 400 ezer tonnányi a lakossági élelmiszer-hulladék. Egy átlagos magyar háztartás évente egy mázsa élelmiszert dob a szemétbe. Megdöbbentő szám, még akkor is, ha tudjuk, tőlünk Nyugatra négyszer ekkora mennyiséget pazarolnak el. Ennek a mennyiségnek a csökkentése mindenki érdeke. Az ehető, ám kidobott élelmiszer először is sok pénzedbe kerül: egy kilogramm élelmiszer átlagos ára 500 forint, így évente egy magyar család 50 ezer forintot dob a kukába. 

Másodszor az élelmiszerhulladék árt a környezetnek is. Ha ugyanis a hétvégi marhapörkölt a szemétbe kerül, akkor nem csak az étel készült feleslegesen, hanem az előállításához szükséges nyersanyag, munka, energia is veszendőbe megy. Ennek alátámasztására csak egy szám: a világszerte kidobott 1,3 milliárd tonna élelmiszer előállításához szükséges víz 9 milliárd ember vízigényét fedezné, miközben a Föld jelenlegi lakossága 7 milliárd ember.


A kereskedelmi oldal felelőtlensége


A lakossági után nézzük a kereskedelmi oldalt, ahol  a hulladék nagy része még menthető lenne, hisz szemétnek minősülnek azok az ételek is, amelyeknek hibás a csomagolása, vagy azok, amelyek a lejárati határidő közelében vannak. A szupermarketekben ahhoz is hozzá lettünk szoktatva, hogy a választék napszakra és évszakra való tekintet nélkül mindig teljes: a polcokon még este is friss kenyerek sorakoznak, és bármikor lehet friss, makulátlan epret kapni.

Ebben a piaci légkörben még a válság ellenére is hajlamosak vagyunk túl vásárolni, túlfőzni magunkat. Ráadásul a világpiaci élelmiszerárakat a vásárlók viselkedése határozza meg, túlzott fogyasztásunk egyre feljebb hajtja azokat. Összefoglalva tehát elmondható, hogy az élelmiszerekkel való pazarlás fő oka a túltermelés, a “szépséghibák”, a minta termékek nem megfelelő mérete, és a szabálytalan tárolás.

Itthon három hónapos kampányt indított márciusban a Magyar Élelmiszerbank Egyesület a lakossági élelmiszer-hulladék csökkentése érdekében. „Mi nemcsak egy civilszervezet vagyunk, hanem kőkemény hulladékfeldolgozó is. Értéket teremtünk az élelmiszeripar számára, mert ahelyett hogy az kifizetné a megsemmisítés, raktározás költségeit, ideadja nekünk. Így ez üzletileg is nagyon értékelhető modell.” – hangsúlyozta Cseh Balázs az élelmiszerbank vezetője. „Esélyt az Ételnek” címmel szemléletformáló programot indítottak el, melynek anyagai a www.eselytazetelnek.hu oldalon érhetőek el.


Tippek, tanácsok - ami rajtunk is múlik


Használj listát a bevásárláshoz!
Lehetőleg ne kártyával fizess, hanem készpénzzel, annak korlátozóbb ereje van!
•       Ha autó nélkül vagy, annak is.
Fél óránál többet ne szánj vásárlásra!
Használj mérőedényt a főzéshez, hogy ne legyen túl sok az étel!
Tedd az ételt a hűtőbe!
Használj megfelelő edényeket a tároláshoz!
A mélyhűtő ötletes használata is fontos, akár zöldfűszereket is lehet benne tárolni.
•       Rendszeresen vizsgáld át a kamrát és a hűtőt! Használd fel a közeli lejáratú termékeket!
Nem feltétlenül unalmas a maradék. Pláne, ha kreálsz belőle valami ötletes új ételt.
A túlérett gyümölcsből csinálj például dzsúszt, kompótot vagy turmixot!
•       Ha nincs más lehetőség, és ki kell dobni, komposztálj!

Nevetséges indokok


Egyre több kezdeményezés próbál változtatni az elkeserítő helyzeten külföldön is. Ilyen például Valentin Thurn dokumentumfilmje, a „Taste the Waste” (Ízleld meg a szemetet), ami a globális élelmiszer-pazarlással foglalkozik. Sokkoló adatokat ismerhetünk meg belőle: minden második fejes salátát, minden második burgonyát kiszortíroznak és minden ötödik kenyér a polcon marad.

Az okok gyakran nevetségesek. A túl nagy krumplik azért maradnak a mezőgazdaságban, mert nem kívánatosak a tömegpiacon. Az uborkákat csak azért dobják ki, mert túl görbék, és nem illeszkednek sorban a dobozokban.

Van pozitív példa is! -  Energia az el nem adott kenyérből


De vannak még pozitív példák. Egy pékségláncban, Düsseldorf mellett, havonta akár 12 tonna el nem adott áru marad, ezért a tulajdonos, Roland Schüren, beszerzett egy speciális berendezést. Ez a száraz kenyérből energiát állít elő, amivel a kemencéket fűtik.

Ha minden sütöde hasonlóan működne, egy egész atomerőmű kapacitását ki lehetne váltani – állítja a tulajdonos Thurn filmjében. A rendező állítása szerint, ha az élelmiszer-hulladékot a felére csökkentenénk, az olyan hatással lenne a klímára, mintha minden második autót letennénk. És mindez csak rajtunk múlik, a pazarló társadalom felszámolását apró lépésekkel kell elkezdeni, összefogással jelentős sikert lehetne elérni.

Szemétbúvárkodás, mint alternatív megoldás?


A pazarlásban azonban nem mindenki vesz részt, az úgynevezett „Containering” vagy a „Dump diving” mozgalom, ami gyorsan terjed a nagyvárosokban. Az aktivisták éjjelente az üzletek szemeteseiben ehető termékek után kutatnak. Amerikában ez már 15 éve népszerű, a legtöbben politikai okokból váltak a mozgalom tagjává.

Budapesti aktivista fiatalok!

Az évek során egy sajátságos szubkultúrája is megjelent: a freeganek. Ők azok, akik a tökéletesen ehető állapotban kidobott dolgokat hasznosítják. A szóvégi -gan a veganra utal, kukázni csak növényi táplálékot szokás, egyrészt erkölcsi indokból, másrészt a romlásnak indult állati eredetű táplálék veszélyes ez egészségre. A kevésbé radikális freeganek, kukába merülés helyett a piacokat keresik fel még zárás előtt, ahol az eladhatatlan maradékra tehetnek szert közvetlenül az árusoktól.  

Húsvét kapcsán szívleljük meg a pazarlás elleni tanácsokat: készüljünk tudatosan az ünnepi menüre, tervezzünk, gondolkodjunk előre: milyen étkezések lesznek, hányan leszünk, lesz-e időnk főzni, mit szeret a család. Mert rajtunk is múlik a probléma felszámolása, kezdjük apró lépésekkel a változtatást! 



Szerző: Szilvási-Zupkó Anett - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Egy vacsi a tengerszirti barlangba épített olasz étteremben?! Lélgzetelállító...

Polignano a Mare kisvárosában található az adriai tenger fölé nyúló Grotta Palazzese hotel étterme, aminek szépségét még mindig nehezen tudjuk ép ésszel felfogni. De jó lenne ma itt vacsorázni...!

Lenyűgöző felvételeken Erdély legszebb részei madártávlatból

Három részes drónvideó sorozat tiszteleg Erdély, sokunk számára igen kedves természeti csodái előtt. Már az első rész is magával ragadó.

Csodálatos ételkölteményeket kapnak reggelire a peremartoni ovisok

A peremartoni óvodában a konyhás nénik igazán figyelnek arra, hogy mindennap változatos reggeli várja a gyerekeket. És ez nemcsak a tartalomra igaz, hanem a formára is.

Ezekre van szükséged, amikor nagyon kívánsz egy-egy ételt

Sokan ismerhetjük azt a kínzó érzést, amikor egy bizonyos ételt vagy ízt kívánunk kitartóan és a poklok poklát éljük meg, ha nem jutunk hozzá.

Negyven másodperc, amit mindenkinek látnia kéne. Egy magyar költő, akit mindenkinek ismernie kéne...

Nagy László, Kossuth-díjas magyar költő, műfordító volt. Akit több mint negyven éve kértek meg, hogy üzenjen a jövő emberének. Vagyis nekünk...


NAPI BOLDOGSÁG