"Ha eltűnt rólunk minden földi szenny,csillagmezét borítja ránk a menny"

Azt azonban kevesebben tudják, hogy mindenszentek napja azoknak a szenteknek az ünnepe, akikről a naptár név szerint nem emlékezik meg. Ez a nap november elseje, halottak napja, pedig az azt követő nap, november második napja.


"Ha eltűnt rólunk minden földi szenny,
csillagmezét borítja ránk a menny," /John Milton/



Illetve a következőket talán még kevesebben tudják - vagy legalábbis tudták, eddig.

Mindenszentek ünnepe a 9. század óta - a hithű katolikus emberek számára kötelező - ünnep. Ugyanis ekkor a katolikus egyház tanítása szerint az élő és a halott hívek titokzatos közösséget alkotnak.

Azt a hetet, amelybe a halottak napja esik, halottak hetének nevezik. Ezen a héten ma is szokás a halottak emlékére a sírok megtisztítása, feldíszítése, valamint mindegyik szokás közül pedig a leggyakoribb megemlékezési forma, a gyertyagyújtás.

Magyar néphit szerint ilyenkor a halottak hazalátogatnak, ezért korábban sokfelé - ma már furcsának tűnő - szokásokat tartottak meg évről évre a megemlékezők. Ilyen szokás volt többek közt, hogy kenyeret, sót, vizet tettek az asztalra.

Hagyományok szerint Dél-Magyarországon ilyenkor sütnek, főznek és kiviszik az ennivalót a temetőbe, hogy szétosszák. Másik szokás szerint, elméletileg ahány halottja volt egy családnak, annyi gyertyát gyújtottak otthon.

Az Észak-Magyarországi falvakban a hagyomány szerint aki nem tudott temetőbe menni, otthon gyújtott gyertyát. De az sem volt ritka szokás, hogy figyelték, kinek ég el hamarabb a gyertyája, mert a hiedelem szerint az hal meg előbb a családban. - Igencsak melankolikus hangulatban telhettek az akkori hagyományok szerinti halottak napi megemlékezések. Szerencsére ma kevésbé gyászos hangulatban, mégis tisztelettel emlékezünk meg szeretteinkre évről évre.

Kelet-Magyarország táján úgynevezett mindönszentök kalácsot sütöttek, amit a temető környékén tanyázó - akkoriban koldusként nevezett - hajléktalanoknak adtak, hogy ezzel ők is megemlékezzenek a család halottairól. Szintén gyakori szokás volt ezen az égtájon, hogy amíg a család a temetőben volt, addig égve hagyták otthon a lámpákat, hogy a halottak körbe tudjanak nézni. Úgy vélték: "Míg a harang szól, a halottak otthon vannak."

Ami viszont nem változott az évek elteltével, hogy továbbra is november elején emlékezik együtt az ország a mindenszentekre és halott szerettei emlékére. No és a munkaszüneti nap még egy olyan szokás, ami szerencsére fennmaradt...

Bármennyire borongós hangulatú nap a mindenszentek és a halottak napja, mégis az egyik leggyönyörűbb ünnep. Örüljünk legbelül, amiért a számos teendőnk mellett az évben legalább egy-két napot azokra az emberekre szánunk, akiktől valamikor sokat kaptunk, akiket valamikor átöleltünk, és akikkel valamikor együtt nevettünk. Adjuk át magunkat gondolatban az ünnep mivoltának és szerezzünk egy jó napot a mennyből minket néző szeretteink számára.


Pozitív Nap - Vermes Nikolett


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Szem nem marad szárazon! Ez a legszerethetőbb karácsonyi videó (szerintünk)

Tisztában vagyunk vele, hogy a filmekben ábrázolt valóság és a mi saját valóságunk között éles határ húzódik. Átléphetetlen határ - gondoljuk. Pedig van egy műfaj, mely hivatásszerűen keresztül- kasul közlekedik ezen a biztosnak gondolt határon: a reklám... Ebben a reklámban csakis a mi valóságunk örökérvényű igazsága jelenik meg: adni jobb, mint kapni.

RAGYOGÁS: ilyen mesés a város ilyenkor

A nagy rohanásban is érdemes néhány percre megállni, és csak a fényekre koncentrálni...

Erre a 4 dologra kell választ adnod advent időszakában

Advent a december 25-e előtti negyedik vasárnappal kezdődök és karácsonyig tart. Eredete a 4. századik nyúlik vissza, amikor VII. Gergely pápa négyben határozta meg az adventi vasárnapok számát. Így tehát idén december 3-ára esett advent első vasárnapja, ekkor kezdődik meg hivatalosan az egyházi esztendő.

Ami nélkül nincs Karácsony: fények kül- és beltérre (giccsmentesen)

Karácsonykor sokan fényárba úsztatjuk az otthonunk kívül-belül. Most megkísérlünk túllépni a villogó olcsó túlzsúfolt felállásokon. Tény, hogy az ünnepi díszkivilágítás azért mégiscsak különleges! Mutatjuk, mire gondolunk!

Év végi agytakarítás: 8 dolog, amit még idén pucolj ki az életedből!

Az utóbbi időben többször is felvetődött, hogy az emberek miért tesznek különös dolgokat akkor is, ha attól cseppet sem lesznek sem boldogabbak, sem elégedettebbek, sőt egyenes károsan hatnak rájuk ezek a szokások.


NAPI BOLDOGSÁG