Bolygónk újabb 10 gyönyörű könyvtára! 2. (képriport)


Úgy tűnik, Földünk országai egyszerűen nem ismernek határt, ha gyönyörű könyvtárakról van szó. Képriportunk előző részének sikere után újabb bibliotékák után kutattunk, és szerencsére különlegesebbnél különlegesebb épületekre bukkantunk. Készüljetek fel, hogy megint tátva marad a szátok!


Íme, legfrissebb rangsorunk bolygónk tíz csodájáról!


10. Francia Nemzeti Könyvtár, Párizs, Franciaország

Igazi matuzsálemnek számít a bibliotékák között listánk utolsó helyezettje, hiszen közel hétszáz évvel ezelőtt, 1368-ban jött létre. Sokat megélt falai ma is rendíthetetlenül őrzik a francia nemzeti örökség részét, a 31 millió darabból álló gyűjteményt. 


9. Alexandriai Könyvtár, Alexandria, Egyiptom

A kr. e. 3. században épült alexandriai tudástárat az ókor legnagyobb könyvtáraként emlegették, ám „megszületése” után 1600 évvel, a tűzvészek és a háborúk pusztítása nyomán megsemmisült. A helyén 2002-ben nyitottak új könyvtárat, csaknem 250 milliárd dollárból. Mi kilencediknek szavaztuk meg az egyiptomi monstrumot. 


8. Real Gabinete Portugues de Leitura, Rio de Janeiro, Brazília

Rio de Janiero gótikus-reneszánsz stílusú könyvtára több portugál dokumentumot birtokol, mint a világon bármilyen más gyűjtemény összesen. A 19 században épült bibliotéka tetőablaka és káprázatos csillára egyaránt vasból készült, ami abban az időben valódi ritkaságnak számított. A sötét szépségű olvasóterem egészen listánk nyolcadik helyéig kapaszkodott fel. 


7. San Lorenzo de el escorial-i királyi kolostor könyvtára, Spanyolország

Bár kinézete alapján – szerintünk – csak a hetedik helyen áll II. Fülöp király könyvtára, számos más listán a dobogó legfelső fokát uralja. Nem csak az első barokk teremkönyvtárként tartják számon, de itt oldották meg először a kötetek tárolását pultok helyett polcok segítségével.


6. Harper Könyvtár olvasóterme, Chicagoi Egyetem, Illinois, USA

Az 1910-ben alapított, 11 méteres belmagasságú Harper Könyvtár Chicago első miniszteréről kapta a nevét. A hetedikként rangsorolt intézmény hatalmas ablakaival és a csillagokhoz hasonló lámpáival egy elvarázsolt kastély mesés hangulatát juttatja eszünkbe. Már csak a világszép királykisasszony, és az ő hercege hiányzik belőle.


5. Admonti bencés rendi apátság könyvtára, Admont, Ausztria

Admont bencés könyvtárában, amely 1776-ban nyerte el végleges formáját, a világ legnagyobb kolostori bibliotékáját tisztelhetjük. A felvilágosodás legfontosabb ideáit és értékeit ábrázoló, gyönyörű freskók, valamint a fehérben és aranyban testet öltő barokk stílus miatt az ötödik legszebb a listánkon.


4. Linderman Könyvtár, Lehigh Egyetem, Betlehem, Palesztina

Asa Packer, a létesítmény építtetője tüdőbajban elhunyt kislányának állított emléket a 19. század végén megvalósult Linderman Könyvtárral. Bár a bibliotéka nem került fel képzeletbeli dobogónkra, rotundája, amelynek teteje színes üvegből készült, teljesen elbűvölt minket: ilyen különleges kupola alatt ritkán van alkalmunk olvasni. 


3. Helikon Könyvtár, Festetics Kastély, Keszthely

Keszthelyen található Európa legnagyobb épen maradt főúri könyvtára, amelyet 1799 és 1801 között hozott létre a Festetics család. A Helikon nevezetes nagytermében káprázatos faragott fabútorok őrzik a 80 ezer kötetes gyűjteményt, így a bibliotéka joggal lehet listánk bronzérmese. A kíváncsi látogató régi lenyomatok és enciklopédiák között kalandozhat. 


2. Kongresszusi Könyvtár, Washington D.C. USA

Jó pár órára van szüksége annak, aki be akarja járni a washingtoni Kongresszusi Könyvtárat, hiszen a világ legnagyobb tudástáráról van szó. Ám amilyen hatalmas méretekkel rendelkezik, olyan kevés embernek nyitja ki a kapuit: csak könyvtártagok, kongresszusi tagok, a legfelsőbb bíróság bírói és más magas rangú hivatalnokok nézhetnek bele a könyvekbe. 


1. Pannonhalmi Bencés Főapátság könyvtára

Mentehetetlen elfogultságunk a magyar könyvtárakkal szemben most sem enyhült, így ismét hazánk egyik büszkesége nyerte el a képzeletbeli aranyérmet. Szerencsére a pannonhalmi könyvtár minden ízével meghálálja ezt: 400 ezres gyűjteményében, oszlopokkal és boltívekkel díszített belső terében és kellemes pasztell színeiben nem lehet eleget gyönyörködni.   



Szerző: Kiss Gréta - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Készen állsz 2018 nagy olvasási kihívására?!

Ha már egy olyan könyved sincs otthon, amit még ne olvastál volna el, ha már senki nem tud olyan olvasnivalót ajánlani Neked, amit már ne tudnál fejből oda-vissza, akkor ez a játék Neked való! Ha úgy érzed, keveset olvasol, pedig igenis szeretnél, akkor még motivációként is jól jöhet ez a kihívás! Kalandozz egy kicsit a könyvek világában!

A fohász, ami átsegítette a nehéz időszakokon "A kis herceg" íróját

Antoine de Saint-Exupéry, a híres francia író, akinek bölcs gondolatait nem csupán "A kis herceg" művéből ismerhetjük. Az egyik legcsodálatosabb fohász is tőle származik. Élete, pilótaként sem volt félelmektől, szorongásoktól mentes, és az egyik legnehezebb időszakban a következőket vetette papírra

Készen állsz 2017 nagy olvasási kihívására?!

Ha már egy olyan könyved sincs otthon, amit még ne olvastál volna el, ha már senki nem tud olyan olvasnivalót ajánlani Neked, amit már ne tudnál fejből oda-vissza, akkor ez a játék Neked való! Ha úgy érzed, keveset olvasol, pedig igenis szeretnél, akkor még motivációként is jól jöhet ez a kihívás! Kalandozz egy kicsit a könyvek világában!

8 dolog, amit akkor tapasztalsz meg, ha egyre többet olvasol

Miközben azonban engedünk a könyvek csábításának, és végigmegyünk azon a bizonyos úton, amely a lehetetlent nem ismerő rajongás felé visz, változunk és alakulunk - pedig talán észre sem vesszük, mi mindent tesz velünk az olvasás:

Ebben a varázskuckóban nem csak könyvmolyok kapnak kedvet az olvasáshoz!

Hol lenne jobb végletesen belemerülni a lapokon olvasott világba, s elveszni sorai között, mint egy varázslatos, a világ rohanásától elzárt helyen? Ahol amit olvasunk, az csak a miénk?


NAPI BOLDOGSÁG