Akik hazánkban segítenek: magyar "boldogság bankok"

Előző cikkünkben egy olyan észt online közösségről írtunk, ahol az emberek különböző jócselekedetekkel támogatják egymást – természetesen ingyen. A Boldogság Bankról szóló cikket nagyon szerettétek, de felhívtátok a figyelmünket, hogy jócskán vannak hazai példák is e téren. Utánajártunk, milyen magyar jócselekedet-raktárak közül tudtok választani, ha adni, vagy kapni szeretnétek valamilyen szívességet.


Segítettem.hu

„Az oldal megalkotásakor az a gondolatiság vezetett bennünket, hogy a látszat ellenére igenis empatikus, egymásra odafigyelő és érző emberek vannak körülöttünk, és persze hisszük, hogy mi is közéjük tartozunk” – írja a Segítettem.hu weblapja. Az oldal egy ingyenes online segítő közösségként üzemel, amely egyaránt vár kéréseket és felajánlásokat is. Egyszerű és bátor közösségformálás, mondja a csapat.

A nagylelkű társaságba könnyű bekerülni. Regisztrálunk, majd kapunk három meghívót. Ezeket akkor oszthatjuk ki, ha segítünk három emberen – szóval nem szabad fukarkodni a szívességekkel! Mivel az általunk beszervezett tagok is kapnak meghívókat, egy lánc, vagy, ahogy a Segítettem.hu csapata nevezi, egy segítő „fa” alakul ki. Lejjebb, a képen láthatjátok, hogy a „fának” köszönhetően rövid időn belül akár 12 ember is részesülhet valamilyen jócselekedetben. 

A segítő "fa"
Forrás: segitettem.hu


A csapat azt vallja, a mai, válságtól terhelt világban hajlamosak vagyunk a hibát házon kívül keresni, pedig a megoldás bennünk rejlik. „A változás csak rajtad múlik. Végtelen számú módja van, hogy megmutassuk, képesek vagyunk szebbé tenni valaki életét. Varázsoljunk egy picivel több napfényt a szürkeségbe. Egy pillanatra, egy órára, vagy akár egy napra”.

Szívesség.net

A Szívesseg.net oldalt Joós István indította útjára 2008-ban, és azóta több mint 32 000 felhasználó regisztrált a rendszerbe. „Néhány évvel ezelőtt nagyon rosszul éreztem magam. Szerettem volna valami hasznosat csinálni, olyat, aminek értelme van. Akkor jött a Szívesség.net ötlete. Egészen elképesztő érzés volt adni az embereknek, és ez most is így van” – mondja egy videóban Joós. 

Az online közösség azért különleges, mert nem csak szakértelmet, időt, tárgyat lehet felajánlani és kapni, hanem szívügyeket is meg lehet valósítani. A szívügyek tulajdonképpen különböző közösségépítő ötleteket, javaslatokat takarnak, amelyek megoldást nyújthatnak valamilyen problémára. Az oldalon olyan projektek öltöttek már testet, mint a diafilm-vetítés, a Könyvmoly-csoport, vagy a Kézműves Kör. 

Forrás: szivesseg.net


A vállalkozó kedvűeknek lehetőségük van arra, hogy önkéntesként rész vegyenek egy-egy konkrét feladatban, vagy a szívügy-projektek megszervezésében. Ha ezek közül egyik sem szimpatikus, a Szívesség.hu akkor is örömmel veszi a jelentkezést. A csapat biztos benne, hogy mindenkinek tudnak testhez álló elintéznivalót találni.

Makó, Tiszakécske és a Pilis környékének jócselekedet-raktárai

Vannak olyan magyar „boldogság bankok”, amelyek az ország egy bizonyos környékére szakosodtak. A Segítsünk egymásnak, egymáson, egymásért – Makón Facebook-csoport (ahogy a nevéből is kiderül) elsősorban a makóiakat célozza meg. „Van, ami nem kerül pénzbe, nekem csak egy szívesség, viszont a másik embernek nagy segítség lehet. Ha pár napra szükséged van csempevágóra, akkor kölcsönadom az enyémet. Ez az oldal nem a profitról szól” – írják az alapítók. 


Tiszakécskét és vonzáskörzetét segíti a Szívességcsere.hu, amelyet a tiszakécskei plébánia üzemeltet. „Olyan közösségeket szeretnénk építeni, amelyek tagjai felelősek egymásért, az adás kultúráját élik, aktív tagjai környezetüknek, közösségüknek” – olvasható a honlapon. A közösség hangsúlyozza, hogy a szívesség nem csere – önzetlenül, ellenszolgáltatás igénylése nélkül kell segítenünk. A könnyebb átláthatóság kedvéért a szívességek különböző kategóriákba vannak sorolva, a babaholmitól kezdve a társaságig minden elérhető. 

A Pilis csereklub a Pilis környéki településekkel foglalkozik. Ez a szervezet kicsit más, mint a fentebb felsoroltak, hiszen cserén, nem pedig szívességen alapszik. Mégis úgy gondoltuk, érdemes említést tenni róla. A csereklub ugyanis szűkebb közösségi összefogásra, önellátásra törekszik, ami nagyon szimpatikus nekünk. A tagok az oldalon beszélik meg, mit, mire szeretnének cserélni, majd személyesen bonyolítják le az „üzletet” – a pénz teljes kizárásával.


Bár mi csupán ezt az öt oldalt emeltük ki, bizonyára vannak még példák szép számmal. Jólesik látni, hogy ennyi segítőkész és önzetlen ember él kis hazánkban. Hajrá a továbbiakban is!



Szerző: Kiss Gréta - Pozitív Nap

Forrás: segitettem.hu/szivesseg.net/szivessegcsere.hu

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Te segítenél egy bajba jutott állaton? Ezek az emberek az életük kockáztatása árán is megtették! (+videó)

Ezek a hősök a saját életüket kockáztatták, hogy segítsenek egy állatnak... Hősies állatmentések egy megható válogatásban.

Nem segítek a feleségemnek - ezért te se segíts soha

Az alábbi gondolatfoszlány néhány nappal ezelőtt indult hódító útjára a Facebookon, amit mi az Új Egyensúly portál főszerkesztőjének, Barok Eszternek a fordításában találtunk meg, a történet pontos eredete sajnos bizonytalan. Itt most után közöljük mivel ez a rövid elbeszélés precíz magyarázata annak, miért nem segít feleségének egy férfi a háztartási munkában és a gyereknevelésben.

Példát mutat emberségből az országtorta verseny kétszeres győztese

A Szó testvérek figyelmet szentelnek azokra, akiknek nem mindig jut élelem az asztalukra.

Egy igazi erőleves a lelkednek: az utas, aki nem fizetett

Íme egy történet, amely valahogy mindig utat talál a szívekhez. Egy történet, amely bármelyikünkkel megeshetett volna. Évek óta kering az interneten, sokan küldik tovább, sokan olvassák. Általában könnyeket csal a szemekbe. És egy kis melegséget a lélekbe. Egy igazi erőleves a hétköznapokra.

"Ember küzdj és bízva bízzál" - avagy a jócselekedet hatalma

Az internet, a tévéadások, a rádió mind-mind azzal van tele, hogy az emberiség megérett a pusztulásra. Valóban így lenne? A következő képeket elnézve: aligha! :)


NAPI BOLDOGSÁG