Advent második vasárnapján a lakhelyünkhöz legközelebb eső templom tövében örömmel láttuk, hogy felállították az élő betlehemi jászolt. Kellemes muzsikaszó mellett áhítattal gyönyörködtünk a meleg, családi képben, a gyerekek pedig egész közeli kapcsolatba kerültek a jászol kedves, élő állataival: a szamárral, kecskegidákkal, juhokkal, pónikkal. Ezt az összképet látva hasított belém az érzés: az idők változnak, de az érzések ugyanakkor változatlanok maradnak.
E tézist alátámasztandó bukkantam erre a videó szösszenetre, mely Betlehem történetét digitális korunk tükrében ábrázolja. A karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó kis Jézus születése, a betlehemi jelenetek jelennek meg, mint még eddig soha, vagyis a világban, amelyben élünk.
A közösségi média területéről, virtuális életünk terepéből kilépve, ha még vágynánk az ünnepi - hús-vér, háromdimenziós - várakozás pillanataira: felkereshetjük a december 6-án, kedden nyíló Betlehemi Jászol kiállítást a Magyar Mezőgazdasági Múzeumnál. A Magyar Kézművességért Alapítvány által kiírt pályázatra idén is különböző művészeti ágak képviselői jelentkezhettek: kézművesek, népművészek, képző- és iparművészek és amatőrök egyaránt. A pályázók között hivatásos alkotók, népi iparművészek, A Népművészet Mestere címmel rendelkező kézművesek; az amatőrök között óvodások, diákok, óvónők, pedagógusok, fogyatékkal élő emberek, nyugdíjasok és olyan új alkotók is bemutatkozhatnak, akik a felhívást olvasva kezdtek betlehem-készítésbe. Évről évre megnyugtató látni, hogy az érdeklődés nem csökken, a pályázat résztvevőinek száma minden évben kétszáz körül mozog digitális élet ide vagy oda!
Szerző: Szilvási-Zupkó Anett