Soha többé tűszúrás: csodatapasz segíthet a cukorbetegeken

Ha az emberekkel végzett klinikai tesztelés is jó eredménnyel zárul, a tapasz kevésbé fájdalmas alternatívát kínálhat a cukorbetegeknek, akiknek egyébiránt maguknak kell injekcióval bejuttatniuk az inzulint.

Az észak-karolinai kutatók leírása szerint fejlesztésük az első okos inzulintapasz, amely képes érzékelni a vércukorszint növekedését, és szükség esetén inzulindózist juttat a véráramba.

Az okostapasszal el lehet felejteni a tűszúrást


A körülbelül egycentes méretű tapasz több mint 100 apró, szempilla méretű tűt foglal magában - áll a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban közzétett tanulmányban. Mindegyik mikroszkopikus tárolóegységben inzulint és glükózérzékelő enzimeket rejt, amelyek a vércukorszint túlzott megugrásakor gyorsan kibocsátják "rakományukat".

Diabéteszes egereknél a tapasz 30 percen belül helyreállította a vércukorszintet, és aztán órákon át a megfelelő tartományban maradt. Az inzulinnal befecskendezett rágcsálóknál is visszatért a vércukorszint a normál szintre, de a tapaszviselőknél előbb volt szükségük újabb dózisra.

A cukorbetegség manapság több mint 387 millió embert érint világszerte.


MTI

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

Kutyáink értik, amit mondunk nekik - egy új magyar kutatás bizonyította ezt!

AZ ELTE Családi Kutya Programja a világon elsőként vizsgálta meg, hogy a kutyák agya miként dolgozza fel azt, amikor beszélünk hozzájuk: számít, hogy MIT és HOGYAN mondunk!

Emlékszel arra, amikor a Plútót megfosztották a "bolygórangjától"? Itt a válasz, hogy miért!

2006-ban a Plútó visszaminősítése igen nagy felháborodást váltott ki a közvélemény részéről. Azonban tény, hogy a Naprendszer akkor még 9. égiteste igencsak aprócskára sikeredett.

10 év után újra látták a világ egyetlen olyan állatát, amelynek a felnőtt példányai is úgy néznek ki, mint a kiscicák!

A homoki macska egy igen nehezen megfigyelhető és veszélyeztetett faj, mely félénk és visszahúzódó, így történhetett, hogy 10 évig nem került emberi szem elé vadon élő példánya.

A Hubble űrteleszkóp: szemünk a végtelenben

A Hubble fellövése és munkába állítása előtt sokkal kisebb volt a világ. Mintha csukott szemmel akartunk volna látni az univerzum végtelen sötétjében. Ebbe a fekete csendbe hozta el a fényt a teleszkóp.


NAPI BOLDOGSÁG