Számtalan lakható bolygót találtak a Tejútrendszerben

Több milliárd lakható bolygó lehet galaxisunkban, a Tejútrendszerben, annál is több, mint ahány ember él a Földön – állapították meg amerikai csillagászok az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA által felbocsátott Kepler űrteleszkóp adatainak elemzése nyomán.


Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelentetett tanulmányt kedden ismertette az amerikai tömegtájékoztatás.

A csillagászok arra a megállapításra jutottak, hogy a Naphoz hasonló csillagok hozzávetőleg egyötöde körül keringhet a Földhöz hasonló méretű, sziklás, folyékony vizű bolygó, amely potenciálisan élet, akár intelligens élet hordozója lehet.

Ha a csillagászok becslése helyes, akkor a legközelebbi, óceánnal borított bolygó 12 fényévre lehet, ami galaktikus léptékben a Föld szomszédságban található ugyan, ám ez minden gyakorlati program – például egy űrszonda odaküldésnek – szempontjából túlságosan nagy távolság.

Kép forrása: The New York Times


A szakemberek szerint ugyan a Naphoz fogható csillagok 22 százaléka körül keringhet a paraméterei alapján Földhöz fogható bolygó, a számítás hibahatára azonban plusz-mínusz 8 százalék. Jellemző módon a programmal kapcsolatos csillagászi számítások annyira eltérnek egymástól, hogy az AP hírügynökség kedden 8,8 milliárd, a The Washington Post 25 milliárd, a The New York Times pedig 40 milliárd potenciálisan élhető bolygóról számolt be.

A szakértők ugyanakkor rámutattak, hogy a bolygók mérete és a potenciálisan az élhető – vagyis a nem túlságosan forró és nem túlságosan hideg – zónában való elhelyezkedése önmagában nem jelenti azt, hogy azok konkrét fizikai adottságai is a Földéhez lennének hasonlatosak.

A kutatás még az extrapolációs számítások fázisában tart, vagyis a szakértők meglévő ismeretek alapján ismeretlen dolgokra próbálnak meg következtetni. A következő lépés az lehet, hogy e planétákon megpróbáljanak atmoszférát találni egy jövőben felbocsátandó nagyteljesítményű űrteleszkóp segítségével.

Kepler űrteleszkóp.
A 2009-ben a naprendszerünkön kívüli bolygók, elsősorban a Hattyú csillagkép 150 ezer csillaga körül elhelyezkedő planéták megfigyelésére felbocsátott Kepler űrteleszkóp a navigációs rendszer meghibásodása miatt idén felmondta a szolgálatot.

Ám addig is több mint három éven keresztül továbbította az adatokat a Földre. Natalie Batalha, a NASA szakértője szerint egy teljes évi adatfolyam elemzéséhez még hozzá sem kezdtek.


A Kepler konkrétan 10 olyan, a Földéhez fogható méretű és a Naphoz hasonló csillag körül keringő bolygót azonosított be, amely az élhető övezetben található.


Szerző: Síró Vanda
Forrás:MTI

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Földi táj egy másik bolygón!

A Naprendszer negyedik bolygója mostanság igen izgalmas felfedezésekkel, gyönyörű képekkel lep meg minket. A Mars felszínén szolgálatot teljesítő Curiosity nevű egység már négy éve rójja az úttalan utakat szomszédunk felszínén.

Ezeket kár lenne megenni!

Egy falatnyi világegyetem gyönyörűen szervírozva a desszertes tányéron.

Galaktikus hajkoronák - bevállalnád?

Amióta világ a világ és amióta a fodrászkofás szakma, azóta folyamatosan változó trendek kápráztatnak, nevetettnek, vagy éppen botránkoztatnak meg minket, ha egy frizuracsoda halad velünk szembe. Igazi újdonság a galaxis haj, na de hogyan fest a festék?

Egy nagymama számolt le a hadsereg felderítő drónjával

Vicc is lehetne, de nem az: a nyugdíjas nő mérgében úgy földhöz vágta a drónt, hogy az darabokra tört. A katonák igencsak elkeseredtek...

Fiúk, apák, testvérek mentek a frontra, akik közül sokan sosem jönnek már haza- képriport, egy értelmetlen háború ellen

Fiúk, testvérek, apák kerültek a frontra, közöttük pedig vannak olyanok is, akik már sosem jönnek haza. Mindez egy olyan háborúért, amelyhez semmi közük...


NAPI BOLDOGSÁG