Sajnos a genetikailag módosított élelmiszerek aranykorát éljük, azonban ez nem mindig volt így. Kedvenc gyümölcseink és zöldségeink a ma ismert formájukat szerencsére még nem a génmódosításnak, hanem a szelektív termesztésnek köszönhetik.
E folyamat során a kívánt tulajdonsággal rendelkező növényeket tovább termesztették, míg a beteg, sorvadt példányokat kivonták a "forgalomból".
Nem gondolnánk, de egy ilyen hosszú folyamat eredménye a banán és a görögdinnye ma ismert formája és ízvilága is.
Görögdinnye
A görögdinnye eredetije színben és magmennyiségben sem egyezett a ma jól ismert verzióval. Vad fajtája fehér vagy halvány rózsaszínes, esetleg belsejében többféle osztással, rekeszekkel rendelkezik, melyekben rengeteg mag található. Mára a mag nélküli görögdinnye sem meglepő, melyet vérvörös édes hús vesz körül.
Banán
A banánt először körülbelül 7000 évvel ezelőtt, Pápua Új-Guineán művelték meg. Az ekkor fogyasztott banánban még hatalmas kemény magok voltak, mára ezek már eltűntek. A mai banán nagyobb, mint eredetije és egészen apró, szinte észrevehetetlen magjai vannak.
Sárgarépa
A legelső sárgarépát a 10. században Perzsiában termesztették, azonban korántsem sárga volt a színe: leggyakrabban fehér vagy lila színekben pompázott. Mára a lila szín eltűnt, helyette élénk narancssárgává változott, vastagabb lett és ízletesebb is.
Barack
Ez a húsos, lédús gyümölcs hajdanán jobban hasonlított egy töppedt cseresznyére, mint a mai formájára. Pici, kevés húsú, földes és sós ízű volt, melyet i.e. 4000 körül kezdek el Kínában domesztikálni. Ezután hatalmas változáson ment keresztül, mind méretben, mind ízben. A szelektív termesztésnek köszönhetően mérete több, mint duplájára nőtt, lédúsabb és édesebb lett!
Kukorica
alán a legjobb példa a szelektivitás eredményességére a kukorica, mely egy ősi, takarmányozásra használt fűféléből fejlődött ki. Körülbelül i.e. 7000 évvel kezdődött ez a folyamat, melynek elején a kukorica száraz és ízetlen volt. Mára ezerszer nagyobb és sokkalta édesebb, mint a folyamat elején volt.
Pozitív Nap - Gerecs Zsófia
Forrás: Businessinsider.com