"Nem én vagyok a lényeg, hanem a másik" - beszélgetés a mélyinterjú műfajának nagyasszonyával, Szily Nórával

Néhány éve mégis új szelet fogott a vitorlába: coach lett. Azt mondja, pályát valójában nem váltott, csak a hangsúlyokat helyezte át, hiszen mindkét szakmáját ugyanaz a szenvedély mozgatja.  Az összefonódott pszichológus és tévés munkáról, a coach-csá válás előzményeiről, valamint a jelenlegi szakmája valódi lényegéről Szily Nórával beszélgetett a PszichoforYou magazin.


Érdekes mondattal találkoztam, amikor az interjú előtt olvasgattam rólad. "Pszichológusként végzett, de sohasem praktizált." Nem tudtam teljesen igazat adni az állításnak, hiszen a többség téged az utóbbi évtizedben úgy definiált, mint a tévést, aki pszichológusként (is) kérdez.

A születésnapomra meglepetésként a barátaimtól kaptam egy videót, amelyben több ismert ember mondta el a benyomásait rólam. Jólesett, ahogy egymásra rímeltek a szavaik: megfogalmazták, hogy a beszélgetéseink során, a kérdéseim révén gyakran megfogalmaztak valamit magukról, ami korábban nem tudatosodott bennük. Végül is kimondták azt, ami bennem is régóta motoszkált, hogy gyakorlatilag coaching eszközökkel dolgoztam a mélyinterjúkban.

Az Egy kávé Szily Nórával, vagy az Őszintén összesen mintegy 400 adása sokat segített annak a felismeréséhez, hogy engem a megértés vágya vezérel, és a láttatás a fontos, nem a látszás.

A támogató beszélgetések jelentik a flow-t.  Ahogy mondani szoktam: lehetett volna kérdőjel az óvodában a jelem...


Talán mert az a fajta mélyre ásó, őszinte érdeklődés, amely jellemez, már gyerekkorodban is a sajátod volt?

Próbáltam megfejteni, hogy honnan ered...  Elsőként a nagyszüleim jutnak eszembe, akikkel rengeteg időt töltöttem kisgyerekként. Biztonságra, békességre és elmélyült beszélgetésekre emlékszem. Kamasz koromban pedig édesanyám barátait - vagyis jóval idősebbeket - szerettem hallgatni. Kíváncsi voltam és talán kissé koravén is. Ebben vélhetően az is szerepet játszott, hogy három jóval fiatalabb testvérem van, és viszonylag korán sok felelősség hárult rám. Muszáj volt felnőni a feladathoz. És hogy még egy mérföldkövet kiemeljek - pszichológia szakot végeztem, és imádtam az egyetemi évek szinte minden percét. Az éjszakákon át folyó agyalást arról, hogy megfejtsük miként és miért is viselkedik úgy az ember ahogy...


Mégis amikor betoppant az életedbe a televízió, sokáig nem olyan műsorokban dolgoztál, ahol a hosszú portrébeszélgetések kaptak helyet. Zavart ez akkor, vágytál volna kezdetektől a műfajra?

A pályám eleje jóleső sodródás volt - fokozatosan tanulgattam a riporteriség, aztán a műsorvezetés alapjait. A rádióban kezdtem, két év után hívtak televíziózni - utólag úgy fogalmaztam meg , hogy a  közszolgálati rádióban, majd a tévében  megtanultam az alázatot és a pontosságot, a kereskedelmi csatornákon pedig a tempót. Sokféle műsorban dolgozhattam és érni, csiszolódni kellett ahhoz, hogy úgy tudjak kérdezni, ahogy a mélyinterjúkban teszem.

És nem csak szakmailag kellettek a tapasztalatok. A személyiségem, a lelkem is alakult. A karcolások, a fájdalmak, az örömök - minden , amit a magánéletemben átéltem - alakították a szemléletemet.


Távolról sincs vége - a teljes interjút a Pszichoforyou magazin oldalán olvashatod végig!


Ha tetszett, akkor találkozz Szily Nórával élőben is, és engedd, hogy tanítson neked valamit. Valamit, ami adhat neked, ami a hasznodra válhat az életben!

Ha élőben is meghallgatnád Szily Nórát, akkor szeptember 24-én érdemes lesz kimozdulnod!


"Boldogság, siker, kiteljesedés - milyen döntések, választások révén érhetők el?
Sok éve már, hogy mélyinterjúiban együtt gondolkodik erről ismert emberekkel.  Előadásában megosztja saját tapasztalatait (mélységet és magasságot bejárva - őszintén), idéz híres kedvencei történeteiből, melyeket megosztottak vele, és persze beszél arról is, amit mindennek a lélektani hátteréről az évek alatt összerakott. A kulcsszó számára az önismeret."

- ígéri Szily.


Neked csak annyi a dolgod, hogy eljössz! További részletekért itt érsz el!



Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Molnár Ádám - a szoftvermérnök, aki jobbá teszi a világot

Egy "infós kocka", akinek a hobbija a pszichológia, de mostanra - ahogy ő fogalmaz - már "valahogy összeadódtak benne a dolgok". Molnár Ádámmal, aki nem mellesleg egy Zimbardoval közös kutatáson dolgozik éppen, a legutóbbi TEDxYouth konferencián készített vele interjút a Pszichoforyou magazin.

Szendi Gábor: Hol romlanak el a dolgok?

Az örök nagy kérdés, mitől boldog az egyik és mitől boldogtalan a másik ember? A világot valójában mi tesszük azzá, aminek látszik. Minden életből két történet írható. Az egyik a nehézségek története, a másik a megoldásoké. Mi döntjük el, melyiket választjuk. A sorsunk nem más, mint személyiségünk kivetülése. Ahogy belenézünk a világba, az úgy néz vissza ránk. Semmi nincs előre megírva, holnap kezdődik életünk hátralévő szakasza. Aki változást akar, annak saját magával kell kezdenie. A fő szabály: viselkedj úgy, amilyenné válni szeretnél!

Mersz valóban pozitív ember lenni? Egy Pozitív Nap ezért - Együtt, Veled, Neked!

Ti kértétek, mi megcsináltuk. Egy esemény, ami rólatok és nektek szól! A Pozitív Nap első önfejlesztő eseménye szeptemberben jön, tarts velünk és jelentkezz most!


NAPI BOLDOGSÁG