Hínár, ami véget vet a fogszuvasodásnak

A jelenleg használt fogkrémekhez és szájvizekhez képest jobb védelmet nyújthat a fogszuvasodás ellen egy hínáron élő baktérium által termelt enzim - vélik a brit Newcastle-i Egyetem kutatói, akik eredményükről az Alkalmazott Mikrobiológiai Társaság konferenciáján számolnak be.


A szakemberek eredetileg azt tanulmányozták, hogy miként lehetne megtisztítani a hajótesteket a rájuk rakódott hínártól. Eközben vizsgálták a hínár felszínén található Bacillus licheniformis elnevezésű baktériumot, amelyből sikerült elkülöníteniük egy enzimet.
    
A laboratóriumi vizsgálatok során - mintegy mellékesen - derült ki, hogy a B. licheniformis által termelt enzim "átvágja" magát a fogakon lévő plakkon. Ez a plakk úgy alakul ki, hogy különböző baktériumok települnek meg a fogakon és a fogínyen, majd az elhalt baktériumok maradványaiból létrejön egy biofilm, amelyben megtalálhatók a fogszuvasodást okozó élő baktériumok is.
    

A nemkívánatos fogszuvasodást okozó baktériumokkal veszi fel a harcot

A hagyományos fogkrémekkel és a fogkefével ezt a plakkot dörzsöljük le a fogainkról és söpörjük ki a fogközeinkből, ám ez nem mindig hatékony. Bármilyen kevés baktérium marad a fogakon, az elindíthatja a fogak romlását.
    
"Úgy találtuk, hogy ez az enzim képes eltávolítani bizonyos nemkívánatos baktériumokat a plakkból" - magyarázta a BBC hírszolgálatának Nick Jakubovics, a kutatók egyike.
    
Jakubovics szerint amennyiben olyan ártó, szuvasodást okozó baktériumokat, mint a Streptococcus mutans, eltávolítanak a fogakról az enzim közreműködésével, akkor nem szükséges "leradírozni" a teljes plakkot. A kutató szerint további vizsgálatok szükségesek annak megállapítására, hogy az enzim fogkrémben vagy szájöblítőben alkalmazva működőképes és biztonságos-e.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

6 pozitív hatás, amiért érdemes kávét innod

Évek óta megy a vita, egészséges-e a kávé, vagy sem. Az egy dolog, hogy nem mindenki szereti a kávét, de aki igen, azt folyamatosan olyan hiedelmekkel riogatják, hogy nem jó kávét fogyasztani.

Tüneményes képekkel ünnepeljük, hogy a hópárduc nem veszélyeztetett faj többé

A gyönyörű és egzotikus hópárducot 1972 óra veszélyeztetett fajként tartották számon, de a múlt héten jó hír érkezett a macskák felől. Az elmúlt három év adatait elemezve a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a sebezhető kategóriába sorolta vissza őket.

Ha az iskolában is így magyaráznák el... Most egy életre megjegyzed, hogy mi a különbség a vírus és a baktérium között! (+vicces videó)

Létezik egy hős, valahol az internet birodalmában, aki azt tűzte ki célul, hogy tájékoztatást nyújtson a kutyákról, macskákról, és betegségeikről, vírusokról és baktériumokról. Nem más ő, mint a Zállatorvos!

Csodás eredmény: díjat nyert Kudich Zsolt a világ legrangosabb fotópályázatán

A világ egyik legrangosabb, vagyis a National Geographic fotópályázatán több ezer kép közül harmadik helyezést ért el Kudich Zsolt Nagy kócsagok című képe, az Állatok akcióban elnevezésű kategóriában - számolt be róla a National Geographic Magyarország.

A világ 13 kedves helye, ahol egy jobb élet lakik

Az "élj úgy, hogy más is úgy tudjon élni" filozófiája mind a környezet-, mind az állatvédelemre hívja fel a figyelmet. Az alábbi megvalósult ötletek követendő példák lehetnek, sőt, annak is kell lenniük.


NAPI BOLDOGSÁG