Egy városi legenda szerint Albert Einstein azt mondta: ha kipusztulnak a méhek, azt az emberiség csak négy évvel éli túl. A kijelentésnek hiteles források között nem lehetett nyomát találni, az viszont tény, hogy egyre aggasztóbb a méhek megmagyarázhatatlan pusztulása. Európában Magyarországon a második legnagyobb a méhállomány sűrűsége, de a hasznos rovarok száma az elmúlt években nálunk is csökkenni kezdett.
A tudósok csak találgatnak, de az biztos: a méhek ellenálló képességének gyengülése az egész ökoszisztéma problémáit tükrözi.
- Ahogyan a kanárik a bányában hamarabb észlelték a sújtólég megjelenését, mint az ember, úgy a méhek pusztulása is előrejelzi a természeti körforgásban okozott károk következményeit - mondta az mta.hu-nak Békési László, az Állattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet Méhtenyésztési és Méhbiológiai Kutatócsoportjának tudományos főmunkatársa. A szakember szerint az egyre nagyobb méhpusztulás legfőbb oka az, hogy a rovarok ellenálló képessége lecsökkent a különböző betegségekkel szemben.
- Jóval nehezebb megállapítani, hogy mi állhat a gyengülés hátterében, hiszen ezek az állatok legalább százmillió éve sikeresen vészelték át a különböző természeti változásokat - hangsúlyozta a kutató. Könnyen lehet, hogy a méhek azért váltak kiszolgáltatottabbá a betegségeknek, mert az emberi felhasználásuknak köszönhetően ma már soha nem látott mennyiségben találhatók meg a Földön, számuk azért is lényeges, mert a beporzásban bolygónk nagy részén átvették a többi rovarfaj szerepét. - A városban is könnyebben terjednek a járványok, nincs ez máshogy a felduzzasztott méhpopuláció esetén sem - tette hozzá Békési László. Az Egyesült Államokban tenyésztett rovarcsaládok esetén a genetikai állomány gyengülése is felmerülhet, ugyanis viszonylag kevés tenyésztő lát el hatalmas területeket, Magyarországon azonban még nem mutatható ki a populáció belterjessé válása.
Tehát a méhek porozzák be Földünk élelmiszertermésének harmadát, de napjainkban nagy veszélyt jelent rájuk például a Varroa atka, ami megtizedeli a számukat. Bár a tudósok már tenyésztik az atka-rezisztens méheket, ezekből hiányoznak kulcsfontosságú tulajdonságok, így például mézet sem tudnak "készíteni".
Ehhez a projekthez készítette Varna az alábbi hipnotizáló felvételt, amiből még a szakértők is sokat tudnak kamatoztatni.
Források: mta.hu / sokszinuvidek.hu / Pozitív Nap