Magyar fotós képe a NASA napi galériájában!

Hatalmas megtiszteltetés érte Fényes Lóránd asztrofotóst: a NASA napi galériájában hétfőn megjelent a legutóbbi képe. Mivel ez magyar asztrofotósnak viszonylag ritkán sikerült, méltán lehetünk rá büszkék!



A felvétel Namíbiában készült júniusban, egyedi építésű 200/800-as asztrográffal SynScan vezérlésű SkyWatcher EQ-6 Pro mechanikán.  A fotózott objektum a híres Nagy Carina köd, az égbolt egyik legfényesebb, már szabad szemmel is látható ködössége. Hihetetlen gazdag régió, extra nagy felbontásban sikerült megörökítenem, talán ezért is választotta a NASA. - mondta Fényes Lóránd, aki egy éve megnyerte a legjobb újoncnak járó különdíjat a Brit Királyi Obszervatórium fotópályázatán.


The Great Carina Nebula Image Credit & Copyright: Lorand Fenyes

A Nagy-Carina ködről:

A Nagy Carina-köd négyszer nagyobb mint az itthonról is jól látszódó, jól ismert Orion-köd. Ez a lenyűgöző diffúz ködösség a Hajógerinc csillagkép (Carina) irányában látszik, -60 fokos deklinációja miatt a déli féltekéről figyelhető meg igazán, Magyarországról nem észlelhető. Néhány nyílthalmazt, valamint a Tejút két igen nagy tömegű csillagát, az Eta Carinae-t és a  HD 93129A tartalmazza.

Maga a köd egy porból és gázból álló felhő, mely durván 1900 milliárd km hosszan terül el a Tejúton. Központi átmérője is jóval több, mint 200 fényév, de a belőle kiinduló halvány szálak 300 fényév távolságig is elnyúlnak. Hatalmas kiterjedése miatt több egyedi területre is felosztják. Első csillagai mintegy 3 milliárd évesek és egy hideg molekulafelhő összesűrűsödése révén jöttek létre.

Az egyedi építésű 200/800-as asztrográf, SynScan vezérlésű SkyWatcher EQ-6 Pro mechanika, mellyel a felvétel készült. Fotó: Fényes Lóránd


Miért nem működik jelenleg a NASA hivatalos honlapja?

Mivel az USA-ban lévő válság miatt az összes kormányzati oldal leállt (a NASA is ), azóta egy külön oldalon futtatják a nap legjobb képeit a NASA oldal újraindulásáig. Egyébként ez tüköroldala az eredeti NASA lapnak, amelyet ha most megnyitunk, sajnálattal közlik, hogy az oldal jelenleg nem elérhető. Hát, ilyen világot élünk...

Szerző: Síró Vanda - Pozitív Nap
Képek és forrás: Fényes Lóránd

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Földi táj egy másik bolygón!

A Naprendszer negyedik bolygója mostanság igen izgalmas felfedezésekkel, gyönyörű képekkel lep meg minket. A Mars felszínén szolgálatot teljesítő Curiosity nevű egység már négy éve rójja az úttalan utakat szomszédunk felszínén.

Valóban létezik: látomásszerű tájak a senki földjén

Messze a civilizációtól, mély magányosságban húzódik az ember számára élhetetlen, ám mégis gyönyörű, 1300 km-es terület.

A hónap fotója a NatGeo szerint: így néz ki a Tejút a Zselicből

A tavasz előre haladtával egyre markánsabban rajzolódik ki a horizonton galaxisunk középpontja, ahol jelenleg a földközelben levő Mars is tartózkodik. Egy fiatal kaposfői fotós Tejútról készült asztrofotója lett a hónap képe májusban.

Mit üzenne a természet Neked, Nekünk? (+videó)

Szánj két percet arra, hogy megnézd a videót, melyben az Anyatermészet szól hozzánk Julia Roberts hangján. Ennél szebb videót ma biztosan nem látsz - ez természet üzenete számodra, számunkra. Gondold végig és fogadd el: porszemek vagyunk!

Egy nagymama számolt le a hadsereg felderítő drónjával

Vicc is lehetne, de nem az: a nyugdíjas nő mérgében úgy földhöz vágta a drónt, hogy az darabokra tört. A katonák igencsak elkeseredtek...


NAPI BOLDOGSÁG