Kövirózsa: többet tud, mint gondolnánk


A kövirózsa a varjúhájfélék (Crassulaceae) családjába tartozó örökzöld pozsgás növény, melynek a leveleit használják fel gyógyászati célokra. A kövirózsa fontos alkotóeleme a kiskertek sziklakertjeinek, valamint egyéb napos sziklákon, tetőcserepeken, falakon megtalálható.  Számos fajtája létezik. Levelei színének árnyalta típusonként eltérő. Magyarországon vadon csak a Villányi hegységben fordul elő, termesztett körülmények között azonban gyakran találkozhatunk vele - írja az egészségtér.hu


Hatóanyagai

A kövirózsa leveleiben nagy mennyiségben halmozódik fel szénhidrát, citromsav, almasav és malonsav mellett különféle aminosavak. Ilyen szabad aminosavak közül jelentős az aszparaginsav és a fenolkarbonsav. A növény tartalmaz még kvercetin-, kempferol- és flavon glikozidokat, cserzőanyagokat. Jelentős a kövirózsa C-vitamin és a nyálka anyag tartalma is.



A kövirózsa gyógyhatásai:


  • - baktérium és vírusölő hatása van.

  • - szájüregi fertőzések, rovar- és csaláncsípések, övsömör, orbánc, vágott sebek, égési sérülések kezelésére, és ajakherpesz, futószemölcs leszárítására.

  • - a kövirózsa leve a középfülgyulladással járó fülfájást is enyhíti, fülbe csepegtetve, rövid időn belül érzékelhetjük a javulást.

  • - ha nedvét egyszerű, gyógyszertári krémbe keverjük, használhatjuk májfolt vagy egyéb bőrelszíneződés halványítására, eltüntetésére.

  • - napégés ellen hatékony.

  • - préseljük ki egy alaposan megmosott virág leveleit, keverjük össze egy evőkanál olívaolajjal, de még jobb ha aloe verával, adjunk hozzá pár csepp levendulaolajat, és használjuk napozás után.

  • - a kövirózsa félbevágott levelét tyúkszem eltávolítására is bevethető.

  • - éjszakára rögzítsük a tyúkszemre, majd másnap áztassuk ki a lábunkat, és kapargassuk le az elhalt bőrt. Ismételjük meg esténként, ameddig szükséges.

  • - csillapíthatjuk vele a gyantázás utáni égő érzést, valamint a viszketést.

  • - hatásos a bárányhimlő gyorsabb leszárítására.

  • - a levél forrázatát teaként torokgyulladásra, hörghurutra, kisebesedett száj és afta gyógyítására használhatjuk.

  • - a kövirózsa nedvét használd aranyérre és kirepedezett mellbimbók kezelésére is.

  • - gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, külsőleg fájdalomcsillapító, baktérium és vírusölő hatású, a népi gyógyászatban használták hasmenés kezelésére és féregűzésre, külsőleg végtagi fájdalmat enyhítettek vele.

  • - az erős fejfájást általában percek alatt enyhíti, ha egy maroknyi levelet teszünk a homlokra.

  • - napjainkban, a kozmetikai iparban is használják., hatékony bőrápoló lehet fürdésnél is.



Forrás: sokszinuvidek


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

természetes gyógymód allergia ellen

Ismerj meg néhány olyan természetes orvoslást az allergiás megbetegedésekre, amelyek enyhíteni képesek az allergiás tüneteket, de megelőzésként is sikeresen alkalmazhatók!

Torokdoktor otthon

Beköszöntött a torokfájós időszak és könnyen azon kaphatjuk magunkat, hogy elfogytak a gyógyszertári csodaszereink. Ezért szükség van néhány házi praktikára, ami enyhíti a torokfájást és gyulladást.

A hagymalé csodája: 6 módszer, hogyan varázsold vele újjá a hajad!

6 módszer, amely bizonyítja, hogy a hagymalé varázserejú gyógyszer!

"Tudásom a néptől kaptam, s nekik is kell visszaadnom azt" - egészség a bükki füvesember természetes módszerével (+videó)

Valahol a Bükk rejtekében él a varázslatos, öreg füvesember, aki úgy ismeri a gyógynövényeket, mint ahogy ma már kevesen. Gyerekkora óta járja az erdőket, gyűjti a gyógyító növényeket, melyek készségesen feltárják neki titkukat. Nagymamájától, a mindentudó javasasszonyától tanulta, melyik növény mire való. Több mint 150 féle gyógynövényt ismer és alkalmaz.

Hogyan tisztíthatod meg leghatékonyabban a szervezetedet a téli hónapokban? Lúgosító levessel!

A legjobb gyógymód az ételekben, a diétában van, hiszen az emberi test képes meggyógyítani önmagát...


NAPI BOLDOGSÁG