A jégmadár - mely Európa, Ázsia és Afrika számos országának lakója - hazánk egyik legszínpompásabb madara, mely folyók és tavak mentén található partfalakban költ. Állandó madarunk, mely télen a be nem fagyó folyóknál vészeli át a zord hónapokat. Ugyanakkor vándorló madár: nem feltétlenül ugyanott fészkel minden évben, de gyakran évek múlva ismét megjelenik korábbi költőhelyén.
A vizek akrobatája
Főként halakkal, vízi rovarokkal táplálkozik, ezért erősen kötődik a vizes élőhelyekhez, főként a mély vizű tavakhoz, patakokhoz, folyókhoz. A jégmadarat sokszor lehet látni, amint a víz felett szitál, azaz egy helyben lebeg. Erre a költőhely kialakításánál éppúgy szüksége van, mint a vadászata során. Gyakran látni víz fölé behajló ágakon, melyekről mozdulatlanul lesi a víz tetején úszó apró halakat.
Fészkelőhelyét meredek partfalba vájva alakítja ki. Évente két alkalommal költ, 6-10 tojást rak. A kotlásban és az etetésben is mindkét szülő részt vesz, de költési időn kívül még saját párját sem tűri meg vadászterületén.
A madár tarka színe a védekezést és megtévesztést egyaránt szolgálja. A hasa olyan színű, mint valami száraz levél, a hal tehát nem gyanakszik a vadászra, a háta viszont olyan, mint a csillogó kék víztükör, ezért felülről nem veszik észre a nagyobb testű ragadozó madarak.
A jégmadár a természetfotósok kedvenc témája
A magyar Völgyi Sándor például egy nyarat szánt arra, hogy jégmadarat fotózzon. Mint weboldalán leírja - sikerrel.
A skót Alan McFadyen 4200 órát állt lesben egyetlen pillanatért, miközben 720 ezer fotót készített a megálmodott képig. Egy-egy "vadászat" során nem volt ritka, amikor 600 fotó készült. Erről korábban ITT ÍRT a Sokszinuvidek.24.hu.
Ezt pedig látni kell! Így merül alá zsákmányáért a jégmadár:
A jégmadár védett, eszmei értéke Magyarországon 50 ezer forint.
Címfotó: Wikimedia Commons
Forrás: sokszinuvidek