Ha az emberekkel végzett klinikai tesztelés is jó eredménnyel zárul, a tapasz kevésbé fájdalmas alternatívát kínálhat a cukorbetegeknek, akiknek egyébiránt maguknak kell injekcióval bejuttatniuk az inzulint.
Az észak-karolinai kutatók leírása szerint fejlesztésük az első okos inzulintapasz, amely képes érzékelni a vércukorszint növekedését, és szükség esetén inzulindózist juttat a véráramba.
A körülbelül egycentes méretű tapasz több mint 100 apró, szempilla méretű tűt foglal magában - áll a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban közzétett tanulmányban. Mindegyik mikroszkopikus tárolóegységben inzulint és glükózérzékelő enzimeket rejt, amelyek a vércukorszint túlzott megugrásakor gyorsan kibocsátják "rakományukat".
Diabéteszes egereknél a tapasz 30 percen belül helyreállította a vércukorszintet, és aztán órákon át a megfelelő tartományban maradt. Az inzulinnal befecskendezett rágcsálóknál is visszatért a vércukorszint a normál szintre, de a tapaszviselőknél előbb volt szükségük újabb dózisra.
A cukorbetegség manapság több mint 387 millió embert érint világszerte.
MTI