Évente 1,3 milliárd tonna élelmiszer kerül világszerte a szemétbe az ENSZ adatai alapján. Magyarországon évi 566 ezer tonna étel végzi a kukában.
Három területen keletkezik élelmiszer-hulladék: csaknem 10 százalék a termelés során, 51 százalék a feldolgozáskor, a maradék 39 százalékot pedig a lakosság dobja a kukába. Ez körülbelül 218 ezer tonna élelmiszert jelent.
A lejárt szavatosságú termékek mellett sok olyan étel is a szemétbe kerül, amit csak a kereskedelmi láncok akciói miatt veszünk meg, így több élelmiszert vásárolunk, mint amennyire szükségünk lenne – mondta V. Németh Zsolt környezet-, agrárfejlesztés- és hungarikumügyi államtitkár.
Mivel egy család egyébként hetente 3 kilogramm élelmiszer-hulladékot termel, az iskolákban a „Kérj kevesebbet, egyél meg mindent!” akcióval segítik az élelmiszer-pazarlás csökkentését. Érdemes feleleveníteni „nagymamáink” régi praktikáit is: a vasárnapi húslevesből megmaradt húsokból például új fogás készíthető másnapra.
Egy kampány segítségével ezért olyan receptekre hívják fel a figyelmet, melyekkel a megmaradt élelmiszerekből új ételek készíthetők.
Magyarország nem pazarol annyit például Németországhoz képest, ahol a burgonya fele a földeken marad a nem megfelelő mérete miatt. Ezzel szemben nálunk nem igazán működik a szerveshulladék-hasznosítás, ezen a téren Magyarországnak még sokat kell fejlődnie. Az államtitkár elmondása szerint "azt vállaltuk, hogy 2016-ra az 1995-ös mennyiség 35 százalékára szorítjuk le azt a szerveshulladék-mennyiséget, ami aztán a lerakókba kerül".
MTI