Páratlan közelségbe kerül november 14-én a Földhöz a Hold, az úgynevezett szuperhold ezúttal sokkal nagyobb és fényesebb lesz, mint bármikor az elmúlt csaknem 68 év során. A szuperholdnak azt nevezzük, amikor a holdtölte az égitest ellipszis alakú pályájának a Földhöz legközelebbi pontján következik be. Ilyenkor az égitest látszólagos mérete körülbelül 14 százalékkal haladja meg szokásos nagyságát, fényessége pedig 30 százalékkal nő.
A Hold 68 éve nem járt ilyen közel a Földhöz, mint ma fog
Átlagosan minden 14. holdtölte szuperhold, ennyire nagynak és fényesnek azonban ritkán láthatjuk az égitestet: 1948 januárja óta nem járt ilyen közel a Hold a Földhöz, ráadásul olyan ritka jelenségről van szó, amelyre a NASA szerint legközelebb 2034. november 25-én kerül majd sor.
A két bolygó közötti átlagos távolság 382 ezer kilométer, mely akár 50 ezer kilométerrel nőhet és csökkenhet.
Ezúttal - mivel a Hold egyszerre lesz teliholdfázisban és földközelpontban - 48.280 kilométernél kisebb távolságra kerül a Földtől.
Délutántól egész éjszakán át érdemes lesz kémlelni az eget. A Szuperhold-jelenségről amatőr fotósok is gyönyörű felvételeket készíthetnek. A meteorológiai előrejelzések alapján estére az egész ország területén felszakadozik a felhőzet.
Szuperhold egyébként idén októberben is volt, és decemberben is lesz, de közel sem olyan látványos, mint a november 14-i.
A rendkívüli szuperhold az egész Földről látható lesz jó idő esetén
szabad szemmel is, de látcsővel vagy teleszkóppal minden korábbinál
jobban kivehetők lesznek a Hold felszínének részletei. Számítások
szerint 2034-ben a szuperholdat akkor "alig" 356 ezer 445 kilométer
választja el a Földtől.
Pozitív Nap
Forrás: MTI / NASA Fotók: MTI - Komka Péter