Molnár Ádám - a szoftvermérnök, aki jobbá teszi a világot


Ádám, a Racionális/irracionális című szekcióban tartott előadásában arról beszélt, hogyan tudjuk átírni és megváltoztatni az életünket korlátozó viselkedési mintáinkat. Mi pedig arról kérdeztük, hogy ő hogyan szeretné megváltoztatni a világot. Ugyanis többek között, ez is rajta van a fiatal szoftvermérnök "To do" listáján.



Szerinted a világ inkább racionális, vagy irracionális?

Ahhoz, hogy mindent meg tudjunk magyarázni racionális szinten, óriási nagy tudásra lenne szükségünk, de ehhez még kevesek vagyunk. A tudomány világában a kvantumfizikától az energetikáig sok mindent nem tudunk megmagyarázni. Innentől kezdve nem lehet racionális. Azt tapasztalom, hogy a világ egyre jobban polarizálódik, de valahogy mégis törekszik az egyensúlyra. Ez az érzékeny egyensúly néha mennyiségekkel, néha minőségekkel jön létre. De, hogy ez racionális, vagy irracionális, szerintem nézőpont kérdése. Mindkettő mellett vannak mindig érvek. Attól függ, ki melyikre figyel.

Te melyikre figyelsz jobban?

Szerintem az egyensúly a fontos. Sokszor valamilyen irracionális viselkedés csak addig tűnik annak, amíg észre nem vesszük, amit addig nem láttunk, vagy amiről nem tudtunk. Ha szélesedik a látókörünk, és ennek hatására megváltozik a nézőpontunk, akkor gyakran előfordul, hogy az irracionálisból racionális lesz.

Ezt a váltást szoftvermérnökként gyakran megtapasztaltad már?

Bennem valahogy összeadódtak ezek a dolgok. Egészen kicsit korom óta sokat foglalkoztam önfejlesztéssel, és közben elkezdtem érezni, hogy mindenben rendszer van, ami működik és összeáll. Ha valamit nem értettem, akkor azért érdekelt piszokul, ha pedig működött, akkor azért tudtam benne nagyon hinni, és ezért tudtam továbbadni. A racionális és az irracionális elkezdett összeadódni, és nekem ma már az a legtermészetesebb dolog a világon, hogy kutatom ezeket a rendszereket a dolgokban, így a viselkedésekben is. Infós kockaként próbálom azt megnézni, hogyan tudok ebből a nézőpontból a pszichológiai vagy viselkedéstani folyamatokban valamit észrevenni, amiről még nem tudunk, vagy amiről csak szimplán én nem tudok.

Mióta és miért szeretnéd jobbá tenni a világot?

Amióta az eszemet tudom, valahogy olyan dolgokat akarok csinálni, amivel jót teszek. Óriási ereje van annak, amikor megértünk dolgokat, és azt utána át tudjuk adni valaki másnak. Amikor ez által jobbá tudjuk tenni más emberek életét, akkor, az nagyon jó érzés. Hősnek lenni a legönzőbb dolog a világon, de az egyik legcsodálatosabb is. Ha segítesz másokon, jobban leszel, mert érzed, hogy hasznos vagy, és van értelme az életednek. Számomra ez a kezdetektől fogva fontos. Önkéntes vagyok a Láthatatlan Egyetemen, a Hősök Tere Kezdeményezésben pedig tulajdonképpen Zimbardo modelljét átemelve próbáljuk felkelteni az emberek figyelmét és érdeklődését a hétköznapi hősiesség iránt. Ez a projekt is pszichológiai alapokon működik, és fontos célja tudatosítani az emberekben ezeket a folyamatokat, és azt, hogy mindig van lehetőség változni és változtatni.

Távolról sincs vége - a teljes interjút a Pszichoforyou magazin oldalán olvashatod végig!



Ha tetszett, akkor találkozz Molnár Ádámmal élőben is, és engedd, hogy tanítson neked valamit. Valamit, ami adhat neked, ami a hasznodra válhat az életben!

Ha élőben is meghallgatnád Ádámot, akkor szeptember 24-én érdemes lesz kimozdulnod!



"Mind imádjuk a mindennapi hősöket: azokat, akik tetteikkel egyszerűen jobb hellyé teszik a világunkat. 100%-ig biztos, hogy Te is voltál már ilyen hős valaki számára valamikor. Akkor is, ha nem tudsz róla. De ha tudnál róla, hogy valakinek igazán fontos, amit tettél - megtennéd újra? Lennél a napom hőse?"
- teszi fel a kérdést Ádám. A válasz rajtad is múlik! :)


Neked csak annyi a dolgod, hogy eljössz! További részleteket itt érsz el!



Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

"Nem én vagyok a lényeg, hanem a másik" - beszélgetés a mélyinterjú műfajának nagyasszonyával, Szily Nórával

Boldogság, siker, kiteljesedés – milyen döntések, választások révén érhetők el? Sok éve már, hogy mélyinterjúiban együtt gondolkodik erről ismert emberekkel. Előadásában megosztja saját tapasztalatait (mélységet és magasságot bejárva – őszintén), idéz híres kedvencei történeteiből, melyeket megosztottak vele, és persze beszél arról is, amit mindennek a lélektani hátteréről az évek alatt összerakott. A kulcsszó számára az önismeret.

Szendi Gábor: Hol romlanak el a dolgok?

Az örök nagy kérdés, mitől boldog az egyik és mitől boldogtalan a másik ember? A világot valójában mi tesszük azzá, aminek látszik. Minden életből két történet írható. Az egyik a nehézségek története, a másik a megoldásoké. Mi döntjük el, melyiket választjuk. A sorsunk nem más, mint személyiségünk kivetülése. Ahogy belenézünk a világba, az úgy néz vissza ránk. Semmi nincs előre megírva, holnap kezdődik életünk hátralévő szakasza. Aki változást akar, annak saját magával kell kezdenie. A fő szabály: viselkedj úgy, amilyenné válni szeretnél!

Mersz valóban pozitív ember lenni? Egy Pozitív Nap ezért - Együtt, Veled, Neked!

Ti kértétek, mi megcsináltuk. Egy esemény, ami rólatok és nektek szól! A Pozitív Nap első önfejlesztő eseménye szeptemberben jön, tarts velünk és jelentkezz most!


NAPI BOLDOGSÁG